oud 8: inleiding, kern, slot (leestekst)

4H - Stoomcursus Leesvaardigheid 
Les 8 van 12
1 / 19
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4-6

This lesson contains 19 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

4H - Stoomcursus Leesvaardigheid 
Les 8 van 12

Slide 1 - Slide

Globale planning per week

Slide 2 - Slide

4 Inleiding, kern, slot

Slide 3 - Slide

Lesinhoud
  • De leerdoelen
  • Terugblik op vorige les
  • Gezamenlijk lezen langere leestekst en maken vragen daarbij

Slide 4 - Slide

Leerdoelen § 4
  1.  Ik weet wat de functie is van een heldere indeling in inleiding, kern en slot in teksten.
  2. Ik kan me oriënteren op de indeling van een tekst en ik kan inleiding, kern en slot herkennen.
  3. Ik kan in mijn eigen woorden omschrijven op welke manier een tekst is ingedeeld en bijzonderheden met betrekking tot de inleiding en het slot omschrijven.

Slide 5 - Slide

Terugblik vorige les, a.d.h.v. vraag 6 a en b, wat staat er in de tekstdelen,  bijvoorbeeld:
inleiding
kern
slot
recensie
Beschrijving van de cultuuruiting die je recenseert en de schrijver (bijv. titel, naam maker, wat heeft die nog meer gemaakt,  prijs, waar te zien?)
Mening recensent over aspecten van de cultuuruiting (bijv. plot, taalgebruik, gebruikte techniek)
Eindoordeel 
betoog
Wat is het onderwerp, wat is het standpunt?
(Tegen)argu-menten met onderbouwing
Conclusie

Slide 6 - Slide

Terugblik vorige les, a.d.h.v. vraag 6 c en d
  • Voorbeeld van tekstsoort die niet volgens 'inleiding - kern - slot'  wordt opgebouwd
  • ??
  • procedure (recept, routebeschrijving, instructie, handleiding reglement, protocol)
  • verslag (onderzoeksrapport, logboek, gespreksverslag, notulelen)

Slide 7 - Slide

Aan de slag!
We gaan weer oefenen met het lezen van een tekst. Pak daarom de tekst Leer sneller, maar vooral effectiever lezen  erbij op pagina 44 van je oefenboekje. Op pagina 45 vind je de vragen  (13 t/m 18).

We bekijken eerst samen de vragen. Daarna lezen we gezamenlijk de tekst. Jullie beantwoorden de vragen daarna eerst in je schrift, daarna bespreken we ze klassikaal. 

Slide 8 - Slide

De vragen
We nemen gezamenlijk de vragen op pag. 45 van het opdrachtenboekje door    

Slide 9 - Slide

De tekst
We nemen gezamenlijk de tekst op pag. 44 van het opdrachtenboekje door in vier leesbeurten   

Slide 10 - Slide

13. waar begint de kern, waar begint het slot?
timer
0:20

Slide 11 - Open question

Vraag 14 (zie opdrachtenboekje)

Slide 12 - Slide

15. In welke alinea's worden de
twee deelonderwerpen uit 14C
uitgewerkt?
timer
0:30

Slide 13 - Open question

Vraag 16: Wat maakt het geconcentreerd lezen van digitale teksten extra lastig?

Slide 14 - Slide

Vraag 17: Hoe moet een lezer volgens hoogleraar Hagoort lezen om tot goed tekstbegrip te komen (eigen woorden)

Slide 15 - Slide

Vraag 18: (zie opdrachtenboekje)

Slide 16 - Slide

Leerdoelen § 4
  1.  Ik weet wat de functie is van een heldere indeling in inleiding, kern en slot in teksten.
  2. Ik kan me oriënteren op de indeling van een tekst en ik kan inleiding, kern en slot herkennen.
  3. Ik kan in mijn eigen woorden omschrijven op welke manier een tekst is ingedeeld en bijzonderheden met betrekking tot de inleiding en het slot omschrijven.

Slide 17 - Slide

In hoeverre heb jij het idee dat je deze leerstof hebt begrepen?
😒🙁😐🙂😃

Slide 18 - Poll

Huiswerk
  • Herhaal de theorie uit het theorieboekje (blz. 52 t/m 60) en maak opdr. 17 en 18 van blz. 45 van het opdrachtenboekje thuis af

Volgende les
Je krijgt uitleg over de theorie van par. 5: de tekststructuur en werkt aan opdracht 1 t/m 4

Slide 19 - Slide