What is LessonUp
Search
Channels
Log in
Register
‹
Return to search
Beschouwende teksten 1
Beschouwende teksten
V4G/V4B
Marlous van Oostrum
1 / 24
next
Slide 1:
Slide
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
This lesson contains
24 slides
, with
interactive quizzes
and
text slides
.
Lesson duration is:
50 min
Start lesson
Save
Share
Print lesson
Items in this lesson
Beschouwende teksten
V4G/V4B
Marlous van Oostrum
Slide 1 - Slide
Lesplanning
11:30 start quiz beschouwende teksten
11:40 keuzemenu
11:45 uitleg beschouwende teksten
12:00 bespreking opdrachten
12:10 afronding
12:15 einde les
Slide 2 - Slide
Wat weet je nog van...
Beschouwende teksten?
Slide 3 - Slide
Beschouwen als tekstdoel is: A volledig objectief, B overwegend objectief, C volledig subjectief, D overwegend subjectief?
A
volledig objectief
B
overwegend objectief
C
volledig subjectief
D
overwegend subjectief
Slide 4 - Quiz
Met een beschouwing wil je als schrijver: A activeren, B overtuigen, C opiniëren, D informeren
A
activeren
B
overtuigen
C
opiniëren
D
informeren
Slide 5 - Quiz
Bij een beschouwing zijn bronnen A niet belangrijk, of B wel belangrijk
A
bronnen niet belangrijk
B
bronnen wel belangrijk
Slide 6 - Quiz
welke weerlegt tegenargumenten? A betoog, B beschouwing, C uiteenzetting, D column
A
betoog
B
beschouwing
C
uiteenzetting
D
column
Slide 7 - Quiz
Vink aan: welke vaste tekststructuren passen bij een beschouwing? A probleem-oplossing, B stelling-argumenten, C vraag-antwoord, D verklaring
A
probleem-oplossingsstructuur
B
stelling-argumentenstructuur
C
vraag-antwoordstructuur
D
verklaringsstructuur
Slide 8 - Quiz
Het slot van een beschouwing is... A open, B gesloten
A
open
B
gesloten
Slide 9 - Quiz
Waarom heeft een beschouwing een open einde?
Slide 10 - Open question
Lesdoelen
Ik herken de vaste structuur en vaste (stijl)kenmerken van een beschouwing.
Ik kan overwegen welke keuzes mijn leerproces het meest zullen bevorderen.
Slide 11 - Slide
Splitsing in groepen
Let op: eigen weloverwogen keuze!
Je luistert naar mijn uitleg (aangeraden bij >3 fouten in quiz)
Je neemt zelf de theorie door op blz. 27-29 theorieboek en gaat daarna aan opdrachten weektaak (aangeraden bij <3 fouten in quiz)
Je gaat zelfstandig zoeken naar voorbeelden van beschouwingen in kranten (Bij foutloze quiz en/of weektaak al gemaakt)
Slide 12 - Slide
Ik kies voor optie ... A uitleg beluisteren, B zelfstandig uitleg doornemen met opdrachten, C zelfstandig zoeken naar voorbeelden
A
Uitleg beluisteren
B
zelfstandig uitleg doornemen met opdrachten
C
zelfstandig zoeken naar voorbeelden
Slide 13 - Quiz
Kies je voor optie 2 of 3? Verlaat mij en keer om
12:00 terug voor nabespreking
Slide 14 - Slide
Kenmerken beschouwing
Lezer kan na lezen beschouwing zelf een mening vormen
= opiniëren als tekstdoel.
Grotendeels objectief + goede documentatie
Stijl: zakelijk, beschrijvend, genuanceerd in eigen mening
Slide 15 - Slide
Vaste opbouw beschouwing
Zoals altijd: inleiding, kern, slot.
Inleiding: probleem, vraag, situatie, gebeurtenis.
Kern: meerdere alinea's met meerdere mogelijke visies.
Slot: open einde, want meerdere verklaringen, antwoorden of oplossingen.
En de vaste tekststructuren dan...?
Slide 16 - Slide
Vaste tekststructuur: wat was het ook al weer?
Vast patroon in een tekst dat een aantal vaste vragen beantwoordt.
Helpt je bij het doorgronden van langere en ingewikkelde teksten (en het schrijven ervan!)
Bij beschouwingen zien we:
probleem-oplossingsstructuur
vraag-antwoordstructuur
verklaringsstructuur
Slide 17 - Slide
Probleem-oplossingsstructuur
Inleiding: wat is het probleem? bijv. de toename van het autoverkeer.
Middenstuk: waarom is dat een probleem? wat zijn de gevolgen? welke oorzaken zijn er? welke oplossingen zijn er?
Slot: wat is de beste oplossing?
Slide 18 - Slide
Vraag-antwoordstructuur
Inleiding: wat is de centrale vraag? bijv. in welke maatschappelijke problemen zijn jongeren geinteresseerd?
Middenstuk: welke antwoorden zijn er op die vraag?
Slot: wat is de conclusie of samenvatting?
Slide 19 - Slide
Verklaringsstructuur
Inleiding: welk verschijnsel vraagt om een verklaring? bijv. het ontstaan van het noorderlicht
Middenstuk: welke kenmerken heeft het verschijnsel? welke verklaringen/oorzaken/redenen zijn ervoor te geven?
Slot: wat is de hoofdgedachte van de beschouwing kort samengevat?
Slide 20 - Slide
Nabespreking
Wat heb je voor teksten gevonden?
Waarom zijn dat beschouwingen?
Wat kwam je tegen, waarvan je dacht: "dit is geen beschouwing"?
Waarom was dat geen beschouwing?
Slide 21 - Slide
Reflectie lesdoelen
Wat heb je vandaag geleerd?
Heb je de juiste keuze gemaakt? Waarom wel/niet?
Slide 22 - Slide
Reflectie lesdoelen
Ik herken de vaste structuur en vaste (stijl)kenmerken van een beschouwing.
Ik kan overwegen welke keuzes mijn leerproces het meest zullen bevorderen.
Slide 23 - Slide
Afronding
Let op: volgende week geen les! Vragen stellen via mail mag natuurlijk altijd.
24 april weektaak af:
Leswijs: literatuur in de middeleeuwen, paragraaf 4 t/m 6
Leswijs: Lezen Burggravin van Vergi deel 2 + 3
Talent paragraaf 4.2: opdracht 1 t/m 8, 19 t/m 26
Slide 24 - Slide
More lessons like this
Beschouwende teksten 1
March 2021
- Lesson with
22 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
September 2020
- Lesson with
13 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
21 days ago
- Lesson with
13 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
2.7 Beschouwing
March 2022
- Lesson with
17 slides
Nederlands
MBO
Studiejaar 4
Beschouwende teksten 1
September 2022
- Lesson with
17 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
February 2024
- Lesson with
13 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwing
March 2024
- Lesson with
22 slides
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
4H Beschouwing basis
May 2021
- Lesson with
25 slides
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 4