This lesson contains 11 slides, with text slides and 1 video.
Lesson duration is: 90 min
Introduction
Les 1
Filmles cultuurcoachtraject groep 5-6
Deze les is een kennismakinsles en een introductie tot de rest van de lessenreeks. Na een kennismakingsspel legt de docent uit wat de leerlingen de komende weken gaan doen. Hierna kijken de leerlingen de film Koningsdag, die de komende weken centraal zal staan. Verschillende aspecten uit de film worden vervolgens nabesproken en de les eindigt tenslotte met een afsluitend spel.
Instructions
Lesdoelen
Leerling leert de cultuurcoach kennen
Leerling kan in eigen woorden uitleggen wat ze de komende weken gaan doen
Opzet
Introductie & stel jezelf voor | 5 min.
Kennismakingsspelletjes | 15 min.
Thema en lessenreeks bespreken (wat gaan we doen?) | 5 min
Koningsdag introduceren + groepjes op verschillende dingen laten letten | 5 min
Film kijken | 25 min
Nagesprek over de film | 10 min
Koningsdagspel: ik ga op reis & ik neem mee variant | 5 min
Acteerspelletje op zijn kop | 10 min
Afsluiting en vooruitblik | 5 min
Optioneel: suggesties voor spel en film
Materiaal
Papier en pennen om notities te maken
Extra ruimtes nodig
Nee, deze les is klassikaal en 100% in de klas
2e docent nodig
Niet noodzakelijk
Items in this lesson
KENNISMAKING
Slide 1 - Slide
Intro
In deze les maken jij en de leerlingen kennis en je vertelt wat jullie de komende weken gaan doen. Je mag de invulling van de les zelf bepalen, maar wij doen enkele suggesties.
SPEL
Slide 2 - Slide
Het is leuk om ter kennismaking een spelletje te doen. Hieronder een aantal suggesties. Kies er twee uit die jou aanspreken.
NAMENRIJ
Met dit spelletje hoor je voor het eerst alle namen. Vertel de leerlingen dat je zo meteen wilt dat ze in volgorde op een rij gaan staan met hun voornaam in alfabetische volgorde. Als ze klaar zijn controleer je het door ze om beurten hun naam te laten noemen. Ga er zelf ook tussen staan!
Gaat dit leuk en wil je meer? Laat ze nog een keer op een rij staan aan de hand van hun geboortedatum. Begin bij januari.
2 LEUGENS, 1 WAARHEID
De leerlingen vertellen om de beurt drie interessante dingen over zichzelf. Bijvoorbeeld: ik kan trompet spelen, ik heb met dolfijnen gezwommen, en ik heb in een helikopter gevlogen. Twee zijn leugens en een is de waarheid. Laat de andere leerlingen raden wat de waarheid is.
WAT IS JE LIEVELINGSFILM?
Laat je lievelings (animatie)film zien en leg uit waarom jij dat zo'n goede film vindt.
Vraag aan de leerlingen welke film zij leuk vinden, kunnen we een paar ook online zien?
DEZE LESSENREEKS:
Deel 1: les 1 t/m 4: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 5 t/m 10: je eigen stopmotionfilm maken
Slide 3 - Slide
Vertel de leerlingen dat deze lessenreeks uit twee delen bestaat:
Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 6 t/m 12: je eigen stopmotionfilm maken
Voor nu wil je alleen deel 1 introduceren:
Het eerste deel van de lessenreeks staat helemaal in het teken van acteren! We gaan zo meteen naar de film Koningsdag kijken. Uit deze film halen we één scène die we de komende weken helemaal gaan uitpluizen en vervolgens gaan naspelen.
We gaan hierbij leren over cameraperspectieven, art design en acteren.
Vraag wie er ervaring heeft met toneel of acteren? Vraag naar de ervaring van het kind en hoe hij/zij dit vond.
Om de scène zo goed mogelijk na te kunnen spelen zullen we gaan oefenen met acteren voor de camera. Uiteraard gaan we de scènes vervolgens ook echt opnemen en samen terugkijken hoe we het hebben gedaan!
We gaan kijken naar de film Koningsdag. Gemaakt in 2015 door Steven Wouterlood.
Slide 4 - Slide
Film kijken
We beginnen deze les met het bekijken van de korte film Koningsdag (25 minuten).
Introduceer kort de film: We gaan kijken naar de film Koningsdag. Gemaakt in 2015 door Steven Wouterlood.
Eén scène uit de film gaan we de komende weken gebruiken. Het is dus heel belangrijk dat we het verhaal goed begrijpen, de karakters goed kennen en de sfeer van de film goed kunnen beschrijven.
Verdeel de klas in groepjes die op verschillende aspecten in de film gaan letten. Vertel de leerlingen dat ze notities mogen maken tijdens het kijken:
Natuurlijk het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op.
Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen
De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Maak notities en probeer op te schrijven waardoor je denkt dat dit komt. Let op: de sfeer kan veranderen gedurende de film!
Start de film door naar de volgende dia te gaan.
Slide 5 - Video
Koningsdag (Steven Wouterlood, 2015)
Wat vond je van de film?
Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Nabespreking
Slide 6 - Slide
Nabespreking
Wat vond je van de film?
Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Laat elk groepje vertellen wat hen is opgevallen over het aspect dat zij moesten bekijken. Zorg ervoor dat iedereen uit het groepje wat kan inbrengen. Als nodig mogen kinderen uit andere groepjes ook nog aanvullen. Zorg er zelf voor dat alle belangrijke aspecten aan bod komen; stimuleer de kinderen om die ook te benoemen ;-):
Het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op.
Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen
De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Hoe komt dat denk je?
Let op: bewaar de notities van de leerlingen zodat ze deze volgende week weer kunnen teruglezen.
KONINGSDAGSPEL
Slide 7 - Slide
Ik kocht op koningsdag en neem mee ...
(variant op ik ga op reis en ik neem mee)
ACTEERSPELLETJE OP ZIJN KOP
Slide 8 - Slide
Omdat we deze lessenreeks veel bezig gaan zijn met acteren spelen we een spelletje dat daar mooi op aansluit!
Acteerspelletje op zijn kop:
Het is de bedoeling dat de leerlingen het tegenovergestelde doen van wat de spelleider doet. Gaat de spelleider staan, dan blijven de leerlingen zitten. Gaat de leider lachen, dan gaan de leerlingen huilen etc.
VOLGENDE WEEK
Slide 9 - Slide
VOLGENDE WEEK
Vertel dat we volgende week de scène die we gaan naspelen een paar keer gaan bekijken en gaan analyseren op cameraperspectieven. Ook gaan we al beginnen met voorbereidingen treffen die nodig zijn om de scène daadwerkelijk te kunnen naspelen en opnemen.
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach
Slide 10 - Slide
Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK
Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers
EXTRA
Slide 11 - Slide
EXTRA SPELLETJE EN/OF FILMS
Als er tijd is kan er tot slot een kort spelletje gespeeld worden:
Acteerspelletje op zijn kop: Het is de bedoeling dat de leerlingen het tegenovergestelde doen van wat de spelleider doet. Gaat de spelleider staan, dan blijven de leerlingen zitten. Gaat de leider lachen, dan gaan de leerlingen huilen etc.
FILMS
Liveaction films:
Oma is gek (15 min):
https://vimeo.com/130041934
Slurp (4 min):
https://vimeo.com/316836571
Alles op z'n tijd (15 min):
https://vimeo.com/496807091/b01b480eac
Kimya (9 min):
https://vimeo.com/364801997
Wachtwoord: KFP1002
Johnny Bakru (26 min):
https://vimeo.com/132801900
Wachtwoord: KFP1002
Klokhuis over acteren: https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4666/fake-bang-zijn