G10 T2 Average and Variable Costs Per Unit

Average and Variable 
Business Costs
Thursday, 30th of January 2025
1 / 37
next
Slide 1: Slide
Business StudiesSecondary Education

This lesson contains 37 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Average and Variable 
Business Costs
Thursday, 30th of January 2025

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

To review different costs of a business. 
To calculate average costs and variable costs per unit. 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Link

This item has no instructions

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
delivery

timer
0:20

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
shop rent

timer
0:20

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
insurance (تأمين )

timer
0:20

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
materials and resources
timer
0:20

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
water bill
timer
0:15

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Which business cost is it? 
salary/ workers' wages

timer
0:20

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Link

This item has no instructions

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Calculate the total cost:
Fixed cost-55,000 Dirhams
Variable cost-65,000 Dirhams
A
0.84615
B
1.18181
C
120,000
D
3,575000

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Match the names of the business costs to their meaning.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Profit is made when the total costs of production are less than the total revenue.
A
true
B
false

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Slide 22 - Slide

We can use the information to decide on the selling price of one abaya. 

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Elegance Abaya Factory in Ajman produced 1,000 abayas last month and had a total cost of Dh64,000.
A
0.0156
B
64
C
640
D
156

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Al Ain Dairy company produced 5,000 bottle of milk last month and had a total cost of 25,000 Dirhams. What is the average cost?
A
5
B
15
C
25
D
30

Slide 28 - Quiz

This item has no instructions

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

(Total variable cost/ Output)

Slide 30 - Slide

24
The Elegance Abaya factory in Ajman produced 1,000 abayas last month. The costs are: rent- 13,000, raw materials- 12,000 AED, electricity (based on consumption) - 2,500 AED and salary for workers- 10,500 AED. Other variable costs added up to 5,000 AED.
a) Calculate the total variable cost. b) Calculate the variable cost per unit.


timer
1:40

Slide 31 - Open question

1000


19500- 19.5
Calculate the variable cost per unit for Lavish Perfumes
Total Fixed Costs: 32,250;
Total Variable Costs: 20,350;
Output: 4,000

A
3.08
B
5.08
C
7.80

Slide 32 - Quiz

This item has no instructions

Calculate the average cost for January for V Perfumes.
Total Fixed Costs: 32,250
Total Variable Costs: 20,350
Total Output:4,000

A
9.06 AED
B
11.56 AED
C
12.00 AED
D
13.15 AED

Slide 33 - Quiz

This item has no instructions

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Slide 35 - Link

This item has no instructions

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Slide 37 - Slide

This item has no instructions