Les 5 § 2.3 Lezen

Het bepalen van de kernzin van een alinea
Welkom
timer
3:00
Ga rustig zitten. 
Pak je leesboek, Ta!ent, schrift en pen.
1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

This lesson contains 11 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Het bepalen van de kernzin van een alinea
Welkom
timer
3:00
Ga rustig zitten. 
Pak je leesboek, Ta!ent, schrift en pen.

Slide 1 - Slide

timer
10:00
Lees en geniet in STILTE!

Slide 2 - Slide

  • Schrijf een korte samenvatting (3 zinnen) van wat je zojuist hebt gelezen.
timer
5:00
Klassen
schrift

Slide 3 - Slide

§ 2.3 Lezen (p. 95)

Slide 4 - Slide

Lesdoel
Herhalen we wat ook alweer:
  • het stappenplan lezen is
  • de tekstdoelen zijn
  • de inleiding van een tekst is

Slide 5 - Slide

Herhalen - Stappenplan Lezen van een tekst
  1. Titel (vraag je af wat er in het artikel geschreven staat)
  2. Tussenkopjes (mini-titels boven een of meer  alinea's) Vraag jezelf weer af wat er in de alinea's geschreven zou kunnen worden
  3. Anders gedrukte woorden bekijken.
  4. Plaatjes of afbeeldingen bekijken.
  5. Stel jezelf de vraag: "Waar gaat deze tekst over?" (onderwerp!) en lees de 1e en laatste zin van de 1e en laatste alinea 

Slide 6 - Slide

Lezen/maken
Gezamenlijk: opdr. 2  en 3 a & b (p. 95)

Slide 7 - Slide

Leertekst (p. 96): Inleiding van een tekst (1)
Een tekst heeft verschillende onderdelen. De eerste alinea van de tekst is meestal de inleiding. De belangrijkste functie van de inleiding is om de aandacht te trekken van de lezer. De schrijver van tekst wil dat de lezer de rest van de tekst ook gaat lezen.

Slide 8 - Slide

Leertekst (p. 96): Inleiding van een tekst (2)
Een inleiding kan nog andere functies hebben, zoals:
• het onderwerp van de tekst noemen;
• een mening over het onderwerp geven;
• een vraag over het onderwerp stellen;
• een korte samenvatting van de tekst geven.

Slide 9 - Slide

Tekstdoelen
  • activeren (advertentie)
  • amuseren (roman)
  • informeren (krantenartikel, heeft vaak geen slot)

Slide 10 - Slide

Aan de slag
Gezamenlijk maken opdracht 5 (p.97)
Huiswerk: lezen/maken opdracht 6 (p. 98)

Slide 11 - Slide