Leesvaardigheid stappenplan les 1

Leesvaardigheid stappenplan les 1
1 / 28
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 28 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Leesvaardigheid stappenplan les 1

Slide 1 - Slide

Deze les
- Terugblik
- Lesdoel
- Startopdracht
- Uitleg
- Samen oefenen
- Zelfstandig oefenen
- Evaluatie

Slide 2 - Slide

Hij (racen) met zijn scooter naar huis.

Slide 3 - Open question

Vul hoofdletters en interpunctie in.
ook uit de tweede kamer kwamen opgewonden reacties zijn ze bij NS van de pot gerukt twitterde het groenLinks kamerlid

Slide 4 - Open question

Ik hou van allerlei soorten fruit, bijvoorbeeld aardbeien.
A
concluderend
B
samenvattend
C
toelichtend
D
voorwaardelijk

Slide 5 - Quiz

Hij mag vanavond naar de bioscoop, mits hij zijn huiswerk maakt.
A
concluderend
B
samenvattend
C
toelichtend
D
voorwaardelijk

Slide 6 - Quiz

Om twaalf uur komt het bezoek, dus begin snel met opruimen!
A
concluderend
B
samenvattend
C
toelichtend
D
voorwaardelijk

Slide 7 - Quiz

Als je eerst je huiswerk afmaakt, mag je naar je vrienden gaan.
A
concluderend
B
samenvattend
C
toelichtend
D
voorwaardelijk

Slide 8 - Quiz

Doordat het glad was, reed Jeroen met zijn motor in de sloot.
A
redengevend
B
oorzakelijk
C
doel-middel
D
toegevend

Slide 9 - Quiz

Omdat het glad was, nam Felice de trein.
A
redengevend
B
oorzakelijk
C
doel-middel
D
toegevend

Slide 10 - Quiz

Wat betekent het als je het "Spaans benauwd" krijgt?

Slide 11 - Open question

Hoe zou die uitdrukking ontstaan zijn?

Slide 12 - Open question

Slide 13 - Link

Lesdoel
- Aan het einde van deze les ken je het stappenplan "lezen".
- Aan het einde van deze les kun je werken met het stappenplan lezen.

Slide 14 - Slide

Slide 15 - Slide

Wat kun je nu al benoemen over de tekst?

Slide 16 - Open question

Wat weet je al over
dit onderwerp?

Slide 17 - Mind map

Stappenplan lezen
- Stap 1: Oriënterend lezen
   bepaal het onderwerp van de tekst en activeer je voorkennis.
- Stap 2: Globaal lezen
   bepaal uit welke alinea's de inleiding en het slot bestaan.                 verdeel de tekst in deelonderwerpen.
- Stap 3: Precies lezen
  Markeer kernzinnen, signaalwoorden en de hoofdgedachte.

Slide 18 - Slide

Stap 2
In tweetallen:

Uit welke alinea('s) bestaat de inleiding en uit welke alinea('s) bestaat het slot?

Verdeel de tekst in deelonderwerpen.

bladzijde 42 (Meer dan lezen paragraaf 6: werken met het stappenplan lezen)
timer
5:00

Slide 19 - Slide

Stap 2
Inleiding: alinea 1 (In alinea 2 start het eerste deelonderwerp al, let op de aankondigende zin aan het einde van alinea 1)

Slot: alinea 10 (een soort toekomstverwachting)

Deelonderwerpen:
alinea 2
alinea 3 + 4
alinea 5
alinea 6
alinea 7 + 8 + 9

Slide 20 - Slide

Stap 3
Markeer de kernzinnen en signaalwoorden. Schrijf erbij welk verband het is.

In tweetallen.
timer
7:30

Slide 21 - Slide

Kernzinnen
Alinea 2: In 1958 vond de Amerikaan William A. Higinbotham namelijk het spel "Tennis for two" uit.
Alinea 3: Het eerste echt populaire spel dat voor de computer ontworpen werd, zag er vervolgens het levenslicht in 1972.
Alinea 4: De eerste spelcomputer die op de markt verscheen was de Magnavox Odyssey.
Alinea 5: Een van de meest markante spelfiguren uit de gamewereld is Mario.
Alinea 6: Later, in 1989, verschenen de eerste twee handhelds: de Nintendo Gameboy en de Atari Lynx.
Alinea 7: Sinds 1983 is Nederland actief in de game-industrie met de opdrichting van de bedrijven Aackosoft en Radarsoft.
Alinea 8: De eerste gamedesignopleiding op het Europese continent werd gestart in 1998 in Utrecht aan de Hogeschool voor de kunsten Utrecht (HKU).
Alinea 9: Wat daarnaast opvallend is aan de Nederlandse game-industrie, is het grote aandeel in educatieve software.

Is dit een goede samenvatting?

Slide 22 - Slide

Wat ga je doen?

Maak opdracht 1 op bladzijde 41.

5 minuten in stilte.

Heb je een vraag? Lees de theorie op bladzijde 41 nog eens door. Lukt het dan nog niet, schrijf je vraag dan op.

Slide 23 - Slide

Lesdoel
- Aan het einde van deze les ken je het stappenplan "lezen".
- Aan het einde van deze les kun je werken met het stappenplan lezen.

Slide 24 - Slide

Welke 3 stappen kent het stappenplan?

Slide 25 - Open question

Wat is de bedoeling bij stap 1?
A
vaststellen uit welke alinea's de inleiding en het slot bestaan.
B
het onderwerp bepalen
C
voorkennis activeren
D
De tekst verdelen in deelonderwerpen

Slide 26 - Quiz

Wat is de bedoeling bij stap 2
A
Oriënterend lezen
B
Globaal lezen
C
Precies lezen

Slide 27 - Quiz

Wat doe je niet bij stap 3?
A
Deelonderwerpen benoemen
B
kernzinnen markeren
C
signaalwoorden markeren
D
tekstdoel benoemen

Slide 28 - Quiz