Lessen voor de toekomst | Les 1: Wat is AI?

1 / 12
next
Slide 1: Slide
ICT-basisvaardighedenBasisschoolGroep 7

This lesson contains 12 slides, with interactive quiz, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

De leerkracht vertelt aan de leerlingen dat dit de eerste les is van de lessenserie over AI. 
In de lessenserie komen de kinderen erachter van AI is, wat je ermee kan doen en wat de voordelen/nadelen ervan zijn. 
Wat weet je over AI?

Slide 2 - Mind map

Op deze interactieve slide kunnen de leerlingen invoeren wat ze allemaal al weten over AI/Kunstmatige Intelligentie. De antwoorden komen in een woordweb te staan, de leerkracht kan de antwoorden vervolgens bespreken en indien gewenst sorteren. 

Om de leerlingen op weg te helpen kan de leerkracht het voorbeeld ''My bot'' van Snapchat geven. Dit is een chatfunctie in Snapchat, hierbij chat je met een robot. 
Lesdoel
Ik weet wat AI is en wat je er allemaal mee kan doen. 

Slide 3 - Slide

De leerkracht bespreekt het volgende lesdoel met de leerlingen: Ik weet wat AI is en wat je er allemaal mee kan doen.

Hierbij maakt de leerkracht de koppeling met de eerste oefening, daarbij hebben de leerlingen al eigen kennis opgehaald en daar gaat de les op verder. 
Lesverloop
  • Video kijken en bespreken
  • Stellingen bespreken 
  • Spel 
  • Terugblik op de les

Slide 4 - Slide

De leerkracht bespreekt het verloop van de les:
• Video kijken en bespreken
• Stellingen bespreken
• Spel (tekenen met AI)
• Terugblik op de les

Slide 5 - Video

Deze video is gemaakt door AI. Hierin wordt in ander halve minuut besproken wat AI is en hoe het in zijn werk gaat.

In de volgende slide gaan jullie in gesprek over de video. 


Wie heeft de vorige video gemaakt?
Een persoon
AI
Hoe weet je dat? Hoe wordt het gemaakt?

Slide 6 - Slide

De leerkracht stelt de vraag aan de kinderen wie de video gemaakt heeft. Als de leerlingen denken dat iemand het heeft gemaakt dan blijven ze zitten. Als ze denken dat AI het heeft gemaakt, dan gaan ze achter hun stoel staan. De leerlingen die achter hun stoel staan hebben het juiste antwoord gegeven, de video is namelijk door AI gemaakt. Hierover kan de leerkracht kort in gesprek gaan. Dus waarom weet je dat dit filmpje door AI gemaakt is (bijvoorbeeld: stem klinkt anders, etcetera), hoe zouden ze het filmpje gemaakt hebben (komt in les … aan bod). De leerkracht kan dit gesprek zelf zo lang maken als hij/zij dat zelf wil.
Ik gebruik wel eens kunstmatige inteligentie (AI).
Eens
Oneens

Slide 7 - Slide

De leerkracht bespreekt verschillende stellingen met betrekking tot AI. Hierbij beargumenteren de leerlingen ook waarom ze dit vinden. Als de leerlingen het eens zijn met de stelling gaan ze aan de linkerkant van het lokaal staan, als ze de leerlingen het oneens zijn met de stelling gaan ze aan de rechterkant van het lokaal staan. De leerkracht kan er voor kiezen om gelijk klassikaal de argumenten te laten horen, maar dit kan ook eerst met een schoudermaatje aan dezelfde kant van het lokaal en daarna klassikaal.
In de toekomst wordt er lesgegeven door kunstmatige intelligentie. 
Eens
Oneens

Slide 8 - Slide

De leerkracht bespreekt verschillende stellingen met betrekking tot AI. Hierbij beargumenteren de leerlingen ook waarom ze dit vinden. Als de leerlingen het eens zijn met de stelling gaan ze aan de linkerkant van het lokaal staan, als ze de leerlingen het oneens zijn met de stelling gaan ze aan de rechterkant van het lokaal staan. De leerkracht kan er voor kiezen om gelijk klassikaal de argumenten te laten horen, maar dit kan ook eerst met een schoudermaatje aan dezelfde kant van het lokaal en daarna klassikaal.
In mijn huis wordt nu al gebruik gemaakt van slimme apparaten.
Eens
Oneens
 Denk bijvoorbeeld aan een assistent in huis, zoals Google Home, Apple Homepod of Alexa. 

Slide 9 - Slide

De leerkracht bespreekt verschillende stellingen met betrekking tot AI. Hierbij beargumenteren de leerlingen ook waarom ze dit vinden. Als de leerlingen het eens zijn met de stelling gaan ze aan de linkerkant van het lokaal staan, als ze de leerlingen het oneens zijn met de stelling gaan ze aan de rechterkant van het lokaal staan. De leerkracht kan er voor kiezen om gelijk klassikaal de argumenten te laten horen, maar dit kan ook eerst met een schoudermaatje aan dezelfde kant van het lokaal en daarna klassikaal.
Scholen moeten het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) verbieden. 
Eens
Oneens

Slide 10 - Slide

De leerkracht bespreekt verschillende stellingen met betrekking tot AI. Hierbij beargumenteren de leerlingen ook waarom ze dit vinden. Als de leerlingen het eens zijn met de stelling gaan ze aan de linkerkant van het lokaal staan, als ze de leerlingen het oneens zijn met de stelling gaan ze aan de rechterkant van het lokaal staan. De leerkracht kan er voor kiezen om gelijk klassikaal de argumenten te laten horen, maar dit kan ook eerst met een schoudermaatje aan dezelfde kant van het lokaal en daarna klassikaal.

Slide 11 - Link

LET OP: Dit spel wordt gespeeld in Gynzy. 

Daarna laat de leerkracht een leerling naar voren komen. De leerkracht fluistert een woord in zijn of haar oor. Dit kan een algemeen woord zijn zoals deur, huis, voetbal, plant, etc. Maar het kan ook een woord dat te maken heeft met de toekomst, zoals robot, zelfrijdende auto, etc. De leerling tekent dit woord op het digibord. Aan de rest van de klas om te raden wij hij/zij heeft getekend. Deze oefening kan een aantal keer herhaald worden.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions