Blok 7 Les 3 1.3 Werkvormen en instructie & 1.4 Methodisch werken

 Les 3 Werkvormen en instructie & Methodisch werken
1 / 19
next
Slide 1: Slide
PDOMBOStudiejaar 2

This lesson contains 19 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

 Les 3 Werkvormen en instructie & Methodisch werken

Slide 1 - Slide

Lesdoel:
Aan het einde van de les kunnen de studenten:
-uitleggen wat een direct instructiemodel is; 
-uitleggen waarom een goede introductie belangrijk is voor de start van je les;
-benoemen wat de stappen van de STARRT-methode zijn en welk nut dit model heeft voor je ontwikkeling.
Vandaag:
- Terugblik vorige les
- Directe instructiemodel (IGDI)
- Introductievormen
- Voorbereiden van activiteiten

Slide 2 - Slide

Wat wordt er bedoeld met een vrije activiteit ?

Slide 3 - Open question

Welke 3 didactische werkvormen kun je onderscheiden?

Slide 4 - Open question

                                          Didactische werkvormen:

Interactievormen > gespreksvormen om meningen, gevoelens en
                                       ideeën uit te wisselen.
Instructievormen > geeft uitleg en instructie om zo kennis,
                                        vaardigheden en houdingen aan te leren.
Opdrachtvormen > bijv. zelfstandig werken, samenwerken,
                                      brainstormen en spelvormen.



 1.3 Werkvormen en instructie

Slide 5 - Slide

Wat wordt er bedoeld met een 'overgangsmoment'?
A
De overgang van de één naar de andere activiteit
B
De overgang van de één naar de andere ontwikkelingsfase.
C
De overgang van vrije activiteiten naar aanbodgerichte activiteiten.
D
De overgang van binnenactiviteiten naar buitenactiviteiten.

Slide 6 - Quiz

Rituelen zijn belangrijk voor het sturen van emotie en gedrag.
A
Waar
B
Niet waar

Slide 7 - Quiz

                                      Directie Instructie model (DI-model)


Wanneer jij als onderwijsassistent of de leerkracht  bewust bepaalde stappen doorloopt om een leerling iets aan te leren, dan noemen we dat instructie.
Vraag: in welke situatie buiten school/stage krijg jij instructie?  

Directe instructie: verschillende fasen die er voor zorgen dat je instructie volgens een vast patroon verloopt.

Er zijn meerdere vormen van het DI model. O.a. het IGDI- en het
EDI-model.  Ook in het lvf werk je met een DI-model.
1.3 Werkvormen en instructie

Slide 8 - Slide

                                             Het IGDI-model

                  Interactief, Gedifferentieerd, Directe Instructie






Vraag: bij wie wordt in de BPV groep ook gebruik gemaakt van het IGDI model? zie blz 27 kort bespreken
 1.3 Werkvormen en instructie

Slide 9 - Slide

                                               .

In de hierna volgende video doe je ideeën op over lesintroducties.

Kijkvragen:
- welke introductie spreekt jou het meest aan? 
- welke eigen introductie vond jij het meest geslaagd en waarom? 
§ 1.4 Methodisch werken

Slide 10 - Slide

Slide 11 - Link

                                              Doelen stellen

Vraag: waar is Lev Vygotsky o.a. bekend mee geworden?
              Tip: behandeld in het vorige blok. 
         
             Wat heeft dat te maken met het stellen van het lesdoel dat
             je maakt? 
              
§ 1.4 Methodisch werken

Slide 12 - Slide

Slide 13 - Slide

                                                 Groepsopdracht:
Maak groepjes van 4 en bespreek het volgende over het voorbereiden van een activiteit:

          - Hoe bepaal je je beginsituatie?​
​          - Waarom is het stellen van doelen zo belangrijk en hoe komt                   dit terug in je activiteit?
          -Hoe en welke werkvormen kies je , waar is dit van afhankelijk? 
          -Wat voegt een goede introductie toe?
          -Wat doe je bij de afsluiting?

§ 1.4 Methodisch werken

Slide 14 - Slide

Slide 15 - Video

  • feedback  nodig 
  • open houding   
  • evalueren              (reflecteren)                                                                                                                     STARRT methode

                                                          Deze methode gebruik je tijdens het
                                                          evalueren van je activiteit.
 
                                                           Hoe zie je dit terug in het lvf? 

§ 1.4 Methodisch werken
Terugkijken

Slide 16 - Slide

  •           Deming-cirkel (PDCA-cirkel)
  • Plan: oppakken van verbeterpunten (voorbereiding, ontwikkeling)maak een plan en geef hierin aan welke resultaten je wilt bereiken.
  • Do: de uitvoering   voer het plan uit.
  • Check: effect van verbeteringen meten (meten, registreren en evalueren) vergelijk de resultaten met wat je had willen bereiken. 
  • Act: bijsturing (correcties doorvoeren, bijsturen, bijstellen)                                                   bij afwijking: neem maatregelen/stuur bij om de resultaten                                   alsnog te bereiken    
                                                           
Hoe doe jij dit? 

§ 1.4 Methodisch werken
Bijstellen en aanpassen

Slide 17 - Slide

                            Terugblikken op de leerdoelen van vandaag:

Lesdoel:
Aan het einde van de les kunnen de studenten:
-uitleggen wat een direct instructiemodel is; 
-uitleggen waarom een goede introductie belangrijk is voor de start van je les;
-benoemen wat de stappen van de STARRT-methode zijn en welk nut dit model heeft voor je ontwikkeling.    
              
                                               ......Vertel..... 
                         

Slide 18 - Slide

                                          Aan de slag

Lees paragraaf 1.4 door.
                                            *Inoefen tip: Arceer belangrijke stukken tekst* 

Maak de opdrachten in je werkboek van paragraaf 1.4

 Klaar? Lees paragraaf 1.5 vast rustig door. 

Volgt deze les direct op de volgende les?  
Neem dan 10 minuten de tijd om in rust met bovenstaande 
opdracht aan de slag te gaan.
                         

Slide 19 - Slide