HarPv42- Communicatie les 1 - comm. theorie

Communicatie
Communicatietheorie
1 / 22
next
Slide 1: Slide
DierverzorgingMBOStudiejaar 2

This lesson contains 22 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Communicatie
Communicatietheorie

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
  • De basisdefinitie van communicatie kennen.
  • Zender, boodschap, ontvanger en medium kunnen bepalen in praktijkvoorbeelden van communicatie
  • De definitie van miscommunicatie kennen
  • Weten dat je bij miscommunicatie eerst bij jezelf te rade moet gaan en dat 100% overdracht van boodschap nooit mogelijk is
  • Weten hoe gedrag te beïnvloeden is

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Wat verwacht je bij
communicatie te leren?

Slide 3 - Mind map

This item has no instructions

Hoe beoordeel jij je communicatievaardigheden?
0100

Slide 4 - Poll

This item has no instructions

Introductie
  • Valt binnen de IO’s
  • Geen toetsen, wel vereiste deelname
  • Is iedere week ingeroosterd
  • Boek “Hoe laat ik mijn klanten kwispelen.” Geen boek > niet welkom in de les > absent

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Verantwoording
Jij bent samen met je collega’s het visitekaartje van de praktijk. Door jullie benadering en omgang met de klant zal de klant mede bepalen of hij weer terugkomt naar de praktijk.


Een groot deel van je dag ben je ook bezig met het communiceren met klanten. Door hier tijdens de lessen al goed mee te oefenen voel je je wat zekerder in de praktijk. Tijdens je stage kun je dit toepassen. 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Na deze leerlijn ...
Heb je inzicht in:
  • de rol van de paraveterinair dierenartsassistent,
  • jouw persoonlijkheid,
  • mogelijke gemoedstoestanden van de klant,
  • verschillende communicatie modellen,
  • do’s en don’ts in communicatie,
  • houvast hoe je verschillende situaties kunt aanpakken.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Theorie
Communicatie is een activiteit waarbij levende wezens betekenissen uitwisselen door op elkaars signalen te reageren. Het Latijnse woord communicare slaat terug op "iets gemeenschappelijk maken.”

Communicatie is behalve een sociale activiteit, ook het resultaat van het contact: de optelsom van wederzijdse betekenisgevingen, ook wel communicatie-effect genoemd.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Theorie
Kenmerken communicatie
  • Het is onmogelijk om niét te communiceren: alle gedrag is communicatie.
  • Elke communicatie omvat een inhouds- en een betrekkingsniveau: wat er overkomt wordt beïnvloed door de relatie.
  • Elke communicatie is afhankelijk van de interpretatie van gebeurtenissen: als partijen oorzaak en gevolg van elkaars interactie verschillend uitleggen (“Nee, jíj begon ermee”).
  • Mensen communiceren zowel digitaal als analoog (toonzetting, stijl en gebaren).
  • Elke communicatie is symmetrisch of complementair (aanvullend): men is uit op gelijkheid of men benadrukt juist verschillen (machtsverschil).

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 1a: hoe communiceer je?
  • Je werkt in duo’s en zit met de ruggen tegen elkaar.
  • De een persoon krijgt een tekening. De ander een leeg vel.
  • Door heldere instructies probeer je de ander uit te leggen hoe de tekening eruit ziet, de ander probeert door goed te luisteren de tekening na te tekenen. Er mogen geen vragen gesteld worden.
  • Op signaal van de docent stop je met tekenen en vergelijk je de tekeningen.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 1b: hoe communiceer je?
  • Wisselen van rol
  • Degene die tekent mag nu vragen stellen aan degene die instructies geeft.

Slide 11 - Slide


Wat bepaalt of de tekening “goed” of “verkeerd” is overgenomen.

Komt je tekening overeen met de omschrijving die je kreeg?

Is de tweede tekening anders dan de eerdere? Zo ja, hoe denk je dat dat komt?

Wat voor soort vragen heb je gesteld? En zou je deze een volgende keer hetzelfde stellen?

Hoe gaf jij je instructie. Wat kan je daarin verbeteren

Beantwoord voor jezelf de volgende vragen
  • Wat is het verschil?
  • Komt jouw tekening overeen met de omschrijving die je kreeg?
  • Hoe gaf jij je instructie. Wat kan je daarin verbeteren



Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Slide

De belangrijkste en beste communicatievorm is het één-op-één-gesprek tussen twee mensen. Niets is krachtiger dan dat. Geen Skype, telefoon, video of What’s App kan daar tegen op. Maar om nu te denken dat tijdens zo’n gesprek een boodschap volledig kan worden overgedragen, is een utupie. Dat lukt nooit…

Slide 14 - Slide

Als je 80% weet over te brengen is dat echt maximaal. Meestal ligt het veel lager, maar 80% is echt de top. 20% gaat sowieso verloren. Door verstoring, ook wel ruis genoemd.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Noem een vorm van ruis die tussen zender en ontvanger plaatsvinden.

Slide 16 - Open question

This item has no instructions

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Miscommunicatie = zenderfout

Slide 19 - Slide

Miscommunicatie is (in 80% van de gevallen) een fout van de zender. De zender heeft de boodschap niet goed afgestemd op de ontvanger, dus deze interpreteert het verkeerd. Niet de ontvanger de schuld geven, maar zelf als zender nadenken over hoe je je boodschap beter had kunnen afstemmen…

Klassikaal lezen blz. 16 t/m 18

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Welke media kunnen er in de
DAP worden ingezet?

Slide 21 - Mind map

This item has no instructions

Eindopdracht
Brainstorm met een groepje wat voor een communicatief leerdoelen je voor de komende stage kan opstellen.

Slide 22 - Slide

This item has no instructions