les 1 - ondersteunen bij persoonlijke verzorging 3b

WELKOM KLAS 3!
1 / 38
next
Slide 1: Slide
Zorg en WelzijnPraktijkonderwijsLeerjaar 3

This lesson contains 38 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

WELKOM KLAS 3!

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

JdW-klimwijzer

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

timer
2:30
       Stop je telefoon in het zakkie en in je tas, en doe je jas uit

3I
Regels:
  • Stil als de docent praat. 
  • Hand omhoog als je iets wilt zeggen.
  • Behandel een ander met respect.
  • Praten op een normale toon tegen een ander (niet schreeuwen/boos)
  • ALLEEN NEDERLANDS!!

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Startklaar
  • Kauwgom uit.
  • Oordopjes uit. 
  • Jassen uit.
  • Ga op je plek zitten.
  • Telefoon in zakkie op de hoek van de tafel.
  • Pak je chromebook en log in LessonUp.
  • Tas onder je tafel.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen vandaag? les 1
  • Start nieuwe thema.
  • Wat is ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Theorie basiszorg
  • Taken verdelen.
  • 2 Opdrachten uitvoeren.
  • Nabespreken opdrachten.
  • Kennis piramide bespreken en invullen.
  • Afsluiting les.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Denken Duo Delen
Wat weet je al over het ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Denken: Denk eerst zelf goed na. Dit doe je in stilte!

  • Duo: Bespreek heel zacht met je buurman/vrouw je antwoord.
  • Delen: Vertel aan de klas wat jullie besproken hebben.
timer
1:00
timer
1:00

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Doelen:
  • Na de les weet ik wat basiszorg is.
  • Na de les weet ik wat hygiëne tijdens de basiszorg inhoudt.
  • Na de les kan ik handen wassen volgens protocol.
  • Na de les kan ik omgaan met privacy en intimiteit volgens opgestelde criteria.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij de huidverzorging.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij mondverzorging.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het aan- en uitkleden.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het eten.
  • Na de les weet ik welke hulpmiddelen er zijn voor de persoonlijke verzorging.

Slide 7 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Inleiding
Bij het ondersteunen van een zorgvrager bij de persoonlijke verzorging komt veel kijken.

Je helpt bijvoorbeel bij:
  • Het wassen
  • Eten
  • Aankleden
  • Afspraken regelen
  • Een goede dagbesteding

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag
Voer de praktijkopdrachten uit:
  • Handen wassen
  • Tanden poetsen van de zorgvrager
  • Helpen bij aan- en uitkleden
  • Helpen bij het eten en drinken
Voer de theorieopdrachten uit:
  • Maak poster over een zorginstelling in de buurt
  • Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana, 
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Mustafa, Bartu
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Inas, Amira, Alona
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
Bayram, Rusi, 
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
Mohammed, Andrew,
3I ronde 1

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Mohammed, Andrew,
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana,  
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
Mustafa, Bartu 
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
 Inas, Amira, Alona 
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
Bayram, Rusi,  
3I
ronde 2

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Bayram, Rusi,  
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Mohammed, Andrew,  
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana,  
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Mustafa, Bartu 
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina 
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
 Inas, Amira, Alona 
3I
ronde 3

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Inas, Amira, Alona 
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Bayram, Rusi,   
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
Mohammed, Andrew,  
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana,  
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
Mustafa, Bartu 
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina  
3I
ronde 4

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina  
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Inas, Amira, Alona 
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
Bayram, Rusi,  
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Mohammed, Andrew,  
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana, 
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
 Mustafa, Bartu  
3I
ronde 5

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Nu aan de slag!
Groep 1: Handen wassen
Mustafa, Bartu 
Groep 2: Tanden poetsen van de zorgvrager
Ahmad, Kaniwar, Sofia, Hristina
Groep 3: Helpen bij aan- en uitkleden
 Inas, Amira, Alona ,  
Groep 4: Helpen bij het eten en drinken
Bayram, Rusi 
Groep 5: Maak poster over een zorginstelling in de buurt
Mohammed, Andrew,  
Groep 6: Maak de opdracht over hulpmiddelen en zelfredzaamheid
Ege, Kiril, Elfinaz, Diana,  
3I
ronde 6

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Basiszorg

Persoonlijke verzorging = alles wat iemand kan doen om ervoor te zorgen dat het lichaam goed wordt verzorgd

  • Tandenpoetsen
  • Douchen
  • Haren wassen
  • Nagels knippen
  • Het aantrekken van schone kleding


Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Hygiëne tijdens de basiszorgrg

Hygiëne =
  • alles wat je doet om besmetting en verspreiding van bacteriën en infecties te voorkomen
  • de basis van een goede gezondheidszorg




Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Handhygiëne

Hygiëne heeft betrekking op de zorgvrager, maar ook op jou als zorgverlener
Onder handhygiëne verstaan we:
  • handen wassen
  • handen desinfecteren
  • handen verzorgen







Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Handhygiëne

Richtlijnen handhygiëne:
  • Knip de nagels kort en houd ze schoon
  • Kunstnagels zijn niet toegestaan
  • Nagellak is niet toegestaan
  • Draag geen hand/arm sieraden









Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Wat is een goede handhygiëne?
A
Kunstnagels zijn toegestaan
B
Nagellak mag
C
Je mag hand/arm sieraden dragen
D
Knip de nagels kort en houd ze schoon

Slide 20 - Quiz

This item has no instructions

Wat is persoonlijke verzorging?
A
Nagels knippen
B
Tandenpoetsen
C
Haren wassen
D
Alle antwoorden zijn goed

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

Slide 22 - Video

This item has no instructions

Mondverzorging

3.Mondverzorging – aandachtspunten:
  • Goede mondverzorging is belangrijk
  • Als de zorgvrager niet goed kan kauwen, kan hij/zij:
                   - onvoldoende voedingsstoffen binnen krijgen en ziek worden
                   - niet meer praten of niet fris uit de mond ruiken










Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Mondverzorging

Het gebit:
  • Bestaat uit 32 tanden en kiezen
  • Heeft verschillende soorten tanden
                  - Snijtanden
                  - Hoektanden
                  - Kiezen











Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Wat kan er gebeuren als de zorgvrager niet goed kan kauwen?
A
Onvoldoende voedingsstoffen binnenkrijgen en ziek worden
B
Meer tanden krijgen
C
Niet meer praten of niet fris uit de mond ruiken
D
Geen tanden hebben

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

Slide 26 - Video

This item has no instructions

Hulp bij het aan- en uitkleden

4. Hulp bij het aan- en uitkleden:

  • Soms is het niet makkelijk een zorgvrager aan- en uit te kleden. Dit komt bijvoorbeeld doordat de zorgvrager:
                   - een zeer ernstige lichamelijke beperking heeft
                   - niet begrijpt wat je bedoelt
Tips:
  • Blijf geduldig en begripvol
  • Zorg dat je de zorgvrager goed kent zodat je weet hoe je het beste met hem om kan gaan
  • Stimuleer – beloon of maak een grapje


Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Waarom is het soms moeilijk om een zorgvrager te helpen bij het aan- en uitkleden?
A
Er is geen goede kleding
B
De zorgvrager begrijpt je niet goed
C
Gebrek aan tijd
D
De zorgvrager heeft een ernstige lichamelijke beperking

Slide 28 - Quiz

This item has no instructions

Slide 29 - Video

This item has no instructions

Slide 30 - Video

This item has no instructions

Hulp bij het eten en drinken

6. Hulp bij het eten en drinken – tips:

  • Zorg dat de maaltijd smaakvol wordt opgediend
  • Zorg dat de maaltijd prettig verloopt
  • Bij slikproblemen kan het eten ook gemalen worden
  • Zien eten doet eten

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Wat kan worden gedaan bij slikproblemen tijdens het eten?
A
Negeren van de slikproblemen
B
Het eten kan gemalen worden
C
Het eten moeilijker maken om te eten
D
Het eten aanbieden in grote stukken

Slide 32 - Quiz

This item has no instructions

Wat kan helpen om de maaltijd prettig te laten verlopen?
A
Een stressvolle omgeving
B
Gezelligheid en een ontspannen sfeer creëren
C
Onaangename geuren in de eetruimte
D
Eten zonder te praten

Slide 33 - Quiz

This item has no instructions

Slide 34 - Video

This item has no instructions

Nabespreken

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Denken Duo Delen
Wat weet je nu over het ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Denken: Denk eerst zelf goed na. Dit doe je in stilte!

  • Duo: Bespreek heel zacht met je buurman/vrouw je antwoord.
  • Delen: Vertel aan de klas wat jullie besproken hebben.
timer
1:00
timer
1:00

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Welk cijfer zou je jezelf geven voor aandacht tijdens deze les?
010

Slide 37 - Poll

This item has no instructions

Wat vond je van de afgelopen les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 38 - Poll

This item has no instructions