Lezen 3.3 betogende tekst

Welkom klas 2V1
1 / 19
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 19 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Welkom klas 2V1

Slide 1 - Slide

Ga de 1e 10 min. lezen in je boek
timer
10:00

Slide 2 - Slide

Lesplanning
27-11-2024
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Aan de slag! Maken: opdrachten 1 t/m 10

  • Check lesdoel (heb ik de lesdoelen behaald?)


Lesdoelen: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 3 - Slide

Betogende tekst
  • 'Betogen' betekent 'met bewijzen aantonen'
  • Een schrijver geeft zijn mening (standpunt) en verdedigt die met een argument.
  • De schrijver wil de lezer overtuigen (= tekstdoel) dat zijn mening juist is.
  • Tekstvormen: ingezonden brief, recensie, klachtenbrief, beoordeling, boekbespreking

Slide 4 - Slide

Wat is het verschil tussen een feit en een mening?

Slide 5 - Open question

Wat hebben de begrippen 'betogende tekst' en 'mening' met elkaar te maken?

Slide 6 - Open question

In een betogende tekst komen geen feiten voor.
A
Waar
B
Niet waar

Slide 7 - Quiz

Betogende tekst

Argumenten
  • Argument = informatie waarmee de schrijver de lezer wil overtuigen van zijn gelijk.
  • Kan een feit of mening zijn.

Tegenargument
  • Argument van iemand met een andere mening over het onderwerp.
  • Schrijver kan dit tegenargument weerleggen: hij vertelt waarom dat
tegenargument niet beter is dan zijn argument.

Slide 8 - Slide

Betogende tekst
  • Tekstopbouw = (meestal) driedeling

  1. Inleiding: schrijver noemt het onderwerp en geeft zijn mening daarover.
  2. Kern: schrijver geeft argumenten voor zijn mening.
  3. Slot: schrijver trekt een conclusie of vat het belangrijkste nog eens samen.


  • Hoofdgedachte: mening van de schrijver + belangrijkste argument.

Slide 9 - Slide

Slide 10 - Slide

Wat is jouw mening over de onderstaande vraag?
Vind je dat de lessen op jouw school later moeten beginnen, of juist eerder?
- Schrijf je mening op en geef er twee argumenten bij.

Slide 11 - Open question

Betogende tekst
Standpunt: Alle leerlingen in de onderbouw moeten hun huiswerk op school maken.
  • Argument 1: Veel kinderen maken geen huiswerk en presteren daardoor slechter.

  • Argument 2: Alleen rijke ouders kunnen huiswerkklassen betalen en dat zorgt voor kansenongelijkheid.

  • Tegenargument: Als leerlingen hun huiswerk op school maken, leren ze niet zelfstandig te werken, terwijl ze dat wel moeten kunnen als ze gaan studeren.

  • Weerlegging tegenargument: Leerlingen moeten inderdaad leren zelfstandig te werken, maar dat kan ook pas vanaf de 3e klas, omdat anders de overgang van de basisschool naar de middelbare te groot is.

Slide 12 - Slide

Een stelling (standpunt) is een bewering die je doet over iets. 




  • De middelbare school begint pas om 11.00 uur.
  • SOM moet niet zichtbaar zijn voor ouders.
  • Alle leerlingen moeten na hun examen verplicht een tussenjaar nemen.
  • Proefwerken moeten worden afgeschaft.
  • Vanaf 14 jaar moet je stemrecht hebben.
  • Vuurwerk moet verboden worden.
Wat gaan we doen?

  1. Pak een gekleurd strookje papier.

Slide 13 - Slide

Wat gaan we doen?

  1. Lees de stelling voor
  2. Bedenk en noteer op je strookje datgene wat bij jouw kleur hoort
  3. Overleg in je groepje de uitkomsten
  4. Verbeter en vul aan waar nodig 
  5. Klassikaal bespreken
Argument 1
Argument 2
Tegen-
argument
Weerlegging tegenargument
timer
5:00

Slide 14 - Slide

Lesplanning
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?

  • Maken van 3.3: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173





Lesdoel: 

  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 15 - Slide

Lesplanning
  • 3.3 Lezen: wat is een betogende tekst?
  • Aan de slag! Maken: opdrachten 3 t/m 7, blz. 170-173

  • Noteer op een post-it het antwoord op de vraag: 
Wat is een betogende tekst?

  • Volgende les: 
Maken van 3.3:  af opdrachten 3 t/m 10, 
Aan de slag: 12 t/m 16, blz. 170-178

Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 16 - Slide

Ga lezen in je boek

Slide 17 - Slide

Lesplanning
  • Terugblik bespreken opdrachten 3 t/m 10
  • Maken van 3.3:  11 t/m 19, blz. 179-183
  • Klaar? 3.3 Lezen: 20 t/m 27, blz. 183 t/m 186





Lesdoel: 
  • aan het eind van de les weet je wat een betogende tekst is;
  • aan het eind van de les kun je argumenten, tegenargumenten en weerleggingen herkennen.

Slide 18 - Slide

Slide 19 - Slide