Methodiek VO onderbouw 1

Methodiek VO onderbouw
DMZ1 / DMV1

Erik Bogers
e.bogers@koncon.nl
1 / 28
next
Slide 1: Slide
MuziekHBOStudiejaar 1

This lesson contains 28 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Methodiek VO onderbouw
DMZ1 / DMV1

Erik Bogers
e.bogers@koncon.nl

Slide 1 - Slide

Verwachtingen:
Wat hoop je deze module te leren?

Slide 2 - Open question

Methodiek/didactiek
Hoe maak je een les?
Hoe geef je een les?

Verschillende vakken komen samen: wat je bij andere vakken leert bouw je in deze lessen om naar lessen voor de onderbouw VO.

Slide 3 - Slide

Doelstellingen
• Je hebt kennis van diverse algemene didactische en methodische principes en weet hoe je deze toe moet passen
• Je kent de principes van goed klassenmanagement die nodig zijn om een stabiel en motiverend leerklimaat te creëren
• Je hebt kennis van leerdoelen, curriculum en onderwijsbeleid en kunt hierop reflecteren
• Je kunt op een muzikale en didactisch verantwoorde manier samenzang, samenspel en improvisatie leiden
• Je hebt een breed repertoire aan zang- en speelstukken opgebouwd die je aan de piano kunt begeleiden
• Je kent verschillende typen vraagvormen en kunt deze formuleren in een lesbrief voor een luisterreeks die je zelf ontwerpt
.
• Je kunt een workshop/les met activerende werkvormen ontwerpen en leiden waarbij je geleerde didactische principes toepast
.

Slide 4 - Slide

Toetsing & Afsluiting
  • Bundeling van opdrachten: alle opdrachten die je in dit blok doet bundel je in 1 (digitaal) document en lever je in aan het einde van de module via Teams.
  • 80% aanwezigheidsregeling

Slide 5 - Slide

Vandaag
1. Teamsomgeving bekijken - opdrachten globaal bekijken
2. Uitwisselen recente ervaringen uit je werk/stage
Wil je iets delen met de groep, advies over een bepaalde situatie.
3. Speelopdracht Luc
4. Afmaken 'zingen' van vorige week

Slide 6 - Slide

1. Teams bekijken
- Opdrachten
- Stage
- Andere praktische zaken

Slide 7 - Slide

2. Uitwisseling

Welk onderwerp/gebeurtenis zou je kort willen delen of advies over vragen.

Slide 8 - Open question

3. Algemene didactiek: cyclisch didactisch handelen

Slide 9 - Slide

Lesopbouw: wanneer is een les didactisch goed opgebouwd?

Slide 10 - Open question

DA-model (vrij naar De Corte e.a., 1981)

Slide 11 - Slide

Beginsituatie: wat breng je allemaal in kaart? Wat moet je weten van je doelgroep voordat je een les geeft?

Slide 12 - Open question

beginsituatie
voorkennis
abstractievermogen
ervaring met onderwijsconcepten
leesvaardigheid
zelfstandigheid
groepsgerichtheid
waarden en normen
motivatie

Slide 13 - Slide

Leerdoelen: stel jij ze voor elke les op?

Slide 14 - Open question

Leerdoelen
Waarom leerdoelen formuleren?
  • Leerlingen leren sneller als ze weten wat ze moeten leren.
  • Leraren gaan beter lesgeven, met name doordat ze gerichter feedback geven aan leerlingen.
Koppeling met curriculum:
Kerndoelen (onderbouw), eindtermen (bovenbouw), leerplan (school/sectie)

Slide 15 - Slide

Leerprocessen
Stem je af op de leerdoelen enerzijds
en op je leerlingen anderzijds

Een leerproces richt je in met leerstof (wat), werkvormen (hoe) en leermiddelen (waarmee).

Slide 16 - Slide

Reflectie
Hebben leerlingen de leerdoelen behaald?

Cyclisch binnen een les:
Bepaal wat je volgende stap is, wat het volgende leerproces is. 

Slide 17 - Slide

Huiswerk
- voor 25 sep: Lees H2.1 (blz. 67 t/m 78) uit Handboek voor leraren (Geerts & Van Kralingen).
- voor 25 sep: Lees H2.2 t/m H2.6, tenzij dit voor jou al gesneden koek is.

Slide 18 - Slide

4. Vakdidactiek: luisteren
- Inleiding
- Opdracht

Slide 19 - Slide

Luisterattitudes
Luisteren neemt eigenlijk altijd wel een belangrijke positie in een muziekles in. Goed kunnen luisteren bepaalt bij het musiceren voor een groot deel de kwaliteit van de uitvoering. 

Attitudes:
- Formalistische attitude (accent op formeel-muzikale aspecten)
- Referentialistische attitude (betekenis achter de klank zoeken, vaak gebaseerd op eerdere ervaringen)
- Evaluerende attitude (oordelend)
- Vitale attitude (lichamelijk reagerend)

Slide 20 - Slide

Welke luisterattitude komt in jouw les het vaakst aan de orde?
Formalistische attitude
Referentialistische attiude
Evaluerende attitude
Vitale attitude

Slide 21 - Poll

Luisteren als kindersurprise
Buitenkant herkenbaarheid, chocola geeft de sensatie, en ten slotte nog wat te knutselen.

herkenbaarheid - smaaksensatie - handeling

Slide 22 - Slide

Luisterdidactiek
Wat wil je bereiken?
- Muzikaal voorstellingsvermogen trainen
- kennis toepassen 
- inzicht krijgen

Welke vorm kies je?
Klassikaal gezamenlijk luisteren 
E-learning individueel luisteren

Slide 23 - Slide

E-learning individueel of klassikaal gezamenlijk:

In welke situaties/wanneer kies je voor individueel?

Slide 24 - Open question

E-learning individueel of klassikaal gezamenlijk:

In welke situaties/wanneer kies je voor gezamenlijk?

Slide 25 - Open question

Opdracht
Ontwerp een luisterreeks voor een doelgroep in de onderbouw VO.

- Geef duidelijk aan voor welke doelgroep dit bedoeld is (leerjaar 1/2/3, niveau vmbo-b, vmbo-k, vmbo-tl, havo, vwo).
- Kies zelf een lesdoel (fictief of vanuit je lespraktijk/stagepraktijk) wat je wilt bereiken met de luistervragen
- en construeer luistervragen die daartoe leiden, maak daarvan een werkblad (of digitale variant)
- knip de geluidsfragmenten kant en klaar
- probeer verschillende luisterattitudes aan te spreken
- Zorg dat het kant-en-klaar is om te gebruiken in een lessituatie
- Zet het vooraf in de gedeelde map

Slide 26 - Slide

Analyse muziekmethodes
- Intro
- Beatsnbits
- Musicbox

Slide 27 - Slide

Huiswerk
- voor 15 feb: Lees H2.1 (blz. 67 t/m 78) uit Handboek voor leraren (Geerts & Van Kralingen).
- voor 15 feb: Lees H2.2 t/m H2.6, tenzij dit voor jou al gesneden koek is.
- voor 1 mrt: Ontwerp een luisteronderdeel (Antal, Maartje, Tomas, Lennart)
- Voor 8 mrt: Ontwerp een luisteronderdeel (Evelien, Martijn, Muco)
- 8 mrt: Methodebespreking Intro 
- 15 mrt: Methodebespreking Beatsnbits 
- 22 mrt: Methodebespreking Musicbox 


Slide 28 - Slide