Blok 3 Rampen in de Middeleeuwen

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen
1 / 32
next
Slide 1: Slide
mens en maatschappijMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

This lesson contains 32 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen

Slide 1 - Slide

Lesplanning les 1
  • 1Blik agenda invullen
  • Wat zijn de leerdoelen Blok 3?
  • Uitleg over het hofstelsel
  • Zelfstandig werken
  • Introductie op nieuw onderwerp


Slide 2 - Slide

1Blik invullen

Je noteert  bij 26 februari 
Lz: blz 86 t/m 89

Blok 3 mk: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 

Begrippen Blok 1 t/m 3 leren. 


Dit moet maandag 5 maart af zijn.






Slide 3 - Slide

Leerdoelen Blok 3 Les 1
  • Je kan uitleggen hoe de middeleeuwse standensamenleving eruit zag. 
  • Je kan in je eigen woorden uitleggen wat het hofstelsel inhield en hoe dit werkte. 
  • Je kan een beschrijving geven van de  vroege middeleeuwen (tijd van Monniken en Ridders) 

Slide 4 - Slide

Wat weet jij al van de
Middeleeuwen?

Slide 5 - Mind map

Agrarische Samenleving
-Na de val van het Romeinse Rijk werd het onveilig in Europa
- Er was geen sterk leger meer en wegen werden niet langer onderhouden.
-De handel kwam 'stil' te liggen
-Dorpen werden autarkisch  (=zelfvoorzienend)

De Romeinse agrarisch-stedelijke samenleving werd weer een agrarische samenleving.

Slide 6 - Slide

Slide 7 - Video

De Tijd van Monniken en Ridders is:
A
van 500-1000
B
van 1000-1500
C
hetzelfde als de Vroege Middeleeuwen
D
hetzelfde als de Late Middeleeuwen

Slide 8 - Quiz

Waarom werd er bijna niet meer gehandeld na de val van het Romeinse Rijk?
A
Mensen wilden liever weer aan ruilhandel doen.
B
Er was geen sterk leger meer om te zorgen voor de veiligheid in het land.
C
De wegen werden niet meer onderhouden
D
Er waren minder opbrengsten dus dan kan je ze ook niet verkopen. .

Slide 9 - Quiz

Uit welke drie standen bestond de middeleeuwse standensamenleving?
A
Boeren, ridders en horigen
B
Geestelijken, boeren en ambachtslieden
C
Edelen, boeren en horigen
D
Boeren (horigen), geestelijken en edelen.

Slide 10 - Quiz

Hoe noemen we de klusjes die de horigen moesten doen voor de landheer?
A
slavenarbeid
B
pacht
C
klusjes
D
herendiensten

Slide 11 - Quiz

Het systeem van heren en horigen die samenleven op een domein heet ...
A
Herendiensten
B
Vazalliteit
C
het Hofstelsel
D
het Drieslagstelsel

Slide 12 - Quiz

1. Horigen werken op het land van de landheer
2. Horigen kregen bescherming van de landheer
A
1= goed en 2 =fout
B
1=fout en 2 = goed
C
1 en 2 zijn beiden goed
D
1 en 2 zijn beiden fout

Slide 13 - Quiz

hofstelsel

Slide 14 - Slide

Aan de slag! 
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
timer
10:00

Slide 15 - Slide

Introductie nieuw onderwerp

Slide 16 - Slide

Slide 17 - Slide

Slide 18 - Slide

Slide 19 - Slide

Slide 20 - Slide

Slide 21 - Slide

Wat weten jullie over Vikingen?

Slide 22 - Mind map

Lesplanning les 2 en les 3
-Uitleg feodalisme/leenstelsel
-Kijken Vroeger en Zo De Vikingen Komen
-Zelfstandig werken
-Verhaal De Pest in Kampen
-Samenwerken en aftekenen. 
-Quizlet. 

Slide 23 - Slide

Het leenstelsel
  • Karel de Grote kon zijn land niet alleen besturen.
  • Daarom kreeg hij hulp van vazallen: mannen die met hem meevochten

  • Zijn trouwste vazallen kregen als beloning ieder een gebied in leen. 
  • Zij mochten dit namens hem besturen: zij werden zijn leenmannen.
  • Het leenstelsel heet ook wel: feodalisme

Slide 24 - Slide

Slide 25 - Slide

Slide 26 - Video

Slide 27 - Slide

Slide 28 - Slide

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 29 - Slide

Slide 30 - Slide

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 31 - Slide

Slide 32 - Link