Koffer: burgers en stoommachines (tv 8, les 3)

Burgers en stoommachines
1 / 19
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisBasisschoolGroep 7

This lesson contains 19 slides, with text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Burgers en stoommachines

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Burgers en stoommachines 
 Voorkennis activeren

Wat weet jij nog van deze tijd?

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Waar zitten we op de tijdbalk?

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat zie jij op het icoontje? Waar zou dat voor staan?
1800 tot 1900

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Sociale ongelijkheid
Voorkennis activeren

Wat weet jij nog over sociale ongelijkheid?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen: 
Aan het einde van de les kunnen jullie de ongelijkheid in de fabrieken uitleggen en uitbeelden in een tekening .
Lesverloop 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Algemeen 
  • Tijdvak 8: burgers en stoommachines
  • ca. 1800-1900
  • Moderne tijd 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Het fabrieksleven: dag in dag uit hard werken

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Slide 9 - Video

This item has no instructions

De urbanisatie
  • Overal in het land kwamen fabrieken. 
  • Spoorwegen werden aangelegd en er werden vele nieuwe dingen ontworpen. 
  • Veel mensen wilden werken in de fabriek
  • Zo kwam er veel urbanisatie.  
Wat is urbanisatie en hoe kan je dat zien?
Vraag: Welke stad heeft in de negentiende eeuw de grootste groei doorgemaakt?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Werken in de fabriek
  • Boeren gingen naar de stad.
  • Zwaar en gevaarlijk werk. 
  • Weinig loon. 
  • Kinderen moesten ook werken. 
  • De directeur was de baas. 

Slide 11 - Slide

Mensen die eerst op het boeren land werkte, verlieten het land en trokken naar de steden om daar te werken in de fabrieken.  Zij kregen daar loon voor hun werk, maar dit was lang niet genoeg om van te leven. Kinderen moesten daarom vaak ook in de fabrieken werken. Toch hadden de arbeiders het slecht. De werkomstandigheden waren zwaar en gevaarlijk en de directeur was de baas en hield heen rekening met zijn arbeiders. 
Arbeiders
  • Heel jong tot hele oud
  • Mannen, vrouwen en kinderen
  • Arme mensen
  • Slechte leef- en werkomstandigheden 

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

De sociale kwestie
De  hele slechte werkomstandigheden van de arbeiders zorgde voor opstand.


De mensen komen in opstand tegen de baas van de fabriek.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Opstand
  • Arbeiders in opstand
  • Stakingen
  • Gevolg van sociale kwestie
  • Hoger loon, vrije dagen
  • Kinderwetje van Van Houten 

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Spotprenten
  • Tekening met boodschap
  • Maatschappelijk probleem
  • Gebruik voor de opstand 
Zo moet het. De schoen van het volk schopt de rijke mensen die het land bestuurt, het parlement uit. 

Slide 15 - Slide

Als opstand worden er verschillende spotprenten gemaakt om zo het maatschappelijke probleem weer te geven van de slechte werk- en leefomstandigheden van de arbeiders. Dit zijn ook wel spotprenten. Elke spotprent heeft een onderliggende boodschap. 
Welke boodschappen zitten achter deze spotprenten?

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Onderzoekje
Hoe werden deze spotprenten gemaakt en overal naartoe verspreid?

Pak je Chromebook en onderzoek met je schoudermaatje het antwoord op deze vraag. Noteer dit op je wisbordje. 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 
  • Pak pen en papier.
  • Maak zelf een spotprent of tekening waarin de ongelijkheid in de fabriek te zien is. 
  • De tekeningen worden opgehangen in de klas. 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions