drama les 5: lichaamstaal

Thema 5: activiteiten
Doel van de les: je kunt je dramatisch instrument bewust inzetten om non-verbaal te communiceren. 
1 / 18
next
Slide 1: Slide
DramaMBOStudiejaar 1

This lesson contains 18 slides, with text slides.

Items in this lesson

Thema 5: activiteiten
Doel van de les: je kunt je dramatisch instrument bewust inzetten om non-verbaal te communiceren. 

Slide 1 - Slide

Uitleg doel
Deze week begint het thema activiteiten. Jullie hebben echter door coronamaatregelen een groot deel van de fysieke lessen gemist. Een heel belangrijk onderdeel van omgaan met de doelgroep is lichaamstaal. Daarom besteden we nu 2 lessen aan dit onderdeel voor we verder gaan met de lessen activiteiten. 

Slide 2 - Slide

Lesopbouw
Uitleg doel
oefening 1: waar ben ik?
oefening 2: mijn beeld loopt vast
Lesopdracht: tussen kunst en quarantaine

Slide 3 - Slide

Waarom is lichaamstaal zo belangrijk?
‘Een beeld zegt meer dan duizend woorden….’ 
Vroeger werden stilstaande beelden, tableaux vivant,  ingezet om mensen iets te leren of te verduidelijken. Het merendeel van de mensen kon toen nog niet lezen en schrijven en door middel van tableaus kon hen toch iets duidelijk gemaakt worden. Tegenwoordig kan iedereen lezen, maar de meeste mensen onthouden toch meer door hetgeen ze zien. Momenteel worden daarom ook steeds vaker mindmaps en filmpjes gebruikt als lesmateriaal, ipv boeken.
Als je met mensen werkt is het belangrijk dat je duidelijk bent in je lichaamstaal. Je lichaamstaal is vaak nog belangrijker (80 procent) dan hetgeen je echt zegt. Mensen ‘lezen’ hoe je kijkt en wat voor houding je aanneemt. Daarom gaat het in what’s app nogal eens fout. Je ziet en hoort niet hoe iemand de tekst zegt en je kunt het dus op meerdere manieren interpreteren. Omdat kinderen nog geen dubbele betekenissen begrijpen, en ouderen slechthorend zijn, is het belangrijk dat je lichaamstaal overeenkomt met hetgeen je zegt. Vandaar dat we vandaag bezig gaan met lichaamstaal. We behandelen tableaux vivants omdat je hier niet bij mag praten. Zo kun je je niet verschuilen achter taal.

Slide 4 - Slide

Oefening 1: waar ben ik?
Improvisatie-opdracht. Jullie krijgen om beurten een opdracht om een locatie uit te beelden. De rest van de groep raadt om welke locatie het gaat. Je mag geluiden gebruiken, maar geen woorden.

Slide 5 - Slide

Oefening 2: mijn beeld loopt vast

Jullie krijgen een emotie of een situatie van de docent. Je beeldt deze uit in je hele fysiek, alsof je beeld vastloopt (tableaux vivant). Pas als de docent het aangeeft laat je dit beeld weer los. 

Slide 6 - Slide


Tussen kunst & quarantaine
Opdracht:

Slide 7 - Slide

@tussenkunstenquarantaine
Het begon met de coronacrisis
waardoor we op een gegeven moment
allemaal thuis kwamen te zitten. 
Maar als je zolang thuis zit, dan kunnen
de muren op je af komen.
En daarom bedacht Anneloes een
challenge, tuusenkunstenquarantaine.

Slide 8 - Slide

Opdracht
1. Kies een kunstwerk. Wat denk jij dat het verhaal is achter het schilderij?
Kijk goed naar de omgeving en de lichaamstaal. Zoek het niet op. Wat zie je? Wat denk je van deze persoon, en waardoor komt dat?
2. Gebruik 3 attributen die je in huis hebt en speel zelf ook een rol. Maak een foto. Vraag hulp als het lastig is om dit zelf te doen of voor een mooier resultaat. Kijk goed naar degene op het schilderij. Hoe staat/zit hij, wat is zijn gezichtsuitdrukking? Probeer dit zo precies mogelijk na te bootsen.
3. Inspiratie nodig: @tussenkunstenquarantaine
4. lever de foto en wat jij denkt dat het verhaal achter het schilderij is in bij de opdracht in Teams

Slide 9 - Slide

Inspiratie

Slide 10 - Slide

Slide 11 - Slide

Slide 12 - Slide

Slide 13 - Slide

Slide 14 - Slide

Slide 15 - Slide

Slide 16 - Slide

Slide 17 - Slide

Planning 
Lever de opdracht deze week in via Teams. Je mag hier de rest van de les aan besteden. Vergeet niet de toelichting bij te voegen.
Succes!

Slide 18 - Slide