Les 3 [online] - over seksuele diversiteit

Seksualiteit: loverboys
Les 3
over seksuele diversiteit
1 / 14
next
Slide 1: Slide
LevensbeschouwingMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

This lesson contains 14 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

Seksualiteit: loverboys
Les 3
over seksuele diversiteit

Slide 1 - Slide

Lesdoelen 
& lesopbouw
Lesdoelen:
Kennen: seksuele oriëntatie, identiteit en moraal
Kunnen: mening bepalen over stellingen

Lesopbouw:
  1. Uitleg: seksuele oriëntatie, identiteit en moraal + stellingen ter discussie
  2. Zelfstandige opdracht
  3. Reflectie: wat weten we nu?

Slide 2 - Slide

Seksuele oriëntatie: geaardheid
  • Je geaardheid geeft aan tot welk geslacht je je seksueel aangetrokken voelt. Het is je seksuele oriëntatie.
  • Dit omvat bijvoorbeeld hetero- ('anders'), homo- ('gelijk') of bi- ('beide') -seksueel. 
  • Dit kan ook andere categorieën omvatten, zoals 'pedo'- ('kind') of zelfs aseksualiteit (geen enkele seksuele aantrekkingskracht).

Slide 3 - Slide

Stelling:
"Als je pedofiel bent, heb je gewoon een psychische stoornis."
eens
oneens
anders, namelijk..

Slide 4 - Poll

Stelling:
"Homoseksualiteit is iets heel normaals."
eens
oneens
anders, namelijk..

Slide 5 - Poll

Slide 6 - Video

Seksuele identiteit: gender
  • Je sekse en gender geven aan tot welk geslacht je zelf behoort. Hoe je lichaam is (sekse) en hoe je je voelt (gender).
  • Dit kan simpelweg man of vrouw zijn, maar er zijn ook allerlei tussenvormen of kruisvormen zijn mogelijk.  
  • De huidige stand van zaken in de wetenschap wijst ook op de moeilijkheid van de hokjes 'man' en 'vrouw'. Het probleem is dat deze begrippen heel lastig objectief te bepalen zijn.

Slide 7 - Slide

Stelling:
"Als mijn zus/broer op den duur uit de kast komt als het tegendeel, zal ik dat direct accepteren."
eens
oneens
anders, namelijk..

Slide 8 - Poll

Seksuele moraal: goed en slecht
  • De seksuele moraal gaat over wat we momenteel (nu dus) precies goed en slecht gedrag vinden met betrekking tot seks. 
  • Seksuele ethiek gaat over het nadenken over deze moraal: kloppen deze opvattingen die we hebben over seksueel gedrag ook?
  • Voorbeeld: een heteroseksuele man die veel seks wordt momenteel vaak als stoer beschouwd (positief oordeel). Een heteroseksuele vrouw die veel seks heeft, wordt momenteel vaak beschouwd als slet (negatief oordeel). 
  • Maar kloppen deze heersende opvattingen ook?

Slide 9 - Slide

Stelling:
"Een heteroseksuele man die veel seks heeft, is stoer. Een heteroseksuele vrouw die veel seks heeft, is een slet."
eens
oneens
anders, namelijk..

Slide 10 - Poll

Zelfstandige opdracht
  • Bedenk voor jezelf een antwoord op deze vragen: 
  1. Wat zou je iemand van jouw leeftijd adviseren die nog in de kast zit als homoseksueel of transgender? Wat zou het beste zijn om te doen? Gewoon voor uitkomen, met het risico om gepest te worden? Voor zich houden? 
  2. Moet je je best doen als iemand met andere voornaamwoorden aangesproken wil worden? Stel je voor dat een medeleerling voortaan met 'zij' of 'hen' wil worden aangesproken. Moet je dat respecteren?
timer
2:00

Slide 11 - Slide

Wat zou je iemand van jouw leeftijd adviseren die nog in de kast zit als homoseksueel of transgender?

Slide 12 - Open question

Moet je je best doen als iemand met andere voornaamwoorden aangesproken wil worden?

Slide 13 - Open question

Reflectie: wat weten we nu?
We weten nu dat.. 
  • seksuele diversiteit te maken heeft met de grote verschillen in seksuele oriëntatie (voorkeur) en seksuele identiteit.
  • seksuele moraal gaat over de vraag wat we precies goed en slecht gedrag vinden met betrekking tot seks
  • dat seksualiteit en religie nog steeds een lastige combinatie is (rondom bijvoorbeeld homoseksualiteit)

Slide 14 - Slide