This lesson contains 25 slides, with interactive quizzes and text slides.
Lesson duration is: 30 min
Items in this lesson
B&L Les 4
LEEREENHEID 4
PLANNING EN LESOPBOUW
Slide 1 - Slide
Inhoud
Planning en de functie van planning
Soorten planning
Marco- en mesoplanning
Standaardopbouw van een les
Begin van een les
Kern van de les
Einde van de les
Slide 2 - Slide
Plannen
Slide 3 - Slide
Waarom vind jij plannen bij lesgeven belangrijk?
Slide 4 - Mind map
Planning
Planning
Je wil wat bereiken met je SB-deelnemer
Start met een
PLAN
BEPALEN VAN EEN EINDDOEL
BEPALEN VAN SUBDOELEN
Bij een complex plan verdeel je het in subdoelen
wat wil je bereiken?
BEPALEN VAN HET TIJDPAD
Wanneer moet je plan af zijn? wanneer is je einddoel?
BEPALEN VAN ACTIES, WERKZAAMHEDEN AAN DE SUBDOELEN
Om een gewenst resultaat te bereiken koppel je bijv. trainingsschema's aan je subdoel
Slide 5 - Slide
Voorbeeld
Planning Marathon
- Einddoel: uitlopen van de marathon binnen 3.30 uur
- Subdoel: deelname 10 k Dam tot Dam loop
- Subdoel: deelname duurloop 32 km ( 6 weken voor marathon)
Koppelen van trainingsschema's aan subdoelen. Elke dag een andere training!
Slide 6 - Slide
Een planning heeft een functie:
Steunfunctie
Afstemmingsfunctie
Verantwoordingsfunctie
Slide 7 - Slide
STEUNFUNCTIE
AFSTEMMINGSFUNCTIE
VERANTWOORDINGSFUNCTIE
Het plan biedt houvast om je doel te bereiken.
Door de planning van meerdere lessen, kun je een logische opbouw maken. Hierdoor verloopt het aanleren en verbeteren van motorische vaardigheden veel beter. Je stemt het goed op elkaar af.
De planning die je gemaakt hebt, helpt je bij het verantwoording afleggen aan bijv. sporters, het bestuur of ouders.
Slide 8 - Drag question
Soorten Planning:
Slide 9 - Slide
Stel je zelf op zonder overleg met de groep
Strakke planning
Vooral bij wedstrijd- en topsport
Veelal prestatiegericht
In samenspraak tussen lesgever en deelnemers
Planning flexibel
Meestal recreatief
Slide 10 - Slide
Mesoplanning
Jaarplan
Periodeplan
Themaplan
Planning voor de middellange termijn, periode van enkele weken tot enkele maanden
Vooral in de wedstrijdsport
Voorbereidingsperiode
Wedstrijdperiode
Overgangsperiode
Slide 11 - Slide
Standaard opbouw van een les
Slide 12 - Slide
Slide 13 - Slide
Belang goede lesopbouw
Geordend en gestructureerd zijn
Fysiologisch veelzijdig zijn
Psychologisch kun je deelnemers niet eenzijdig belasten
Deelnemers moeten wat kunnen oefenen en leren
Een les zo opbouwen dat het hele lichaam afwisselend belast wordt.
Aansluiten bij de belevingswereld van de deelnemer. Deelnemers blijven niet de hele les geconcentreerd, daar moet je rekening mee houden.
Slide 14 - Slide
De opbouw van een les
De opbouw is afhankelijk van de doelgroep,
doelstellingen en aard van de bewegingsvormen.
Slide 15 - Slide
Begin
Lesintroductie:
Belangrijk voor hoe je les verloopt! Eerste indruk is belangrijk!
Kort vertellen wat je in de les gaat doen
Welkom heten, kennismaken, afspraken doornemen
Waar sta jij en waar je deelnemers?
Vrij werken, werken in groepen, werken in vaste volgorde, klassikaal werken
Opdrachtvorm, instuctievorm, vraagvorm of vraaggesprek, vorm van zelfontdekking, coachvorm, spelvorm
Slide 16 - Slide
Begin
Functie van de warming-up / Inleiding:
Fysiologische >> het opwarmen van het lichaam. Hart, bloedsomloop en ademhaling worden op peil gebracht om inspanning te kunnen leveren. Voorkomen van blessures.
Psychologische >> Het begin van de les moet bij de deelnemer leiden tot concentratie, opmerkzaamheid, vertrouwen, zin in bewegen, prestatiebereidheid. Even de energie eruit, wennen aan relatie lesgever > deelnemer.
Pedagogische >> Voorkom dat het begin van de les chaotisch verloopt. Laat de manier waarop je lesgeeft zien, hoe je met deelnemers omgaat, wat je van ze verwacht en op welke manier je dat aan gaat pakken.
Slide 17 - Slide
Warming-up opbouw:
Algemene warming-up
Rekken en losmaken
Specifieke warming-up
Inleiding:
Vooral bij recreatieve sportbeoefening en kinderen
Intensief en veel bewegen
Snel en eenvoudig organiseren
Slide 18 - Slide
Kern
Aanleren
Verbeteren
Toepassen
Realiseer je de doelstellingen
Eén kern
Meerdere, afzonderlijke kernen
Meerdere, gekoppelde kernen
Slide 19 - Slide
Einde
Cooling-down
Speelse bewegingsvormen
Afsluiting
- met een praatje
- deelnemers komen tot rust
Hoe te doen:
samen opruimen
les bespreken
feedback geven
afspraken voor volgende les
Slide 20 - Slide
Wat bedoelen we met: een les moet 'fysiologisch veelzijdig' zijn?