Les 4 + 5 + 6

Het levensboek Module 2, 
De gezonde mens
1 / 38
next
Slide 1: Slide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1-3

This lesson contains 38 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Het levensboek Module 2, 
De gezonde mens

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  • Je legt uit wat een levensboek is
  • Je benoemt het doel van een levensboek 
  • Je benoemt wie je kunt betrekken bij het maken van een levensboek
  • Je bedenkt of het maken van een levensboek past bij jouw doelgroep
  • Je denkt na over betekenisvol leven van één van jouw clienten
  • Je bent in staat om een levensboek voor een zorgvrager op te stellen.
  • 2 presentaties ontwikkelings fasen


Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Video

This item has no instructions

Waar denk jij aan bij een levensboek?

Slide 4 - Open question

This item has no instructions

Doel van een levensboek
  • Gebeurtenissen opnieuw beleven (reminiscentie)
  • Herinneringen ophalen (geheugen stimuleren)
  • Je cliënt (nog) beter leren kennen (persoonsgerichte zorg)
  • (Nog) beter in kunnen spelen op wensen en behoefte
  • Het belangrijkste; samen in gesprek over betekenisvol leven

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Slide 6 - Video

This item has no instructions

Om de client een betekenisvol leven te bieden doen wij op dit moment:

Slide 7 - Open question

This item has no instructions

Slide 8 - Video

This item has no instructions

Hoe?
  • Kijk naar hoe je de client het meest prikkelt (vragen, foto's, muziek, voorwerpen)
  • Regelmatig korte momenten, in plaats van lange sessies
  • Denk aan AVG; wie mag het boek straks bekijken?
  • Gebruik het als bron van inspiratie, om de client anders te benaderen door kleine gebaren

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Aandachtspunten
  • Betrek naastbetrokkenen bij het maken van het levensboek
  • Verwerk verschillende onderwerpen (van ouderlijk gezin tot reizen )
  • maak het visueel (foto's e.d.)
  • Blijf het levensboek bijhouden

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Het maken van een levensboek past goed bij de doelgroep waar ik mee werk
Ja :)!
Nee :(
Weet niet?

Slide 11 - Poll

This item has no instructions

Meer info:
Kijk voor meer informatie en formats voor het maken van een levensboek op; https://www.zorgvoorbeter.nl/dementie/persoonsgerichte-zorg/betekenisvol-leven

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag!
Vul in tweetallen de praatplaat 'betekenisvol leven' in. 

1. Neem een client in gedachten. Je gesprekspartner stelt open vragen om jou verder te helpen. 

2. Wissel van rol

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen behaald?
Levensboek inleveren via Teams (uiterlijk 17 Januari).
17 + 24 Januari, levensboek presenteren aan medestudenten via een PowerPoint
Het levensboek wordt beoordeeld via de rubric (zie studiegids), tijdens de presentatie door de docent. 

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

10 minuten Pauze
timer
10:00

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Begeleiden in de zorg module 2

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen:

  • Je kunt uitleggen wat begeleiden in de zorg inhoudt voor zowel de zorgvrager als voor de verzorgende/verpleegkundige
Theorie:

  • Communicatie + begeleiden, 
  • Module 3, Begeleiden in de zorg
  • Oefen opdracht: Vaardigheid, begeleidend gesprek voeren in 3 tallen.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
In deze module staat het begeleiden in de zorg centraal. Als verzorgende/verpleegkundige krijg je in de beroepspraktijk dagelijks te maken met zorgvragers die jouw ondersteuning of begeleiding nodig hebben.  De begeleiding kun je geven met behulp van verschillende methodieken, maar in de praktijk zul je ook veel op je gevoel moeten afgaan en moeten aftasten hoe je de zorgvrager het beste kunt bijstaan

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Opstapopdracht
Maak de oriëntatie opdracht : 
  • Ga naar Communicatie en begeleiden,                                Module 3 begeleiden in de zorg.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Begeleidingsgebieden
  • zelfredzaamheid;
  • omgaan met en accepteren van veranderingen;
  • omgaan met en accepteren van gezondheidsproblemen;
  • rouw en verliesverwerking;
  • ondernemen van activiteiten;
  • structureren van tijd;
  • zingeving, ethiek en persoonlijke waarden en normen;
  • onderhouden van relaties in het sociale netwerk.






Slide 20 - Slide

Het komt in de praktijk regelmatig voor dat je als verpleegkundige signaleert dat een zorgvrager ook op andere gebieden ondersteuning of begeleiding nodig heeft. Bijvoorbeeld bij de administratie of financiën, boodschappen doen of het huishouden. Dit valt niet direct onder jouw takenpakket, maar je kunt de zorgvrager wel begeleiden om op deze gebieden ondersteuning te krijgen. Je kunt hem bijvoorbeeld wijzen op de voorzieningen die er op die gebieden zijn en hem in contact brengen met de juiste persoon. Ook als je merkt dat de begeleiding die jij als verpleegkundige kunt bieden niet voldoende is, begeleid je de zorgvrager in het proces om meer deskundige en doeltreffende begeleiding te krijgen.
Ondersteunings- en begeleidingsmethodieken
Je houdt rekening met:
  • de zorgvraag, het probleem;
  • het (de) te bereiken doel(en);
  • de eigenschappen en mogelijkheden van de zorgvrager;
  • jouw houding ten opzichte van de zorgvrager;
  • beroepswaarden die voor jou belangrijk zijn;
  • de mogelijkheden binnen de organisatie.





Slide 21 - Slide

Oplossingsgerichte benadering van de zorgvraag, zorgbehoefte of het probleem(gedrag), waarbij je doelgericht te werk gaat volgens een methode die in het verleden effectief is gebleken.

Een ondersteunings- of begeleidingsmethodiek kun je zien als een oplossingsgerichte benadering van de zorgvraag, de zorgbehoefte of het probleem(gedrag), waarbij je op basis van een doel en plan te werk gaat. De begeleidingsmethodieken in de zorg hadden in het verleden bij bepaalde groepen zorgvragers effect. Bij de keuze voor een methodiek houd je als verpleegkundige rekening met:

Enkele voorbeelden van begeleidings-methodieken zijn:

  • Triple-C;
  • Oplossingsgericht werken;
  • Reminiscentie.
  • Belevings gerichte zorg
  • Validation
  • Gentle Teaching
  • De veder methode



Slide 22 - Slide

2 YouTube filmpjes die uitleg geven over verschillende methodieken.

De studenten gaan hier de volgende les mee verder. Zij gaan dan allemaal een methode onderzoeken/uitwerken en vervolgens gaan zij deze methode aan mekaar uitleggen. 

Slide 23 - Video

This item has no instructions

Slide 24 - Video

This item has no instructions

Opdracht
  • Communicatie + begeleiden, Module 3, Begeleiden in de zorg
  • Lezen Goed begeleiden, paragraaf 1 t/m 1.4
  • Verwerkingsopdrachten maken.

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Volgende week
Denken, Delen en Uitwisselen
Begeleidings methodieken uitzoeken en uitwisselen

Communicatie en begeleiden module 3
Oefen opdracht: Vaardigheid, begeleidend gesprek voeren.
Eerst lezen, Hierna de opdracht uitvoeren in 3 tallen (Casus mevrouw Smit).

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Begeleidingsmethodieken
triple-C;
oplossingsgericht werken;
reminiscentie.
Belevings gerichte zorg
Validation
Gentle Teaching
De veder methode
Vlaskamp
Herstelondersteundende zorg


Slide 27 - Slide

Vorige week hebben we 2 youtube filmpjes gezien over begeleidings methodieken, HIerna hebben jullie de casus vanuit THIemen en Meulenhof gelezen en zijn jullie gaan oefenen met het voeren van een gesprek.

vandaag gaan we de verschillende methodieken individueel uitzoeken, ieder zoekt er 1 uit. Hierna gaan we in groepjes uit mekaar en vertellen jullie aan mekaar wat de methodiek inhoudt en hoe deze ingezet kan worden. 

Jullie starten met lezen uit module 3, Goed begeleiden paragraaf 1 t/m 1.4

Maak de verkenningsopdracht en start dan met het uitzoeken van de methodieken. 

Slide 28 - Slide


Autoritaire, ook wel autocratische leiders genoemd, hebben een duidelijke autoriteit en controle over hun medewerkers. De besluitvorming is gecentraliseerd, wat betekent dat er één persoon is die de cruciale beslissingen neemt

Democratisch: Meeste stemmen gelden

Laissez- Faire
De term laissez-faire betekent letterlijk: 'laat maar op zijn beloop gaan'. En daarmee is veel gezegd over deze leiderschapsstijl. In feite gaat het over een minder sturende leiderschapsstijl, waarbij de medewerker veel vrijheid krijgt toebedeeld.
Welke begeleidingstechnieken zetten jullie in op jullie stage?

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
  • Lezen: Communicatie en begeleiden, module 3, Goed begeleiden, paragraaf 1 t/m 1.4
 
  • Verwerkingsopdrachten maken die horen bij thema 'Goed begeleiden'.

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Presentaties levensboek 9 januari 2024
Datapunt: Levensboek
Jullie gaan vandaag het levensboek aan mekaar presenteren. 
De docent vult de rubric in, zie studiegids. 

De docent print het levensboek uit, zodat je deze met jouw zorgvrager kunt delen.

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

16 januari 2024
Lesdoelen:
  • Je kunt uitleggen welke factoren van invloed zijn bij het begeleiden van de zorgvrager
  • Je kunt zorgen voor een goede relatie tussen jou en de zorgvrager

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
Oefen met de vaardigheid 'zorgen voor een goede relatie tussen jou en de zorgvrager' die gekoppeld is aan de module 'begeleiden in de zorg'. 

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

23 Januari 2024
Je kunt uitleggen hoe je je begeleiding afstemt op de zelfredzaamheid, het zelfmanagement en de zelfregie van de zorgvrager

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

30 januari 2024
Je geeft een definitie van de term empowerment.
Je kunt toelichten wat de relatie is tussen empowerment en zelfmanagement, zelfredzaamheid en eigen regie.
Je herkent de verschillende niveaus van empowerment binnen een casus.
Je kunt benomen wat de taak van de verzorgende/verpleegkundige is binnen empowerment.

Slide 38 - Slide

This item has no instructions