2.3 Lezen les 1 mavo 2 les 08-11-2023

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
10:00
1 / 31
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 2

This lesson contains 31 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 1 - Slide

Programma
Nieuwe studiewijzer Periode 2 doornemen
(zie Magister/studiewijzer/periode2)

Wat gaan we doen deze week?: 
  • Paragraaf 2.3 Lezen




Slide 2 - Slide

Lesdoel
Aan het einde van blokuur 1:

- Kun je uitleggen waarom het belangrijk is dat je nieuwe woorden leert.
- Heb je kennis gemaakt met 25 nieuwe woorden.




Slide 3 - Slide

Welke 4 tekstdoelen zijn er?

Slide 4 - Open question

Slide 5 - Slide

Geef een voorbeeld van een informatieve tekst

Slide 6 - Open question

Geef een voorbeeld van een overtuigende/betogende tekst

Slide 7 - Open question

Geef een voorbeeld van een activerende tekst

Slide 8 - Open question

Slide 9 - Slide

Uit welke drie delen is een tekst vaak opgebouwd?

Slide 10 - Open question

Tekstopbouw
Wat staat er in de:

Inleiding 
Kern
Slot


Slide 11 - Slide

Tekstopbouw
Inleiding =
Informatie waaruit je het onderwerp van de tekst kunt afleiden. Kort stukje, trekt de aandacht van de lezer.
Kern=
Meer informatie over het onderwerp. Vaak meerdere alinea's en meerdere deelonderwerpen. Het langste deel binnen de tekst.
Slot =
Samenvatting of conclusie. Hier staat geen nieuwe informatie meer in.


Slide 12 - Slide

Tekstopbouw
De tekst staat in een logische volgorde= tekstopbouw

  • een tweedeling: Inleiding - kern
  • een driedeling: Inleiding - kern - slot

Slide 13 - Slide

Tekstopbouw: tweedeling
Nieuwsbericht

Inleiding + kern

Slide 14 - Slide

Tekstopbouw: driedeling
Betoog, recensie, verslag

Inleiding + kern + slot


Betoog

Slide 15 - Slide

Slide 16 - Slide

Ga naar Talent 2.3: opdracht 1



Opdracht 1 t/m 6:
Klassikaal 1-2-3
Zelfstandig 4-5-6

Slide 17 - Slide

Zelfstandig maken 2.3: 4 t/m 6
  1. Wat?: maak oefening 4-5-6 (paragraaf 2.3) 
  2. Hoe?: zelfstandig, zachtjes overleggen mag
  3. Tijd: 8 min
  4. Klaar?: ga verder met 7
  5. Nabespreken 4-5-6

timer
8:00

Slide 18 - Slide

Slide 19 - Slide

Zo’n 90 procent van alle zeevogels die vandaag de dag leven, heeft wel eens plastic gegeten. En dat* probleem wordt alleen maar groter.
Waarnaar verwijst 'dat' in de tweede zin?

Slide 20 - Open question

Plastic heeft de meest vernietigende uitwerking in gebieden waar veel verschillende vogels bij elkaar leven, ontdekten de onderzoekers.
‘We* maken ons grote zorgen over soorten zoals pinguïns en de grote albatrossen die wonen in deze gebieden.
Waarnaar verwijst 'we' in de tweede zin?

Slide 21 - Open question

Tekstverbanden
  • opsomming
  • tijdsvolgorde
  • tegenstelling
  • Nieuw: voorbeeld

Slide 22 - Slide

Slide 23 - Slide

Voorkom verspilling van producten. Gooi bijvoorbeeld restjes niet zomaar weg.

Wat is het signaalwoord uit deze zin en bij welk tekstverband hoort dit?

Slide 24 - Open question

Maak gebruik van groenten en fruit van het seizoen. Koop zomerfruit zoals aardbeien en kersen in de zomer, echter niet in de winter.

Wat is het signaalwoord in bovenstaande zin en bij welk tekstverband hoort dit?

Slide 25 - Open question

Socialbesitas
oef 20 t/m 23

Slide 26 - Slide

Zelfstandig maken oef 20 t/m 23
  1. Wat?: maak oefening 20 t/m 23 (paragraaf 1.3) 
  2. Hoe?: zelfstandig, zachtjes overleggen mag
  3. Tijd: 10 min
  4. Klaar?: maak opdracht 24
  5. Nabespreken

timer
5:00

Slide 27 - Slide

Wat ga je nu doen?
Maak een keuze en ga aan de slag. Klaar? volgende onderdeel: 
  • Maak de opdrachten in 1.8 af die je nog niet af hebt en verbeter je opgaven  (zie studiewijzer in Magister voor welke opdrachten je moet doen)
  • Oefen met Test jezelf  1.8
  • Cambiumned: leestekens oefenen
Hoe? Alleen, in stilte
Hoe lang? 20 minuten
Vragen?: Steek je hand op en ik loop langs



timer
20:00

Slide 28 - Slide

Wat ga je nu doen?
Cambium ned

Oefenen met leestekens

Hoe?: Alleen, in stilte
Hoe lang?: 10 minuten
Vragen?: Steek je hand op en ik loop langs


timer
10:00

Slide 29 - Slide

Huiswerk

Huiswerk: 
  • Leren voor de toets 1.8





Slide 30 - Slide




Maak opdracht:
13 t/m 15 §2.3 blz. 116

Lees de leerteksten:
  • Signaalwoorden: voorbeeld



  • Nakijken
  • Lezen
  • nabespreken
timer
15:00

Slide 31 - Slide