Communicatie en gesprekstechnieken les 2

Gesprekstechnieken


'Fasen gesprek'
&
'Soorten vragen'

1 / 23
next
Slide 1: Slide
CommunicatieMBOStudiejaar 1

This lesson contains 23 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Gesprekstechnieken


'Fasen gesprek'
&
'Soorten vragen'

Slide 1 - Slide

Waar denk je aan bij gesprekstechnieken?

Slide 2 - Mind map

Waarom zijn gesprekstechnieken belangrijk binnen de opleiding HTV?

Slide 3 - Open question

Leerdoelen
- Aan het einde van les kun je vertellen welke fases je moet doorlopen in een gesprek.

- Aan het einde van de les kun je opnoemen welke soorten vragen er zijn.

Slide 4 - Slide

Een gesprek voeren
In je werk zal je veel gesprekken gaan voeren: met burgers, met collega's, met andere werknemers en ook met mensen uit andere disciplines zoals artsen, brandweerpersoneel, beveiliging, politie, familie enz.

Slide 5 - Slide

Fasen van een gesprek
1. Begin van het gesprek -> inleiding
'Mag ik u iets vragen?'

2. Onderhouden van het gesprek -> LSD
'het gesprek aansturen op het doel'

3. Einde van het gesprek -> afronden
aangeven dat je het gesprek wilt stoppen


Slide 6 - Slide

Wat heb je nodig voor een doelgerichte gesprek?


Voor doelgerichte gesprek zijn actief luisteren, vragen stellen en samenvatten
belangrijk.  

Kennen we deze 3 vaardigheden nog?

Slide 7 - Slide

Waar staat LSD- methode voor?
A
Lezen, schrijven en doorvragen
B
Luisteren, schrijven en doen
C
Luisteren, samenvatten en doorvragen
D
Lezen, samenvatten en doen

Slide 8 - Quiz

Actief luisteren
Actief luisteren kan zowel verbaal (met woorden) als non-verbaal (zonder woorden,
dus met houding, gebaren of mimiek).

Denk dus aan je houding als je in gesprek bent met iemand! 

Slide 9 - Slide

Vragen stellen
Vragen stellen hoort bij de sturende luistervaardigheden. Door vragen te stellen krijg je concrete informatie en daardoor een goed beeld van de situatie. Pas als je concrete informatie hebt, kan je een situatie juist beoordelen.

We gaan dus niet zelf invullen! Denk aan interpretaties

Slide 10 - Slide

Samenvatten
Samenvatten is een vaardigheid die vaak tijdens of na het vragen stellen gebeurt.
Door het stellen van vragen heb je veel informatie ontvangen. Het is belangrijk dat je
de informatie samenvat om de volgende redenen:
- Je kan checken of je het goed begrepen hebt.
- De ander ziet dat je goed geluisterd hebt.
- Zo dwing je jezelf eerst te luisteren en te begrijpen, voordat je reageert.

Slide 11 - Slide

Welke soort vragen ken je al?

Slide 12 - Mind map

Soorten vragen
- Open vragen
- Gesloten vragen
- Suggestieve vragen
- Reflectieve vragen
- Dubbele vragen

Slide 13 - Slide

  • Bij het stellen van een open vraag is de ander vrij in het formuleren van een antwoord.
  • Een gesloten vraag biedt aan jou meestal twee of soms drie mogelijkheden. 
       Vaak is een gesloten vraag een vraag die je met ja of nee kunt beantwoorden
  • Suggestieve vragen zijn vragen waarin je eigen mening al verwoord zit.
  • Reflectieve vragen zijn meer gericht op het controleren van een antwoord.
  • Ketting vragen zijn vragen waarbij je achter elkaar meerdere vragen stelt zonder dat de ander een mogelijkheid krijgt om hierop een antwoord te geven.

Slide 14 - Slide

Verzin zelf een open vraag die je tijdens een bekeuringsgesprek zou kunnen stellen aan de verdachte:

Slide 15 - Open question

'Heb je hulp nodig?'

Welke soort vraag is dit..
A
Open vraag
B
Gesloten vraag
C
Suggestieve vraag
D
Reflectieve vraag

Slide 16 - Quiz

'Je begrijpt zeker wel dat je niet in het systeem mag?'

Welke soort vraag is dit...
A
Gesloten vraag
B
Suggestieve vraag
C
Open vraag
D
Reflectieve vraag

Slide 17 - Quiz

Vind jij ook niet, dat je niet moet blijven werken als je ziek bent? En vind je ook niet dat het allemaal een gedoe is met ziekmelden? Hoe meld je je eigenlijk ziek?

Dit is een voorbeeld van...
A
Ketting vraag
B
Gesloten vraag
C
Suggestieve vraag
D
Reflectieve vraag

Slide 18 - Quiz

Denk aan verloop van het gesprek.

Fase 1: inleiding
Fase 2: inhoud -> LSD methode
Fase 3: afsluiten
Denk aan soorten vragen.

Open vragen
Gesloten vragen
Reflectieve vragen
Suggestieve vragen
Dubbele vragen

Slide 19 - Slide

Casus
Dhr. in ‘t Veld geeft aan dat hij veel geluidsoverlast heeft. Ook klaagt hij dat er veel hangjongeren bij elkaar komen  in het trappenhuis. Hij geeft aan dat hij dit niet met die jongeren durft te bespreken omdat hij zich dan onveilig voelt. Daardoor kunnen zij niet communiceren. 

Overleg in groepjes van 3 of 4 studenten
Hoe begin je het gesprek?
Welke vragen stel je?
Hoe sluit je het gesprek af? 

Slide 20 - Slide

Als je deze les 'rating' kon geven, hoeveel sterren geef je deze les.

Slide 21 - Poll

Wat vond je goed aan deze les?

Slide 22 - Open question

Wat vond je minder goed aan deze les?

Slide 23 - Open question