Les 2 - Onderverdeling van typen ethiek

Ethiek
Les 2: onderverdeling van typen ethiek
Periode 4
vwo-4
1 / 13
next
Slide 1: Slide
LevensbeschouwingMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

This lesson contains 13 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 40 min

Items in this lesson

Ethiek
Les 2: onderverdeling van typen ethiek
Periode 4
vwo-4

Slide 1 - Slide

Lesdoelen en lesopbouw
Lesdoelen:
  • Kennen: het begrippen 'descriptief', 'normatief' en 'meta-ethiek'
  • Kunnen: juist kunnen toepassen van de begrippen op een video 
Lesopbouw:
  1. Herhaling: uitleg ethiek
  2. Uitleg: typen van ethiek
  3. Video + toepassing
  4. Opdracht: advies (normatieve ethiek) 
  5. Reflectie: wat weten we nu?

Slide 2 - Slide

Wat is ethiek?
  • Moraal: de waarden en normen die mensen feitelijk hanteren
  • Waarde: uitgangspunt of principe dat mensen belangrijk vinden in hun leven (eerlijkheid, gezondheid, respect)
  • Norm: de opvatting hoe je jezelf op grond van die waarde behoort te gedragen (niet liegen op je cv, twee stuks fruit per dag eten, niet brutaal gedragen richting docenten)
  • Ethiek: het kritisch nadenken over de normen en waarden en hoe we behoren te leven

Slide 3 - Slide

Onderverdeling in typen ethiek
  • Descriptieve ethiek: beschrijvend, hoe iets feitelijk gaat qua moraal.
  • Voorbeeld: in NL vinden we het goed om de armen te helpen.
  • Normatieve ethiek: voorschrijvend, hoe iets behoort te zijn.
  • Voorbeeld: behoor je armen mensen ook te helpen? 
  • Meta-ethiek: onderzoeken van ethische begrippen, doet een stap terug (wat betekenen de begrippen 'goed' en slecht' überhaupt?)
  • Voorbeeld: waarom vinden we het überhaupt goed dat we mensen helpen? Wat betekent het woord 'hulp' überhaupt?

Slide 4 - Slide

Kijkvragen video
Lees de onderstaande vragen goed door. Ze vormen je focuspunten voor de volgende video.
Kijkvragen:
  1. Descriptief: wat vinden (de meeste) mensen in Nederland in deze situatie goed of slecht?
  2. Normatief: hoe behoren personen zich volgens jou te gedragen in deze situatie? Bijvoorbeeld daders en slachtoffers?
  3. Meta-ethisch: zou dit gedrag in elke cultuur afgekeurd worden? Is dit 'objectief' slecht gedrag? Iets dat we universeel/wereldwijd afkeuren?

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Video

Slide 7 - Video

Descriptief: wat vinden meeste mensen in Nederland in deze casus goed en slecht?

Slide 8 - Open question

Normatief: hoe behoren personen zich volgens jou te gedragen in deze situatie? Bijvoorbeeld daders en slachtoffers?

Slide 9 - Open question

Meta-ethisch: zou dit gedrag in elke cultuur afgekeurd worden? Is dit 'objectief' slecht gedrag? Iets dat we universeel/wereldwijd afkeuren?

Slide 10 - Open question

Opdracht in tweetallen
  • We gaan met deze opdracht meer inzoomen op normatieve ethiek.
  • Stel je het volgende voor: jij en je buurman of buurvrouw worden als adviesorgaan ingeschakeld om The Voice of Holland weer op de rails te krijgen. Het programma wil een doorstart maken. 
  • Cruciaal is dat de kansen dat seksueel overschrijdend gedrag plaatsvindt zo minimaal mogelijk wordt gemaakt.
  • Wat voor advies stellen op aan de programmamakers? Hoe zouden deelnemers, talentcoaches, juryleden en de leiding zich behoren te gedragen in de toekomst?
timer
5:00

Slide 11 - Slide

Wat is jullie advies voor de programmamakers van The Voice of Holland? Hoe wordt de kans op seksueel overschrijdend gedrag geminimaliseerd?

Slide 12 - Open question

Reflectie: afsluiting
We weten nu dat.. 
  • men in de filosofie een onderscheid maakt in typen van ethiek (descriptieve ethiek, normatieve ethiek en meta-ethiek).
  • descriptieve ethiek iets omschrijft (feiten), normatieve ethiek iets voorschrijft (normen/waarden). 
  • meta-ethiek een stap terug zet: wat betekent dit begrip?

Slide 13 - Slide