Schrijfopdracht - Betoog les 1

Discussie
timer
8:00
1 / 27
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 2

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Discussie
timer
8:00

Slide 1 - Slide

Afgelopen lessen
Zijn jullie bezig geweest met grammatica H5
Niet af? Vierkantrooster

Zara, Valerie, Sanne, Annemijn, Emma, Merel, Tom, Janiek.

En, hebben jullie de discussieopdracht voorbereid. Hoe ging dat?

Slide 2 - Slide

Deze les
Starten met het schrijven van een betoog

Aan het eind van de les:
  • weet je wat het verschil is tussen een standpunt en een argument.
  • kun je argumenten gebruiken om jouw standpunt te onderbouwen. 
  • weet je hoe je een betoog kunt schrijven.

Pak je laptop en ga naar LessonUp.

Slide 3 - Slide

Feit vs. Mening (standpunt)

Slide 4 - Slide

Feit
Een feit is controleerbaar of bewezen. Je kunt dus controleren of het waar of niet waar is. 

  • Afgelopen maandag was de vakantie afgelopen. 
  • We hebben vandaag een toets geschiedenis. 

Slide 5 - Slide

Welk van de volgende zinnen is géén feit?
A
Mijn vader is morgen jarig.
B
Spruitjes zijn smerig.
C
De voetbaltraining duurt anderhalf uur.
D
Een hond is een trouw dier.

Slide 6 - Quiz

Welk van de volgende zinnen is een feit?
A
Kinderarbeid zou verboden moeten worden!
B
Dat nieuwe nummer klinkt supergoed!
C
Wat een leuke jas heb je aan!
D
Roken is slecht voor je gezondheid!

Slide 7 - Quiz

Mening
Met een mening vertel je wat je van iets of iemand vindt. Je kunt het eens of oneens zijn met een mening. 

Een mening kun je herkennen aan signaalwoorden als ik vind, volgens mij, lijkt mij, naar mijn mening, mijns inziens. 

  • Duitse grammatica is ontzettend moeilijk. 
  • De Efteling is het leukste pretpark van Nederland.

Slide 8 - Slide

Welk van de volgende zinnen is géén mening?
A
De hoofdstad van Nederland is Amsterdam.
B
Dierproeven zijn onnodig.
C
De nieuwe auto van mij opa is echt een bejaardenkarretje.
D
Sommige kleuren staan jou echt niet.

Slide 9 - Quiz

Welk van de volgende vragen bevat een mening?
A
Hoeveel kilometer moeten we nog rijden?
B
Ga je naar dat kinderachtige feest?
C
Heb je je huiswerk af?
D
Hou je van skeeleren?

Slide 10 - Quiz

 Argument
Met een argument ondersteun je een standpunt. Als iemand zegt waaróm hij een bepaalde mening heeft, gebruikt hij een argument. Een argument kun je herkennen aan signaalwoorden als want, omdat, namelijk, immers, ..... 

  • Je zou ook eens naar die winkel moeten gaan, want ze verkopen daar erg goede spullen. 
  • Dat nieuwe restaurant op de hoek is écht een aanrader. Ze hebben daar namelijk heerlijke burgers. 

Slide 11 - Slide

Welke zin bevat géén argument?
A
Ik blijf vandaag lekker binnen, want het stormt.
B
Mijn zus is jarig en geeft vanmiddag een feest.
C
Rode auto's zijn stoer, want een Ferrari is ook rood.
D
Omdat hij bang is, durft hij niet in de python.

Slide 12 - Quiz

Bedenk een argument bij het standpunt:

'Op school mogen geen telefoons gebruikt worden.'

Slide 13 - Open question

Welk standpunt kan horen bij het argument 'omdat dat gevaarlijk is'?

Slide 14 - Open question

Bedenk een standpunt én argument over het onderwerp 'huisdieren'.

Slide 15 - Open question

Kortom, wat is het verschil tussen een feit, een standpunt en een argument?

Slide 16 - Mind map

Een overtuigende tekst schrijven
Je probeert de lezers voor jouw mening te winnen. 
Een overtuigende tekst:
  • bevat een duidelijke standpunt: jouw opvatting over een kwestie.
  • bevat goede argumenten bij het standpunt: waarom heb je deze mening?
  • bevat feiten om het standpunt te ondersteunen. 


Slide 17 - Slide

Schrijfopdracht - betoog
De komende lessen ga je een betoog schrijven. Je schrijft een betoog als je anderen wilt overtuigen: je geeft je standpunt en gebruikt argumenten (evt. met feiten) om het standpunt te onderbouwen. 

Slide 18 - Slide

Schrijfopdracht - betoog
Leerdoelen:
2F Ik bezit een basis: onderwerp, deelonderwerpen, alinea's, tekstverbanden, signaalwoorden, spelling en formulering, bouwplan.
2F Ik kan een correcte betogende tekst met een inleiding en slot schrijven.
2F Ik kan de lezer van mijn standpunten overtuigen met behulp van argumenten.
2F Ik kan informatie verzamelen, de bronnen vermelden en in eigen woorden weergeven in een samenhangend geheel.


Slide 19 - Slide

Schrijfopdracht - betoog
Voor de discussie heb je een onderwerp gekozen. Het makkelijkste is om dit onderwerp ook te gebruiken voor het betoog. 
Je mag (in overleg) ook een ander onderwerp kiezen.

Formuleer een standpunt en schrijf vervolgens een betoog. 
Denk aan: aandachtstrekker, kernzinnen en afsluiting. 
Je maakt een bouwplan en levert dit ook in. 

Slide 20 - Slide

Schrijfopdracht - betoog
Inlevereisen 
Het betoog wordt beoordeeld met een cijfer (1x). Bij het nakijken wordt gelet op de leerdoelen en: 
• De tekst bevat minimaal 250 woorden.
• De tekst bevat minimaal twee argumenten (vwo: 1 tegenargument + weerlegging)
• Spelling en formulering.
• Volledigheid.
• De opdracht lever je in via ‘opdrachten’ in Teams.


Slide 21 - Slide

Bouwplan
Je begint niet direct met het schrijven van het betoog. Eerst denk je na over wát je wilt gaan schrijven. Deze informatie zet je in het bouwplan. 

  • Inleiding: trek de aandacht van de lezer, omschrijf het onderwerp, kondig jouw standpunt aan met een signaalwoord als: Ik vind 
  • Middenstuk: denk na over welke argumenten je gebruikt. Gebruik bij elk nieuw argument (in steekwoorden) signaalwoorden voor een opsomming: om te beginnen, bovendien, vervolgens, daarnaast, ten slotte
  • Slot: herhaal kort je standpunt en gebruik signaalwoorden voor een conclusie: al met al, kortom, daarom, dus.

Slide 22 - Slide

Bouwplan betoog

Slide 23 - Slide

Opdracht deze les
Kies een onderwerp waar jij een betoog over gaat schrijven
en formuleer een standpunt.

Download vervolgens het bouwplan en vul deze in.
Ga alvast op zoek naar bronnen. 

Klaar? Lever het bouwplan in via Teams.
timer
15:00

Slide 24 - Slide

Huiswerk
Woensdag 16 maart:
Bouwplan af.
Inleveren via Teams.

Woensdag 23 maart:
Betoog af.
Inleveren via Teams.
(23e geprint mee naar de les!)




Slide 25 - Slide

Open de beoordelingsrubric (zie Teams). 
We nemen deze rubric samen door.

Slide 26 - Slide

Huiswerk
Woensdag 23 maart:
Betoog af.
Inleveren via Teams.
(23e geprint mee naar de les!)

25 maart
Leesboek uit!

Slide 27 - Slide