Leefstijl thema 1 (23/24)

Leefstijl thema 1 
1 / 33
next
Slide 1: Slide
MaatschappijleerPraktijkonderwijsLeerjaar 1

This lesson contains 33 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Leefstijl thema 1 

Slide 1 - Slide

Aangenaam kennis te maken
Lesdoelen les 1: 
  • Kennismaken door iets over jezelf te vertellen
  • Belangstelling tonen voor de ander
  • Aandacht voor elkaar zorgt voor een goede sfeer

Slide 2 - Slide

Afspraken Leefstijl lessen
  • Iets over jezelf of over een ander doe je met respect: ''Ik ken iemand die... ''of:  ''Ik heb weleens meegemaakt dat iemand''
  • Je mag altijd passen. Dit betekent dat je even rustig kijkt naar en luistert naar de ander, zonder dat je zelf iets hoeft te doen. Bewaak zo je eigen grenzen 
  • Je kunt altijd weer meedoen als je zover bent. 

Slide 3 - Slide

Waarom leefstijl lessen? 
  • Om onszelf en elkaar beter te leren kennen
  • Om samen te werken aan een prettige sfeer in de klas, waarin iedereen zich fijn voelt!
  • We leren hoe we rekening kunnen houden met elkaar
  • Dan is het makkelijker om iets samen te doen (samenwerken, spel spelen, elkaar begrijpen) 

Slide 4 - Slide

Kennismakingskring 
  1. We gaan in een kring zitten. Steek je hand op als jij er ook van houdt.  
  2.   Eén persoon vertelt over waar hij/zij van houdt. Ga staan als jij er ook van houdt. Wissel dan met iemand die ook staat. Degene die geen stoel heeft gaat dan iets over zichzelf vertellen. 

Slide 5 - Slide

Invullen blz 4. in je boek
Vul deze voor jezelf in. Dit is een voorbereiding op kennismakingsspellen die we straks gaan doen. 

Slide 6 - Slide

Kennismakingsbal
We gaan een aantal rondes de bal naar iemand gooien. 
Geef antwoord op de volgende vragen. Als iedereen de vraag heeft beantwoord, doen we een nieuwe vraag. 
  • Wat eet je graag? 
  • Wat is jouw lievelingsmuziek? 
  • Wat zijn jouw hobby's? (Wat doe je graag in je vrije tijd?)
  • Wat is jouw favoriete spel of game?
  • Waar wil je verder nog iets over vertellen?

Slide 7 - Slide

Nabespreking
  • Wat kom je van elkaar te weten door deze activiteit? 
  • Wat verbaasde je het meest? 
  • Welke dingen vonden de meeste leerlingen leuk? 
  • Welke verschillen zijn je opgevallen?  

Slide 8 - Slide

Les 2: Een leuke klas
Lesdoelen: 
  • We kunnen benoemen wat een les leuk maakt
  • We leren hoe ieder zelf kan bijdragen aan een leuke klas
  • We kunnen goede afspraken maken met elkaar
  • We weten waarom het belangrijk is om afspraken te maken. 

Slide 9 - Slide

Introductie
  • Terugblik vorige les
  • Uitleg wat we gaan doen vandaag: Wanneer vind jij het gezellig in de klas? Wanneer voel jij je op je gemak? En wat hebben we nodig om te zorgen dat dit het hele jaar zo blijft? 
  • Hier gaan we samen afspraken over maken, zodat iedereen zich prettig een veilig voelt in de klas. 

Slide 10 - Slide

Maak opdracht 1 op blz. 5/6
  1. Knip de zinnen los van elkaar uit
  2. Verdeel in wat je fijn vindt en niet fijn vindt
  3. Plak de zinnen op bij de lachende of verdrietige smiley.  

Slide 11 - Slide

Wanneer voel jij je goed op school? (Welke woorden komen bij je?)

Slide 12 - Open question

Wat vind jij niet prettig op school?

Slide 13 - Open question

Maak opdracht 2 op blz. 6
  1. Bespreek in je groepje de vragen a t/m f
  2. Maak samen voorlopige afspraken
  3. Schrijf deze afspraken op een a4 

Slide 14 - Slide

Welke afspraken? 
  • Nu gaan we klassikaal de afspraken uit de groep bespreken.
  • Dan maken we met de hele klas ongeveer 5 afspraken
  • Deze afspraken zet de juf op papier
  • Later dan zetten we ook nog onze handtekening eronder

Slide 15 - Slide

Les 3 Vriendschap

Slide 16 - Slide

Bedenk zoveel mogelijk woorden die voor jou bij vriendschap horen.

Slide 17 - Mind map

Speeddaten
  • We hebben nodig 8 tafels en 16 stoelen
  • De juf noemt iedere keer een onderwerp waarover jullie 30 seconde praten. Eerst de één en dan de ander. 
  • Daarna schuift één rij door, naar de volgende tafel. 

Slide 18 - Slide

Vertel aan elkaar over:
(2 x 30 sec. per onderwerp, na elk onderwerp wisselen)
  • Wat je leuk vindt om met een vriend/vriendin te doen
  • Hoe jij je vrienden hebt leren kennen
  • Wat je niet vind horen binnen een vriendschap
  •  Waarom een vriendschap belangrijk voor jou is

Slide 19 - Slide

Nabespreking
  • Wat ben je te weten gekomen over elkaar? 
  • Wat heeft je verrast? 
  • Welke overeenkomsten waren hetzelfde?  

Slide 20 - Slide

Vriendschap-ganzenbordspel
  1. Gooi de dobbelsteen
  2. Als je op een plaatje komt zoek pak je een kaartje van de stapel en beantwoord je de vraag
  3. Kom je op een vraagteken dan mag iemand uit je team zelf een vraag bedenken 

Slide 21 - Slide

Slide 22 - Video

Heldere communicatie
Thema 2

Slide 23 - Slide

Les 1: Luisteren met aandacht
Voorlezen introductie blz. 45 uit de map van leefstijl. 

Slide 24 - Slide

1 minuut luisteren
Leg je hoofd op tafel. Luister 1 minuut naar alle geluiden. 
Na deze minuut blijf je stil, je schrijft op wat je gehoord hebt.

Slide 25 - Slide

Wat heb jij allemaal gehoord?

Slide 26 - Mind map

Nabespreking
  • Hoe komt het dat we niet allemaal hetzelfde horen?  
  • We hebben allemaal gedachtes 
  • We zijn verschillend
  • Je bent afgeleid

Slide 27 - Slide

Wat betekenen deze
emoticons?

Slide 28 - Open question

Nabespreking
Hoe komt het dat we verschillende antwoorden hebben? 
Wat is het nadeel van emoticons gebruiken? 
Wat is het voordeel van emoticons gebruiken? 

Slide 29 - Slide

Verhaal doorvertellen
  1. Vier leerlingen luisteren naar een verhaal
  2. De eerste leerling hoort verhaal van de juf
  3. De volgende leerling hoort het verhaal van de eerste leerling
  4. Tot alle vier de leerlingen zijn geweest
  5. De laatste leerling vertelt het verhaal aan de klas 

Slide 30 - Slide

Waar jullie opletten
Wat zie je gebeuren? (lichaamshouding, gezicht)
Wat gebeurt er met het verhaal? 
Wat valt je nog meer op? 

Slide 31 - Slide

Luistervaardigheden
Vragen stellen 
Herhalen
aandachtig kijken
knikken
opletten (dan pas jouw verhaal vertellen)

Slide 32 - Slide

Wat ben jij over luisteren te weten gekomen?

Slide 33 - Open question