This lesson contains 32 slides, with interactive quizzes, text slides and 6 videos.
Items in this lesson
Een armoedig bestaan
Slide 1 - Slide
Doel van de les
Je kent de problemen (slechte leef- en werkomstandigheden) waar arbeiders mee te maken kregen op het einde van de 19de eeuw.
Paragraaf 5.4
Slide 2 - Slide
Intro - videofragent Daens
Let tijdens het videofragment op de werkomstandigheden van de arbeiders.
Slide 3 - Slide
Slide 4 - Video
Werkomstandigheden?
Slide 5 - Mind map
Intro - videofragent Daens
Let tijdens het videofragment op de werkomstandigheden van de arbeiders.
Slide 6 - Slide
Slide 7 - Video
leefomstandigheden?
Slide 8 - Mind map
Waarom was een ongeluk in de fabriek een ramp voor de arbeider?
Slide 9 - Open question
Een armoedig bestaan
Les 2
Slide 10 - Slide
Het kinderwetje van Van Houten gaat over:
A
leerplicht
B
verbod op kinderarbeid
C
je mocht maar 2 kinderen krijgen
D
toeslag voor ouders met kinderen.
Slide 11 - Quiz
Slide 12 - Video
Slide 13 - Slide
Geen sociale zekerheid:
6 dagen in de week 12 uur per dag werken.
Geen recht op vakantie.
Kinderarbeid.
Ongeluk? Pech gehad.....
Slide 14 - Slide
Welke sociale zekerheden hebben wij tegenwoordig?
Slide 15 - Open question
Kerkelijke armenzorg
Hulp aan armen die de kerk bezoeken.
Geen kerkbezoeker? In het ergste geval: bedelaarij, stelen, prostitutie
Slide 16 - Slide
Slide 17 - Video
Huiswerk
Leren: blz. 34-35
Maken: §2.1 (blz. 31-32): opdr. 1 t/m 4
Klaar?
Samenvatten: §2.1
Maken: test jezelf (blz. 51) opdr. 1
Maken: digitale oefeningen
Slide 18 - Slide
Een armoedig bestaan
Les 3
Slide 19 - Slide
2.1.3 - Een armoedig bestaan
Na deze les weet je:
Hoe de woonomstandigheden van de arbeiders waren
Hoe het met de hygiëne was gesteld
Welke verbeteren er optraden van 1870
Hoe groot het drankprobleem was in die tijd
Deze les:
Introductie
Lezen blz. 36/37
Uitleg PP
Maken opdrachten
Slide 20 - Slide
Moet de armenzorg in de handen van de staat of van de kerk zijn?
Slide 21 - Open question
Slide 22 - Video
Maatschappij voor Weldadigheid
'Ze zijn slordig en vuil, in de hoogste mate zorgeloos, dom en vol vooroordelen, onoprecht, onmatig en onzedelijk, babbel- en koopziek, lui en onverschillig'
Slide 23 - Slide
Is armoede daadwerkelijk de schuld van de arme?
Slide 24 - Open question
Maatschappij voor Weldadigheid (1818)
Doel: armoede bestrijden door armen op te voeden en aan het werk te zetten.