This lesson contains 24 slides, with interactive quizzes and text slides.
Lesson duration is: 1 min
Items in this lesson
Welkom klas!
Slide 1 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Welkom vwo 4B
Op tafel:
Map/schrift, pen, boek met harde kaft.
Telefoon in het zakkie en rechtsboven op je tafel óf in je tas en daar blijft 'ie dan ook.
Jas uit en over je stoel.
Tas van tafel.
Slide 2 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Aan de slag met de tekst 'In alles zit structuur, ook in een tekst".
Vandaag maandag 27 mei:
Slide 3 - Slide
Leerdoelen
R
T1
T2
I
Slide 4 - Slide
Titel + Inleiding - Aandacht trekken door: - anekdote - opvallende stelling of mening - actuele gebeurtenis - het voordeel voor de lezer
- kennismaking met het onderwerp - richting geven aan de tekstopbouw - idee geven van het genre (tekstsoort)
Tekst
Middenstuk - uitwerking van het onderwerp in deelonderwerpen - uitwerking in hoofdstukken, paragrafen of alinea's - overzichtspunten: titels, kopjes, signaalwoorden
Slot - de afronding - terugblik op inleiding en de kern - krachtiger maken van strekking of boodschap (of een uitsmijter) - vaak de hoofdgedachte
Begrippen van les 4
Slide 5 - Slide
Les 5:
vaste structuren:
aspecten-, vraag-antwoord-, verleden-heden-toekomst-, voor- en nadelen-, argumentatie-, verklarings-, probleem-oplossings-
tekststructuur voor de schrijver
tekststructuur voor de lezer
Gebruik pg. 63 van je theorieboek.
Slide 6 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Waar begint de inleiding, kern en slot? Geef de alinea's.
Inleiding: alinea 1-2
Kern: alinea 3-9
Slot: alinea 10
timer
2:00
Slide 7 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Hoe weet je dat alinea 3 het begin van de kern is?
Er volgt meer uitleg over wat goede structuur is.
timer
1:00
Slide 8 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Bekijk de tekst, lees de inleiding en het slot. Wat is het onderwerp van de tekst?
Tekststructuur
timer
1:00
Slide 9 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Lees alinea 1 en 10.
Wat valt op qua inhoud?
Rond schrijven
De tekst begint en eindigt met hetzelfde: architect of beeldhouwer.
Wat is het doel hiervan?
Terugkijken op de inleiding, verhaaltje. Dit fungeert als een soort uitsmijter.
timer
1:00
Slide 10 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Wat doet alinea 5 ten opzichte van de laatste regels uit alinea 4?
Er worden voorbeelden genoemd van teksten die kinderen minder vaak herkennen / die minder vanzelfsprekend zijn voor kinderen.
timer
1:00
Slide 11 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Wat voor soort tekst is dit?
Betoog
Beschouwing
Uiteenzetting
Pleidooi
timer
1:00
Slide 12 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Wat voor soort tekst is dit?
Betoog
Beschouwing
Uiteenzetting
Pleidooi
Slide 13 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Welke tekststructuur gebruikt de schrijver in alinea 6?
De schrijver gebruikt hier de vraag-antwoordstructuur.
timer
2:00
Slide 14 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Wat is de kritiek van de schrijver op het werken met voorgedrukte schrijfschema's?
De kinderen leren zelf niet voldoende nadenken over een goede structuur van hun tekst.
timer
2:00
Slide 15 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Wat is de hoofdgedachte van de tekst?
In de trant van:
Een tekst met structuur geeft kinderen houvast aan het zelf schrijven van teksten.
timer
2:00
Slide 16 - Slide
Communiceren doe je samen 2
Dinsdag 28 mei:
Verder met de tekst "in alles zit structuur, ook in tekst".