CKV v5 p2 les 2

CKV v5 p2 les 2
https://www.rijksmuseum.nl/nl/collectie/vertel-je-verhaal
Belangrijk dat je voor deze les even een account aanmaakt via deze link op je werklaptop = gratis. Dat moeten leerlingen ook doen om zelf een eregalerij te maken en dan kan je klassikaal voordoen hoe het werkt. 
1 / 37
next
Slide 1: Slide
Culturele en kunstzinnige vormingMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4,5

This lesson contains 37 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

Items in this lesson

CKV v5 p2 les 2
https://www.rijksmuseum.nl/nl/collectie/vertel-je-verhaal
Belangrijk dat je voor deze les even een account aanmaakt via deze link op je werklaptop = gratis. Dat moeten leerlingen ook doen om zelf een eregalerij te maken en dan kan je klassikaal voordoen hoe het werkt. 

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

STARTKLAAR
  • Telefoon is weg voordat je het lokaal in komt! 
  • Jas uit, tas op de grond
  • Laptop dicht op tafel 
  • Logboek en pen op tafel 
timer
1:00

Slide 2 - Slide

Logboek teruggeven 
Minute to Win it!
Let the games begin!

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Minute to Win it
Bedenk binnen één minuut een argument voor waarom jouw generatie cruciaal is voor inclusiviteit in musea.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Video

This item has no instructions

Slide 6 - Link

This item has no instructions

In welke stad kan je naar het Rijksmuseum?
A
Den Haag
B
Amsterdam
C
Leiden
D
Utrecht

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

Welk schilderij hangt er aan het einde van de eregalerij?
A
De zonnebloemen van Van Gogh
B
Een schilderij van Frida Kahlo
C
De Nachtwacht van Rembrandt
D
Een portret van Frans Hals

Slide 8 - Quiz

This item has no instructions

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Slide 10 - Slide

De Nachtwacht is een van de beroemdste schilderijen ter wereld, gemaakt door de Nederlandse schilder Rembrandt van Rijn in 1642. Het schilderij laat een groep schutters zien, een soort vrijwilligers die de stad Amsterdam beschermden. Het bijzondere aan De Nachtwacht is hoe levendig het lijkt: de mannen staan niet netjes op een rij, maar bewegen alsof ze klaar zijn voor actie. Rembrandt gebruikte licht en schaduw om sommige figuren extra op te laten vallen, zoals de kapitein in het midden. Hoewel het schilderij officieel "De compagnie van kapitein Frans Banninck Cocq" heet, noemen we het De Nachtwacht omdat het vroeger door vuil en vernis leek alsof het 's nachts was geschilderd. Het hangt nu in het Rijksmuseum en trekt jaarlijks miljoenen bezoekers.
Planning 
Wat gaan we deze les doen? 
1. Feedback 
2. Introductie P2
2. Eregalerij maken 
3. Logboek




Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Doelen 
Aan het einde van de les:

- heb je een eregalerij gemaakt 







Slide 12 - Slide

This item has no instructions

1. Feedback van mij...
Wat ging goed?
  • Houding t.o.v. open opdracht, eindopdracht is persoonlijk, kritisch

Wat kan beter?
  •  Aanwezigheid, opdrachten maken in de les, proces bijhouden

Wat kan ik beter doen? 
  • Had vanaf het begin vb pm kunnen laten zien, meer tijd voor logboek

Slide 13 - Slide

Opmerking: check je puntenaantal per onderdeel, volgende les beantwoord ik vragen daarover 
Waarom? Emotie bij feedback. Vaak moet het even landen. 
Waarom 10 punten? 
Schrijf twee dingen op
Oordeel op basis van de rubric, maar denk ook zelf na 

Slide 14 - Slide

Laat een persoonlijk manifest zien van iemand die er 10 pt voor heeft gekregen en vraag de lln individueel twee dingen op te schrijven waarom diegene 10 pt heeft. Laat het ze daarna uitwisselen met hun buur, vervolgens klassikaal bespreken. 
2. Introductie periode 2  
Periode 1: Hoe kom jij in actie?




Periode 2: In actie: jouw stem in het museum 

Slide 15 - Slide

Met stem bedoelen we jouw geluid, jouw perspectief, jouw mening 
In actie! 
Niet iedereen is het overal mee eens. Je kunt dan in
actie komen en zo proberen iets te veranderen. Dat
doen kunstenaars ook. Zij zetten hun
kunstwerken dan in met het doel iets te veranderen.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Periode 2
Jullie gaan advies geven aan een museum door een kleine tentoonstelling samen te stellen voor het Mauritshuis (of een ander museum met goedkeuring). 

Wat je doet: kies een doelgroep en thema, selecteer  kunstwerken, schrijf een tentoonstellingstekst en meer.

In de toetsweek:  pitch je je tentoonstelling in max. 3 minuten met promotiemateriaal (reclamevideo/poster)

Slide 17 - Slide

Werk verder met het thema van je persoonlijk manifest om meer onderzoek te doen en goed voorbereid te zijn op periode 3, waarin je je eigen kunstwerk maakt!

Wil je dit niet? (b.v. omdat je tijdens het maken van pm op een nieuw thema bent gekomen). 
Kies dan een nieuw thema dat je boos maakt of waar je je zorgen over maakt. Dit kan gaan over een maatschappelijk probleem, iets persoonlijks of een kwestie die je raakt in de wereld om je heen.
Waarom?
Jullie zijn de stem van de toekomst! 

Steeds meer musea/cultuurinstellingen hebben jongerengroepen die hen advies geven over inclusiviteit, diversiteit en meer. 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Video

Fimpje kijken en klassikaal bespreken/eerst in duo's uitwissellen. 
Wanneer ben je voor het laatst naar een museum geweest? Hoe vond je dat? 
Kan je je herkennen in het verhaal van Sara? Op welke manier? 

Beeldbrekers
Een groep jongvolwassen studenten en (young) professionals die hun expertise inzetten om het museum inclusiever te maken.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Beeldbrekers
De Beeldbrekers verbreden de blik van het museum. Ze stellen kritische vragen en vinden nieuwe aanknopingspunten om het verhaal van Van Gogh relevant te maken voor mensen van nu.

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Slide 22 - Video

Kijkvraag:
- wat is het thema van de tentoonstelling van de beeldbrekers?  

Bespreken:
- weet iemand een depot is? 

Slide 23 - Video

Kijkvraag:
- wat is er bijzonder aan deze tentoonstelling?
Schrijf 2 dingen op. 

Evt. bespreken: 
- wat betekent het woord cureren?
Wat doen de beeldbrekers nog meer: 
In 2023 maakten ze Past/Future, een routekaart door het museum waar ze op elf plekken reageren op de kunst van Vincent van Gogh, op het gebouw en op de veranderingen van 1973 tot nu, en geven ze hun ideeën voor de toekomst van het museum.

Voor de tentoonstelling Gauguin & Laval op Martinique (5 oktober 2018 t/m 13 januari 2019) werden Verkeerd Verbonden vrijdagmiddagborrels georganiseerd met de hulp en verslaggeving van de Beeldbrekers.
In de samenwerking met het modemerk Daily Paper waren de Beeldbrekers zowel voor- als achter de schermen actief betrokken.;
Beeldbrekers zijn regelmatig te zien tijdens Vincent op Vrijdag en Museumnacht. Daarbij geven ze rondleidingen, ontwikkelen workshops en dragen bij aan de programmering van de avond.
De Beeldbrekers hebben regelmatig werksessies met collega’s van verschillende afdelingen en gebruiken hun expertise om nieuwe perspectieven te bieden. 
No Filter
Met een aantal werken en briefcitaten van Vincent van Gogh verkennen de Beeldbrekers de binnenwereld en buitenwereld van de kunstenaar. Maar dat niet alleen, ze nodigen je ook uit tot zelfreflectie. Hoe zie jij jezelf? Welke gevoelens en emoties laat je zien, en welke verberg je in je binnenwereld?


Slide 24 - Slide

Naast andere tentoonstellingen programmering bedenken, zoals een panelgesprek over mentale gezondheid over dekolonisatie. Wat is dat denken jullie? 
 Dekolonisatie (Dekolonisatie betekent kritisch kijken naar hoe de geschiedenis van kolonies invloed heeft gehad, bijvoorbeeld op de manier waarop landen macht en rijkdom hebben opgebouwd. Dit speelt ook een rol in musea. Veel musea hebben kunstwerken of objecten in hun collectie die tijdens de koloniale tijd zijn meegenomen uit andere landen, soms zonder toestemming.
• Dekolonisatie in musea betekent nadenken over hoe je recht doet aan deze geschiedenis. Bijvoorbeeld door:
• Te onderzoeken hoe deze objecten in de collectie zijn gekomen.
• Te erkennen welke verhalen zijn vergeten of onderdrukt.
• Samen te werken met gemeenschappen die betrokken zijn bij deze objecten.
• En soms zelfs door kunstwerken terug te geven.

Slide 25 - Video

Blikopeners in Stedelijk Museum Amsterdam 
Periode 2
Jullie gaan advies geven aan een museum door een kleine tentoonstelling samen te stellen voor het Mauritshuis (of een ander museum met goedkeuring). 

Wat je doet: kies een doelgroep en thema, selecteer  kunstwerken, schrijf een tentoonstellingstekst en tekstbordjes. 

In de toetsweek:  pitch je je tentoonstelling in max. 3 minuten met promotiemateriaal (reclamevideo/poster)

Slide 26 - Slide

Werk verder met het thema van je persoonlijk manifest om meer onderzoek te doen en goed voorbereid te zijn op periode 3, waarin je je eigen kunstwerk maakt!

Wil je dit niet? (b.v. omdat je tijdens het maken van pm op een nieuw thema bent gekomen). 
Kies dan een nieuw thema dat je boos maakt of waar je je zorgen over maakt. Dit kan gaan over een maatschappelijk probleem, iets persoonlijks of een kwestie die je raakt in de wereld om je heen.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Stappen 
Stap 1: Thema, doelgroep en onderzoek kunstwerken 
Stap 2: Selectie van kunstwerken
Stap 3: Tentoonstellingstekst schrijven met of zonder Chatgpt (prompts lever je ook in)
Stap 4: Reclamevideo of poster maken
Stap 5: Pitch voorbereiden

Slide 28 - Slide

Na de vakantie heb ik een rubric, tussentijdse deadlines en duidelijke omschrijving criteria. 
2. Eregalerij maken 
Vandaag: verkennen 
Volgende week: beginnen met stap 1 

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Link

Je moet een account maken, maar het is gratis. Handig als je dit thuis al even bekijkt, kan je het voordoen op het bord. 

Slide 31 - Slide

Dit soort vragen krijg je. AI geeft kunstwerken uit je prompts uit de collectie van het Rijks. 

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Eregalerij van....
Presenteer jouw eregalerij 

Wat is je thema/verhaal? 
Hoe heb je de kunstwerken gekozen? 

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Wat speelt er nu? 
1. Check de website van het Mauritshuis en nog een ander museum naar keuze. Neem de tijd om de site te bekijken. 
2. Welke maatschappelijke thema's zie je terug? 
3. Wat spreekt je aan en wat niet? Waarom?

Schrijf op in je logboek! 


timer
15:00

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

3. Logboek CKV
Wat heb je vandaag 
gedaan/besproken/bedacht?
Noteer ten minste 2 dingen. 


Schrijf/teken/plak... 
Elke les mee

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Vooruitblik 
De volgende les gaan we
 
- eindopdracht criteria bespreken 
- Stap 1: Thema, doelgroep en onderzoek kunstwerken

Slide 37 - Slide

This item has no instructions