les 1 klimaten en onderwijsleergesprek

les 9 klimaten en onderwijsleergesprek 
Aardrijkskunde 
voltijd 1 
2022-2023
1 / 54
next
Slide 1: Slide
AardrijkskundeHBOStudiejaar 1

This lesson contains 54 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

les 9 klimaten en onderwijsleergesprek 
Aardrijkskunde 
voltijd 1 
2022-2023

Slide 1 - Slide

Wat leren kinderen op de basisschool bij het vak aardrijkskunde?

Slide 2 - Mind map

Vandaag 

  • Lesopening Quatar
  • Lesdoelen
  • Activeren voorkennis
  • Onderwijsleergesprek klimaten 
  • Zelf aan de slag met groepsopdrachten

Slide 3 - Slide

lesdoelen 
Jullie kunnen:
  • aangeven wanneer je kiest voor een onderwijsleergesprek (OLG) en waar je aan moet denken bij het gebruiken ervan in een les
  • een onderwijsleergesprek (OLG) ontwerpen
  • via een pijldiagram fysisch-geografische processen via oorzaken en gevolgen verklaren

Jullie activeren jullie inhoudelijke kennis rondom klimaten en bijbehorende landschappen




Slide 4 - Slide


A
steppeklimaat
B
savanneklimaat
C
woestijnklimaat
D
landklimaat

Slide 5 - Quiz

Slide 6 - Slide

Welk klimaat ?
A
steppeklimaat
B
savanneklimaat
C
gematigd zeeklimaat
D
landklimaat

Slide 7 - Quiz

Slide 8 - Slide

Welk klimaat ?
A
toendraklimaat
B
gematigd zeeklimaat
C
savanneklimaat
D
landklimaat

Slide 9 - Quiz

Slide 10 - Slide


Welk klimaat ?
A
tropisch regenwoud klimaat
B
savanneklimaat
C
gematigd zeeklimaat
D
landklimaat

Slide 11 - Quiz

Slide 12 - Slide


Welk klimaat ?
A
landklimaat
B
hooggebergteklimaat
C
toendraklimaat
D
poolklimaat

Slide 13 - Quiz

Slide 14 - Slide


Welk klimaat ?
A
landklimaat
B
hooggebergteklimaat
C
toendraklimaat
D
poolklimaat

Slide 15 - Quiz

Slide 16 - Slide


Welk klimaat ?
A
landklimaat
B
hooggebergteklimaat
C
toendraklimaat
D
poolklimaat

Slide 17 - Quiz

Slide 18 - Slide


Welk klimaat ?
A
landklimaat
B
steppeklimaat
C
savanneklimaat
D
woestijnklimaat

Slide 19 - Quiz

klimaatgrafieken 

Slide 20 - Slide

Slide 21 - Slide

Het onderwijsleergesprek 

Slide 22 - Slide

didactische observatievragen
  • Welke opbouw/fases zie je in het gesprek?
  • Wat doet de docent? En wat doet ze niet?
  • Wat voor soort beeldvormers worden ingezet?
  • Wat is het lesdoel op leerkrachtniveau?


Slide 23 - Slide

Waarom wordt het steeds kouder als je vanaf de evenaar naar de polen loopt? 
Hoe kan op hetzelfde moment een temperatuurverschil van soms wel 100 graden tussen een van de polen en de Sahara bestaan?

Slide 24 - Slide

Slide 25 - Slide

Slide 26 - Slide

Slide 27 - Slide

Slide 28 - Slide

Opbouw onderwijsleergesprek
1. Motiverende opening
Verras met (een) beeldvormers
Prikkelende hoofdvraag en beeldvormer(s)
Beeldvormer moet relatie hebben met lesdoel
Let op: Geen filmpje of ppt Wel: voorwerp, geluid, foto/tekening…
2. Doel en regels 
Lesdoel (leerkrachtniveau)
Lesverloop
Spelregels voor de interactie: Uitleggen en consequent hanteren van gespreksregels


Slide 29 - Slide

vervolg opbouw onderwijsleergesprek​
3. Kern
Interactie
Prikkelende (open) vragen: Hoe zullen de mensen daar naar hun werk gaan? Waarom is het op de polen veel kouder dan op de evenaar?
Tussen leerkracht en leerlingen en tussen leerlingen 
"Wat denk jij, vind jij dat ook, wie ziet nog een andere mogelijkheid….?"
LSD
Kleine (demonstratie)activiteiten/proefjes om zelf ontdekken te bevorderen

Slide 30 - Slide

Verschillende lesdoelen
Wat was het lesdoel op leerling/student niveau?
Wat was het lesdoel op leerkrachtniveau? 

Slide 31 - Slide

lesdoel op leerkrachtniveau 
Aan het eind kunnen de studenten mondeling uitleggen dat de polen kouder zijn dan de evenaar omdat....
  • zonnestralen zelf niet warm zijn, maar lichtenergie bevatten
  • warmte ontstaat doordat lichtenergie wordt omgezet in warmte-energie als het botst met massa (land, maar ook water of gasdeeltjes/moleculen): wrijving.
  • de zonnestralen schuin op de polen terecht komen, bereiken ze een veel groter stuk land dan in de Sahara met loodrechtstand. Hierdoor komt er minder energie per km2 aan en ontstaat er minder warmte.
  • de afstand van zonnestralen door de dampkring naar de polen langer is dan naar de Sahara, komen ze meer gasdeeltjes tegen, waardoor er meer energie al in de dampkring wordt afgegeven en dus minder energie op het pooloppervlak aankomt.
  • de polen ijs en sneeuw bevatten dat wit is wordt er meer lichtenergie weerkaatst/gereflecteerd dan in de woestijn met zand en steenkleuren.

Slide 32 - Slide

Pijldiagram
  • Zonne-energie = lichtenergie               warmte-energie door wrijving met massa/moleculen              aarde warmt op vanaf aardoppervlak en beetje dampkring
  • Loodrechtstand evenaar              schuine stand polen                minder energie per km2  en minder energie door langere weg dampkring = lagere temperatuur
  • Lagere temperatuur = ijs en sneeuw                reflectie = nog lagere temperatuur
OLG breedteligging is volledig uitgewerkt op Its als voorbeeld


Slide 33 - Slide

Pijldiagram niveau dieper
  • Zonnestraal                            lichtenergie, geen warmte = koud
  • Lichtenergie                         door wrijving/botsing met moleculen(vast, vloeibaar of gas) gaat deze trillen                        trillende moleculen geven warmte af                           temperatuur op aarde ontstaat vanaf aardoppervlak en beetje in dampkring
  • Zonnestraal loodrecht op evenaar                          geconcentreerder, dus meer warmtevorming dan zonnestraal op pool                      door schuine stand wordt zonnestraal over veel groter oppervlakte verspreid                         minder warmte per km2
  • Zonnestraal verliest al energie in dampkring door botsing met gasdeeltjes                       langere de weg door de dampkring                  meer botsingen met gasdeeltjes                       minder lichtenergie die aankomt op de polen
  • Lagere temperatuur op polen                         groot deel van het jaar onder 0 Celsius                i         ijs en sneeuw                           meer reflectie                                  minder instraling                            nog lagere temperatuur 
  • Gasdeeltjes blijven op bepaalde hoogte zweven door zwaartekracht tussen deeltje en aarde
                                    hoe hoger, hoe minder gasdeeltjes                           hoe kouder



Slide 34 - Slide

Wees alert op misconcepten 
  • Zonnestralen zijn warm
  niet waar: ze bevatten lichtenergie, geen warmte-energie
  • Verschil in temperatuur komt doordat polen verder af liggen van de zon
   verwaarloosbaar: de zon ligt op 150 miljoen km afstand, het verschil tussen zon/evenaar
   en zon/polen is “slechts” enkele duizenden km’s en verklaart niet het temperatuurverschil. Dat
   komt door het verschil in afstand van de zonnestraal door de dampkring (dampkring is 90 km dik).
  • Gasdeeltjes bevatten geen massa, dus daar ontstaat geen warmte
   niet waar: gasdeeltjes zijn ook gewoon moleculen die bij botsing met zonnestraal
   lichtenergie omzetten in warmte-energie, alleen zijn er veel minder dan bij vaste
   stof, waardoor de warmteontwikkeling het grootst is bij vaste stof




Slide 35 - Slide

Rol van de leerkacht
Regisseur:

  • LSD: luisteren - strategisch samenvatten - doorvragen
  • Bij doorvragen alleen denkvragen stellen
  • Laat niet blijken of antwoorden goed of fout zijn, maar een nieuwe denkvraag stellen waar dat uit blijkt
  • Ontdekkende beeldvormers ter ondersteuning achter de hand
  • geen uitleg/instructie geven!!!



Slide 36 - Slide

Rol van de leerlingen
  • Samen zorgen dat iedereen het kan uitleggen
  • Door samen te brainstormen
  • Veilige sfeer waar het niet om goed of fout gaat
  • Iedere gedachte is vaak nuttig (ook als het toch niet zo blijkt te zijn)
  • Elkaar helpen 

Slide 37 - Slide

Wanneer wel/ wanner geen OLG?
  • Fysische processen (bv. endogene en exogene krachten, klimaatfactoren)
  • Kaartvaardigheid: hulpmiddelen(legenda, windroos, symbolen)
  • Demonstratie: voorspellen

Wanneer niet:

  • Feiten die niet te herleiden zijn
  • Bv. Religies, culturen, bestaanssectoren, topografie


Slide 38 - Slide

Slide 39 - Slide

Klimaten op aarde

Slide 40 - Slide

Landen op dezelfde breedtegraad hebben hetzelfde klimaat….echter is dit niet altijd het geval. Wanneer iets afwijkt zijn er andere factoren aanwezig! ​

Slide 41 - Slide

Wat zijn de belangrijkste factoren die het klimaat op aarde bepalen?

Slide 42 - Mind map

Klimaatfactoren​
  1. Breedteligging
  2. Ligging ten opzichte van land/zee
  3. Zeestromen en windstromen
  4. Hoogteligging
  5. Gebergten 

Slide 43 - Slide

Toetsvorm actieve participatie 
  • Tijdens de lessen actieve inzet
  • Voorbereiding: voor les 2 en 3 een leerpad, voor les 4 en 5 groepsopdrachten
  • Groepsopdrachten (groepen van 6)
                * OLG klimaten en exogene / endogene krachten
                * Topografie en kaartvaardigheid
  • Werken tijdens de lessen, maar vooral zelfstudie
  • In les 4 en 5 uitvoering

Inleveren op Gradework op 30 januari 2023

Slide 44 - Slide

Opdracht 1a: Ontwerp een een OLG over ...
   Reliëf
   Land en water
   Zeestromen
   Hoogteligging


Opdrachten op its
  • Zoek de juiste opdracht (Its p2)
  • Gebruik het formulier lesvoorbereiding OLG (Its)
  • Geef het de naam van jullie deelonderwerp, met jullie voornamen
  • Plaats het formulier op in de klasseteams - aardrijkskunde-bestanden
  • Werk vanuit hier
Informatiebronnen: opdracht, boek Basiskennis aardrijkskunde hfd 3, speciale ppt over klimaten , ppt/lesson up van deze les




Slide 45 - Slide

klimaten in je boek 
 ​

Slide 46 - Slide

Voorbereiding les 2 
  • Maak het digitale leerpad beeldvormers in Lesson up
  • Voeg je eerst toe tot de klas in lesson up via klassecode en link: zie Its
  • Daarna zie je het leerpad staan,


Slide 47 - Slide

Breedteligging

Slide 48 - Slide

Ligging ten opzichte van land/zee

Slide 49 - Slide

Zeestromen 
windsystemen 

Slide 50 - Slide

Hoogteligging ​

Slide 51 - Slide

Slide 52 - Slide

gebergten reliëf

Slide 53 - Slide

Slide 54 - Slide