Jaar 2 - P1 - les 2 Roos van Leary

GESPREKKEN VOEREN
Thema: gesprekstechnieken
1 / 34
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 2,3

This lesson contains 34 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

GESPREKKEN VOEREN
Thema: gesprekstechnieken

Slide 1 - Slide

Vorige les

Kwaliteiten en valkuilen

Opdracht 'De hand'

Johari-venster

 Blinde vlek

Slide 2 - Slide

Slide 3 - Slide

Bespreek in duo's:

Wat was jouw blinde vlek?
Hoe kwam je daar achter?
Wat zei/deed je en hoe werd er op gereageerd?

Wat vind jij er zelf van?
Hoe zou jij dit kunnen verbeteren/voorkomen?


Slide 4 - Slide

Probeer je bewust te zijn van jouw gedrag

Slide 5 - Slide

GESPREKSTECHNIEKEN

WAAR DENK JE DAN AAN?

Slide 6 - Slide

Communiceren gebeurt alleen mondeling (pratend).
A
Waar
B
Niet waar

Slide 7 - Quiz

Een gesprek optimaal laten verlopen,
wat komt daarbij kijken?

Slide 8 - Mind map

COMMUNICATIE-INGREDIËNTEN
- Luisteren
- Niveau / Level 
- Houding




Slide 9 - Slide

LESDOEL + PROGRAMMA
Aan het einde van de les
 ken je een aantal basis-gesprekstechnieken en
kun je deze toepassen en herkennen in een gesprek.

Introductie van het onderwerp
Uitleg van theorie bij het onderwerp
Oefenen met de theorie
Wat heb je aan de theorie?
Terugblik op de les

Slide 10 - Slide

Goed gesprek = luisteren
Actief luisteren 
Samenvatten - parafraseren  [controle info + leiding nemen]
Doorvragen [herhalen, verduidelijken, doorvragen, stilte]

Slide 11 - Slide

Hoe kun je laten merken
dat je actief luistert?

Slide 12 - Mind map

ACTIEF LUISTEREN
= BETROKKEN ZIJN

- afsluiten voor andere dingen, de rust om te luisteren
- lichaamstaal (zithouding, oogcontact, rust) 
- knikje, 'mimiek'
- luistergeluiden [hmhm]
- de ander laten uitpraten
- samenvatten / doorvragen




Slide 13 - Slide

SOORTEN VRAGEN
- open vragen 
- reflecterende vragen
- indirecte vragen
- gesloten vragen 
- suggestieve vragen
- directe vragen 

Slide 14 - Slide

SOORTEN VRAGEN
- open vragen                              (Wat heb je gisteren gedaan?)
- reflecterende vragen             (Wat verwacht je dat er gebeurt?)
- indirecte vragen                       (Ik zou willen weten of je mee gaat)
- gesloten vragen                       (Heb je een laptop bij je?)
- suggestieve vragen                (Dat vind jij toch ook niet leuk?)
- directe vragen                           (Ben je blij met je studiekeuze?)

Slide 15 - Slide

COMMUNICATIE
Maak een groepje van 3 of 4 personen.
- 1 of 2 personen observeren
- 2 personen voeren het gesprek 

Wat gebeurt er allemaal/zie je tijdens de communicatie?
Schrijf dit op.
Wissel na twee minuten af wie praten en observeren.

Slide 16 - Slide

TOEPASSEN
GESPREKSTECHNIEKEN


Voer nog een keer zo'n gesprek.
Denk nu aan de gesprekstechnieken:
luisteren, samenvatten en doorvragen.

Observanten: wat gebeurt er/wat zie je/wat is anders?

Slide 17 - Slide

Wat heeft een niveau/level
met een goed gesprek te maken?

Slide 18 - Mind map

NIVEAU
Betrekking op relatie   
en eigen belang    | 

Slide 19 - Slide



Slide 20 - Slide

Slide 21 - Video

Vat in eigen woorden samen wat De Roos van Leary voor mensen kan betekenen

Slide 22 - Mind map

Bereid in tweetallen een gesprekje voor en kies allebei een 'niveau' uit de Roos van Leary.


Slide 23 - Slide

Voer nog eens zo'n gesprek.

Probeer welke niveaus 
samen in een gesprek 
werken  en welke niet.

Slide 24 - Slide

VOORBEELDEN VAN GESPREK

Slide 25 - Slide

Bekijk de fragmenten en beantwoord de vragen op het werkblad

Slide 26 - Slide

Slide 27 - Video

Bespreek de fragmenten

Slide 28 - Slide

BUITEN DE LES?

luisteren
samenvatten
doorvragen

OEFENEN!

Slide 29 - Slide

Test jezelf

Op welk gedrag schat jij jezelf in?

Doe de online test op:


http://www.testjegedrag.nl/leary_test.html


en bekijk de score.

Slide 30 - Slide

TERUGBLIK
Communicatie 
zender -[boodschap]- ontvanger

Ingrediënten voor goede communicatie
- LSD: luisteren, samenvatten, doorvragen
- Houding (lichaamstaal)
- Niveau 

Slide 31 - Slide

Wat kun je met deze theorie
na deze les?

Slide 32 - Open question

Wat heb je geleerd?
Wat wil je nog leren of is onduidelijk?

Slide 33 - Open question

Voor de volgende les

- Bedenk een situatie waarin jij gaat proberen om het gedrag van een ander te beinvloeden aan de hand van De Roos van Leary

- Stel jezelf een doel (SMART)

- Reflecteer na de tijd op deze situatie

Slide 34 - Slide