kua 5h les 5: Romaans en Gotisch, toets bespreken




Hemelvaart - hoe zie je dit? 
Schrijf op. 
Pak  jouw aantekeningen van vorige week erbij, over verschillen tussen Romaans en Gotisch (Beeldend en architectuur).
                                                                Niet bij je?

                                                                                 

                                                                    Maak nu voor jezelf                                                                             een lijstje met verschillen.
1 / 43
next
Slide 1: Slide
KunstMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

This lesson contains 43 slides, with text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson




Hemelvaart - hoe zie je dit? 
Schrijf op. 
Pak  jouw aantekeningen van vorige week erbij, over verschillen tussen Romaans en Gotisch (Beeldend en architectuur).
                                                                Niet bij je?

                                                                                 

                                                                    Maak nu voor jezelf                                                                             een lijstje met verschillen.

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Wie is dit? Hoe herken je haar?

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

    Als ik op vakantie ga...

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

      musea, kerken, architectuur

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Vandaag
-Invloed Arabieren/Midden Oosten op Westen Middeleeuwen
-Wat is de leerstof?
-0-meting bespreken
-oefenen met Romaans en Gotisch
Lesdoelen
-Leerling heeft inzicht in eigen kunnen voor eerste toets: waar moet ik op letten bij het antwoorden?
-De leerling kan verschillen uitleggen tussen Romaanse en Gotische kunst: beeldend en architectuur





Slide 6 - Slide

Checklist:
Het leerdoel is in leerlingentaal geformuleerd.
Het leerdoel is volgens de RTTI-methodiek geformuleerd.
Het leerdoel geeft een omschrijving van de context (inhoud).
Er wordt een werkwoord gebruikt in het leerdoel (gedrag).

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
De condities worden weergeven in het leerdoel (voorwaarden).
Er zijn succescriteria gekoppeld aan het leerdoel (norm

Slide 7 - Video

This item has no instructions

Toets: wo 23 oktober 8:45-12:15
Vragen in Testfox, antwoorden op papier
Begrippenboekje kunstanalyse mag erbij.

Oortjes, woordenboek, pen, begrippenboekje, Laptop

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat ga je leren?
-Lesson-Up
-eigen aantekeningen
-Boek
-Samenvatting = "in het kort" in boek. Als herhaling, niet basis!

---> Verdiepende oefenvragen voor stof herhalen

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

11 okt: Muziek (h 6+7)
            = moeilijk!
18 okt: Dans en toneel (h8+9)
            = heel duidelijk.
Herhaling tijdens les


Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Moeilijk!

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Veelgemaakte fouten
> Te korte antwoorden.  "De kleuren."  "Het is simpel afgebeeld.".
>veel fouten door verkeerd antwoord op aspecten. Begrippenboekje!
>Te snel lezen. of: Voorstelling of vormgeving?
> "Noem 2 .."    En dan 4 dingen noemen.
> Een verhaaltje opschrijven, en dat ik moet zoeken of je 3 dingen noemt.
>Herhaling van de vraag of brontekst, maar dat het lijkt op een antwoord.
>Hele algemene/vage antwoorden met moeilijke woorden, waar eigenlijk niks staat.

> Jouw antwoord heeft correcte informatie, goed uitgelegd,
maar geeft geen antwoord op de vraag..

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Tips toets:
1. Lees goed de vraag. Wat wordt er gevraagd? Begrijp je alle woorden?
2. Geef antwoord in volledige zinnen. Wat is 'het'? 
3. Check of jouw antwoord een kop-romp-staart heeft.
4. Geef je echt antwoord op de vraag?
5. Leer de analysebegrippen uit je hoofd!           Dans: ruimte-tijd-kracht. 
6. Voorstelling en vormgeving



Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Tips
TK: Te kort antwoord. Uitgebreider uitleggen wat je wil zeggen. Noem én beschrijf, niet alleen noemen.
VV=voorstelling en vormgeving niet goed toegepast
R=rommelig antwoord: structuur van het antwoord niet duidelijk. Noem 3, en het staat door elkaar.
V= vage taal. Wat staat er nou eigenlijk? Of, je zegt eigenlijk niet iets.
GF= goede informatie, maar fout antwoord op de vraag.
HZ=Je zegt meerdere keren hetzelfde, in plaats van verschillende antwoorden.
TL= te lang, ik moet zoeken naar de antwoorden.
TV= te veel antwoorden, ik moet de eersten goedrekenen.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Kunst analyseren

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

straks: afbeeldingen plaatsen
Romaans, overgang of Gotisch?
Hoe zie je dat?

In groepjes

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

2

Slide 18 - Video

This item has no instructions

1

Slide 19 - Video

This item has no instructions

01:22
chevette = straalkapel
Kleine kapellen:
= een straalkapel. Ze stralen om het altaar heen.
Hier staan relieken, beelden van heiligen, prachtige spulletjes.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

00:28
choir = het koor. Hier staat het altaar. Hier wordt de mis gehouden

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

00:33
Ambulatory: 
ambulare beteken lopen (latijn)
je kan nu om het koor heen lopen:
Kooromgang

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

vraag context
 Pelgrimstochten hebben grote invloed gehad op de overgang van Romaanse architectuur naar Gotische architectuur.
Leg dit uit.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Overblijfselen van heiligen: botten, tanden, kleding, sieraden.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions



Romaanse kunst
= eerste gemeenschappelijke kunststijl van het nieuwe Europa. Verspreidde zich over hele continent.
De kerk had "één team, één taak".

GOTISCHE KUNST?
Romaans 1000-1250    &   Gotisch 1250-1400

Slide 27 - Slide

hoe versrpeidde het zich? Waarom? dezelfde taak/doel, er werd veel gekopieerd daardoor. Gemak en duidelijkheid. Door handel en hoven vesrpeid en dingen meegenomen.
Gotische kenmerken?

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Romaans 1000-1250    &   Gotisch 1250-1400
-Goddelijk licht
-hoogte, naar God
-Decoratie
meer realisme
meer emotie

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

beeldhouwkunst
heiligen, langgerekt, geometrische ornamenten, stijve plooien, gezichten anoniem 
 beelden staan bijna los van het gebouw, lijken met elkaar in gesprek, kleding valt soepel, menselijker, glimlach

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

De GROTE verandering: 


De introductie 
van de Spitsboog!

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

van Romaans naar Gotisch
In 1140 introduceerde Abt Suger spitsbogen in de
kerkelijke architectuur. Zijn verandering betekende een revolutie in de bouwkunst van de middeleeuwen: het begin van de gotiek. 
Al-Aqsa Moskee (780) in Jerusalem 


Fortress of Al-Ukhaidir. Karbala, Iraq. 775-756 A.D.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

horizontaal
verticaal
bouwkunst

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Glas in lood

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

- alles wijst omhoog
-spitsbogen
-opengewerkt
-skeletbouw
-pinakels
-kruisribgewelf
-steunberen
-luchtbogen
-maaswerk
-triforium
-veel glas in lood, ramen
-straalkapellen
-kooromgang
pinakel
luchtboog
steunbeer
grondplan kruis
maaswerk
Gotische kenmerken

Slide 35 - Slide

laat hier een screenshot van maken
Pinakel

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Triforium
Tussen arcade (onder)
en lichtbeuk (boven)

hier kun je lopen.

Typisch Gotisch!

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

-spitsbogen
-waterspuger
-roosvenster/glas in lood
-kruisrib gewelf
-Pinakel
-Triforium
spitsboog
roset venster
kruisrib gewelf
water spuger

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

steunbeer, een gemetselde muurverzwaring om de zijwaartse druk van de kap en eventuele gewelven op te vangen
kruisribgewelf, een gewelf waarbij de kruising van de tongewelven met ribben zijn gemaakt. De ribben hebben een dragende functie.
lichtbeuk, door deze rij vensters valt het licht, dat het schip verlicht
triforium, de smalle gang die onderlangs de vensters van de lichtbeuk loopt / een arcade waarachter zich een loopruimte bevindt
arcade, een reeks van achtereenvolgende bogen die rusten op kolommen
luchtboog, een boog tussen muren en steunbeer om de horizontale krachten over te brengen
kapiteel, bekroning van een pijler
basement, voet van een zuil 
pijler, een steunpilaar
pinakel, spits toelopende, slanke, torenvormige bekroning, vooral bij de steunberen van luchtbogen dient de pinakel ter verzwaring (meer massa betekent beter steunen)

Slide 39 - Slide

Deze laten staan op hun laptop terwijl ze zoeken.
Stapeltje afbeeldingen
Leg ze bij de juiste post-it neer:
-Romaans
-overgang
-Gotisch

Zorg ervoor dat je kan uitleggen waarom ze daar liggen! Gebruik de juiste begrippen en kenmerken

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

11 okt: Muziek (h 6+7)
            = moeilijk!
18 okt: Dans en toneel (h8+9)
            = makkelijk.
Herhaling tijdens deze les


Slide 41 - Slide

This item has no instructions

einde

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Slide 43 - Slide

This item has no instructions