Debatles 3 havo

Havo 3
Welkom
1 / 52
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

This lesson contains 52 slides, with text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 240 min

Items in this lesson

Havo 3
Welkom

Slide 1 - Slide

Lessenserie "Wat vind jij?" 

lezen, schrijven, feedback geven en debatteren
over alcoholgebruik onder jongeren en duurzaamheid op middelbare scholen

Slide 2 - Slide

Les 1 
Lezen

Slide 3 - Slide

0

Slide 4 - Video

Lessenserie: Wat vind jij?
  • Les 1 : lezen
  • Les 2: schrijven van een beschouwende tekst
  • Les 3: feedback geven op elkaars teksten en argumenten voorbereiden voor de debatles
  • Les 4: debatles

Slide 5 - Slide

Wat gaan we vandaag doen?
  • Keuze maken voor onderwerp/tekst.
  • Tekst lezen en hoofdgedachte noteren.
  • Hoofdgedachte bespreken met buurman/buurvrouw.
  • Korte instructie over waar je op moet letten bij het zoeken van andere teksten.
  • Zoeken naar andere teksten over het onderwerp.

Slide 6 - Slide

Doel van deze les:
Aan het einde van deze les heb je een indruk van het onderwerp waarover je gaat schrijven en debatteren. Ook heb je andere teksten gevonden, over hetzelfde onderwerp, die je informatie geven voor je schrijfopdracht en de debatles.  

Slide 7 - Slide

Opdracht (15 minuten)
  • Kies een van de twee teksten. 
  • Lees de tekst goed door en noteer de hoofdgedachte.
  • Bespreek met je buurman/buurvrouw de hoofdgedachte die je opgeschreven hebt en stel vragen over de tekst.

Slide 8 - Slide

Denk na over de volgende vragen:
  • Wat voor een soort tekst heb je gelezen?
  • Waarom heb je deze tekst gekozen?
  • Hoe zou je kort de inhoud navertellen?
  • Wat was de bron van jouw tekst?

Slide 9 - Slide

Waar let je op bij het zoeken van nieuwe informatie?

Slide 10 - Slide

Bruikbaarheid van bronnen
  • De informatie is voor jou begrijpelijk.
  • De informatie heeft met jouw onderwerp te maken en is nieuw.
  • De informatie heeft diepgang, is niet te oppervlakkig.
  • De informatie is betrouwbaar en heeft voldoende kwaliteit.

Slide 11 - Slide

Betrouwbaarheid van bronnen
  • Het moet duidelijk zijn van wie of van welke organisatie de informatie afkomstig is.
  • Het doel van de schrijver is duidelijk: informeren, overtuigen, amuseren of reclame maken.
  • Verwijzingen naar andere (betrouwbare) bronnen.

Slide 12 - Slide

Kwaliteit van de informatie
  • De schrijver heeft verstand van het onderwerp.
  • De informatie bevat geen onlogische redeneringen.
  • Uitspraken worden met (controleerbare) feiten ondersteund. 
  • Bij meningen worden argumenten gegeven.
  • De tekst bekijkt het onderwerp van verschillende kanten. 

Slide 13 - Slide

Zoek nu minimaal twee teksten over het gekozen onderwerp. 

Slide 14 - Slide

Afsluiting
Huiswerk: in de volgende les heb je minimaal twee gelezen teksten bij je over alcoholgebruik onder jongeren of duurzaamheid op middelbare scholen. 
Volgende les: schrijven

Slide 15 - Slide

Les 2
Schrijven

Slide 16 - Slide

Lessenserie: Wat vind jij?
  • Les 1 : lezen => dit was de vorige les
  • Les 2: schrijven van een beschouwende tekst
  • Les 3: feedback geven op elkaars teksten en argumenten voorbereiden voor de debatles
  • Les 4: debatles

Slide 17 - Slide

Opbouw van de les ‘schrijven’
  • Introductie: 15 minuten 
Overzicht lessenserie / Vorige les / Doel les ‘schrijven’ / Stellingen
Warming-up

  • Kern: 35 minuten
Maken van een bouwplan / Schrijven van een beschouwende tekst

  • Afsluiting: 10 minuten
Terugkijken / Huiswerk / Volgende les

Slide 18 - Slide

Doel van de les ‘schrijven’
Je hebt een (begin van) een beschouwende tekst geschreven aan de hand van een bouwplan over één van de twee gekozen onderwerpen uit de eerste les. Dit doe je om te oefenen met het schrijven van teksten die in het (toekomstige) dagelijkse leven van je verwacht kunnen worden. 








Slide 19 - Slide

Stellingen
  1. Jongeren onder de 18 jaar mogen gelimiteerd alcohol nuttigen op schoolfeesten.
  2. Middelbare scholen moeten maatregelen treffen om duurzaamheid te bevorderen.

Warming-up
We maken samen een globaal bouwplan voor een beschouwende tekst.

Slide 20 - Slide

Wat gaan we doen?
Nu krijg je een bouwplan en je begint met het schrijven van je eigen beschouwende tekst. Hiervoor gebruik je de twee meegenomen teksten. 

Hoe pak je het aan:?
  1. Lees de meegenomen teksten nog een keer.
  2. Schrijf steekwoorden in het bouwplan bij de juiste kopjes.
  3. Begin met het schrijven van de inleiding. Dan de kern en als laatste de conclusie.

Hulp:
Je werkt zelfstandig aan je beschouwende tekst.
Je mag met elkaar overleggen, elkaar helpen en vragen stellen.

Je kunt hulpmiddelen gebruiken zoals een computer, internet of een woordenboek.

De docent loopt rond voor vragen en hulp.

Slide 21 - Slide

Vragen?
  • Je werkt zelfstandig aan je beschouwende tekst.  Je mag met elkaar overleggen, elkaar helpen en vragen stellen. 

  • Je kunt hulpmiddelen gebruiken zoals een computer, internet of een woordenboek. 

  • De docent loopt rond voor vragen en hulp. 

Slide 22 - Slide

Wat hebben we gedaan?
Met een bouwplan een (begin van een) beschouwende tekst geschreven. 
Vragen?

Huiswerk
Vóór de volgende les is je beschouwende tekst af en heb je de tekst gemaild naar de docent.
Je neemt een printje meer naar de volgende les.


Slide 23 - Slide

Volgende les
Dan ga je feedback geven en ontvangen op de beschouwende teksten. Daarna ga je je eigen tekst herschrijven en verbeteren.


Slide 24 - Slide

Les 3 
Feedback geven en 
uitleg debat

Slide 25 - Slide

Lessenserie: Wat vind jij?
  • Les 1 : lezen
  • Les 2: schrijven van een beschouwende tekst => dit was de vorige les
  • Les 3: feedback geven op elkaars teksten en argumenten voorbereiden voor de debatles
  • Les 4: debatles

Slide 26 - Slide

Wat gaan we doen?
  • Uitleg over goede argumenten
  • Feedback geven op elkaars teksten
  • Uitleg over debatteren

Slide 27 - Slide

Hoe kom je tot een goed argument?

Via het a.u.b.-model:

A = argument
U = uitleg
B = voorbeeld

Slide 28 - Slide

Stap 1: het argument: Je begint met het noemen van je argument
Stelling -> roken moet verboden worden in horeca
Argument -> roken is erg ongezond

Stap 2: de uitleg (link tussen argument en stelling). Als juryleden een argument niet begrijpen, kunnen ze het ook niet beoordelen.

Stelling -> roken moet verboden worden in horeca
Argument -> Roken is erg ongezond
Uitleg -> Ieder jaar gaan 25.000 mensen dood als direct gevolg van roken

Slide 29 - Slide

Stap 3: het voorbeeld
 
Tot slot geef je voorbeelden waarmee je je argument zo tastbaar en concreet mogelijk maakt. Hiermee worden de argumenten extra geloofwaardig gemaakt.

Stelling -> roken moet verboden worden in horeca
Argument -> Roken is erg ongezond
Uitleg -> Ieder jaar gaan er 25.000 mensen dood als een direct gevolg van roken
Voorbeeld -> Neem mijn buurman die vorig jaar aan longkanker overleed nadat hij 20 jaar lang een pakje per dag had gerookt

Slide 30 - Slide

Een filmpje om dit te verduidelijken.

(let op: dit filmpje spreekt van het sexi-model. Dit betreft hetzelfde principe, maar dan in het Engels: state – explain – illustrate)



Slide 31 - Slide

Slide 32 - Video

Wat is debatteren?

  • Discussiëren met regels
  • Twee partijen zijn het oneens over een stelling: de voor- en tegenstanders. 
  • Je probeert niet elkaar te overtuigen, maar de jury. 
  • Er geldt een aantal spelregels. 

Slide 33 - Slide

Spelregels 
  • Ons debat duurt 10 minuten.
  • Gebruik goede, steekhoudende argumenten (a.u.b.-model!) 
  • Luister naar elkaar, zo kun je goed reageren op je tegenstanders. 
  •  Laat elkaar uitspreken. 
  • Wees een team! => instemmend meeknikken bij een sterk argument;  => elkaar aan te vullen wanneer dat nodig is;  
=> elkaar nooit tegenspreken.

Slide 34 - Slide

Tips voor een goed debat
  • Spreek tegen de jury: hen moet je overtuigen. 
  • Gebruik je stem: verstaanbaar, voldoende volume en wissel in toonhoogte. 
  • Gebruik je lichaam: sta rechtop en gebruik je handen om je verhaal te ondersteunen. 
  • ‘Wees het argument’: Laat zien dat je achter je argument staat en er echt in gelooft. 

Slide 35 - Slide

Juryleden
  • bepalen welk team het sterkste zijn mening verdedigt
  • komen tot eensluidend oordeel wie de winnaar is m.b.v.  juryformulier
  • geven geen verdere toelichting


Slide 36 - Slide

Observanten
  • onderzoeken welke elementen van het debat het sterkste zijn geweest voor het bepalen van de winnaar
  • al deze elementen samen zijn de 'kritische succesfactoren voor een goed debat' 


Slide 37 - Slide

In groep oefenen! 
  • Bij debat Alcohol of bij debat Duurzaamheid
  • ben je voor- of tegenstander
  • welke argumenten gaan jullie gebruiken?
  • wie start het debat? 
timer
15:00

Slide 38 - Slide

Wat hebben we geleerd?
Volgende les: debatteren

Slide 39 - Slide

Les 4 
Debatteren

Slide 40 - Slide

Lessenserie: Wat vind jij?
  • Les 1 : lezen
  • Les 2: schrijven van een beschouwende tekst 
  • Les 3: feedback geven op elkaars teksten en argumenten voorbereiden voor de debatles => dit was de vorige les
  • Les 4: debatles

Slide 41 - Slide

Doel van vandaag
Jullie voeren vandaag het debat uit als voor- of tegenstander en beoordelen je klasgenoten vanuit de rol van observator of jurylid

Slide 42 - Slide

Programma
  • Introductie: Rol in debat / in jury / als observator
Welke formulieren gebruiken we?
  • Eerste ronde: 10.05-10.20
  • Tweede ronde: 10.20-10.35
  • Derde ronde: 10.35-10.50
  • Terugkoppeling en afsluiting 

Slide 43 - Slide

Stelling 1
Jongeren onder de 18 jaar mogen gelimiteerd alcohol nuttigen op schoolfeesten

Slide 44 - Slide

Stelling 2
Middelbare scholen moeten maatregelen treffen om duurzaamheid te bevorderen

Slide 45 - Slide

Eerste ronde
Stelling: 

    voorstanders:

    tegenstanders:
    jury:
    rest:  observant
    timer
    11:00

    Slide 46 - Slide

    Tweede ronde
    Stelling: 

      voorstanders:

      tegenstanders:
      jury:
      rest:  observant
      timer
      11:00

      Slide 47 - Slide

      Derde ronde
      Stelling: 

        voorstanders:

        tegenstanders:
        jury:
        rest:  observant
        timer
        11:00

        Slide 48 - Slide

        Terugkoppeling & afsluiting
        • Observanten: welke kritische succesfactoren hebben jullie ontdekt voor een goed debat?
        • Allemaal: wat vond je van het debat? je eigen bijdrage? het team?

        Slide 49 - Slide

        Wat hebben we geleerd?
        Lessenreeks lezen - schrijven - feedback geven - debatteren

        Slide 50 - Slide

        Lever je dossier in!
        uiterlijk over 1 week ! In het dossier zitten:
        1. eerste versie beschouwing
        2. feedbackformulier
        3. verbeterde versie beschouwing
        4. ingevulde formulieren jurylid / observant
        5. ingevulde formulier Leeropbrengst

        Slide 51 - Slide

        Dank voor jullie bijdrage!

        Slide 52 - Slide