geldzaken en maaltijden

Begeleiden bij ADL
Periode 2, les 2
Geldzaken en maaltijden
1 / 29
next
Slide 1: Slide
VerzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Begeleiden bij ADL
Periode 2, les 2
Geldzaken en maaltijden

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Digibib opdrachten

Inleveren week 9 periode 2
MZ: BPV Oefenopdracht Ondersteunt bij het voeren van de regie bij wonen en huishouden onderdeel TOEPASSEN T1 

Inleveren week 9 periode 3
VIG: BPV Oefenopdracht Voert zorg-/begeleidingsactiviteiten uit-2021 onderdeel TOEPASSEN T1 

MZ: BPV Oefenopdracht Ondersteunt de cliënt bij de persoonlijke verzorging onderdeel TOEPASSEN T2 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen deze les:
  • je kunt oorzaken en gevolgen van ondervoeding benoemen
  • je legt een vochtbalans aan en onderneemt actie als deze uit balans dreigt te raken
  • je kunt een zorgvrager met een dieet, alternatieve voeding motiveren en ondersteunen
  • je legt uit met welke disciplines je hulp bij voeding en vocht coördineert
  • je stelt een menu of maaltijd samen en je let hierbij op de voedingswaarde, de kosten en de doelgroep
  • Je maakt nauwkeurige berekeningen over de kosten bij inkopen en beheert voorraden

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

De functie van voeding is onder andere herstel van spieren
A
juist
B
niet juist

Slide 5 - Quiz

This item has no instructions

vocht is een bouwstof
A
juist
B
onjuist

Slide 6 - Quiz

This item has no instructions

vrouwen hebben meer energie nodig dan mannen
A
juist
B
onjuist

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

Een groot gedeelte van de schijf van 5 bestaat uit: groeten en fruit, graanproducten als brood en dranken.
A
juist
B
niet juist

Slide 8 - Quiz

This item has no instructions

Cruesli is een goed voorbeeld van een ontbijt voor een kind van 5.
(volgens de schijf van 5)
A
juist
B
niet juist

Slide 9 - Quiz

This item has no instructions

Hoe kun je de voedingstoestand van een cliënt beoordelen?

Slide 10 - Open question

This item has no instructions

Een goed oordeel over de voedingstoestand van een cliënt krijg je als je hem observeert.
Beschrijf 2 observaties. Beschrijf wat je ziet bij een goede voedingstoestand en wat bij een slechte voedingstoestand.

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

Slide 12 - Video

filmpje ondervoeding (3 min)

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

De vochtbalans
Vochtbalans is de verhouding tussen vochtinname en vochtuitscheiding

Per dag 2,5 liter vocht. Via voedsel 600-900ml , via vocht 1,5 liter en 400 ml via oxidatie (verbranding van eiwitten, koolhydraten en vetten)

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Negatieve vochtbalans: uitdroging van het lichaam.
Verschijnselen: verminderde huidturgor, droge slijmvliezen en mond.
Dehydratie of uitdroging. Zo nodig natrium en kalium toevoegen.

Positieve vochtbalans: vocht vasthouden.
Verschijnselen: oedeem/ dikke voeten en handen, kortademigheid, verhoogde huidturgor.
De vochtbalans

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Huiswerkopdracht bespreken
Vochtbalans vul je in per 24 uur
voldoende vochtinname (9 manieren)
niet te veel vochtuitscheiding (opvangen 24-uurs urine)

Opdracht: de vochtbalans in van 
Mw. de Koning.
Wat was de uitkomst? 
Positief of negatief?

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Vochtbalans: in totaal 1950
                          uit totaal 1200
Het verschil is dan 750 ml vocht. Dit is een positieve vochtbalans.
Mogelijke oorzaken: warm weer, voedingstekort, medicijngebruik, verzwakte aderkleppen, nierfalen en hartfalen. 
Factoren die van invloed zijn op urineproductie:
braken, diarree, koorts, hoeveelheid ingenomen vocht, uitdroging, shock, brandwonden, transpireren, bloedverlies, organen die minder goed werken. 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

9 manieren om voldoende vocht in te nemen:
  • geef uit leg waarom drinken belangrijk is
  • vraag wat de cliënt graag drinkt
  • biedt drank aan in op de juiste temperatuur
  • zet drinken in de buurt
  • bied halfvolle glazen aan
  • neem een geduldige houding aan
  • gebruik schone glazen/ kopjes
  • bied water, thee, bouillon, light dranken aan zodat de cliënt minder een vol gevoel krijgt
  • ga rustig bij de client zitten en drink wat mee

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Wat is een dieetvoorschrift?

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

Wie geeft de zorgvrager een dieetvoorschrift?
A
logopedist
B
diëtist
C
ergotherapeut
D
voedingsassistente

Slide 20 - Quiz

This item has no instructions

Noem 5 zaken waarop je let als je het lichaamsgewicht gaat bepalen?

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

Slide 22 - Video

This item has no instructions

Hoe wordt de gezonde leefstijl bevorderd bij zorgvragers in de video?

Slide 23 - Open question

This item has no instructions

Opdracht (10 min): Ga in groepjes van 3 tot 4 personen aan de slag:

  • Kies 1 casus: Mw. van Duinkerken of Souhaila

  • Leg uit hoe je het toetje klaar zou maken

  • klassikaal nabespreken

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Voorbereiding volgende les:  uitscheiding
Zie learning matters....Lezen
VIG Boek: Persoonlijke basiszorg 1
Module 3: Hulp bieden bij uitscheiding
Oriëntatie
Uitscheidingsstelsel
Urine
Feces
Transpiratie, menstruatie, sputum en braaksel

MZ Boek: Persoonlijke verzorging MZ
Thema 4: Ondersteuning bij uitscheiding/ Module 3
Introductie
Uitscheidingstelsel
Uitscheidingsorganen
Aandachtspunten

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Opdrachten maken:
Kijk op learning matters:
VIG: Kennistoets B1-K1-W4 Helpen bij eten en drinken (onderdeel toets ADL 2)
Kennistoets B1-K1-W4 Helpen bij uitscheiding (onderdeel toets ADL 2)

MZ: 
Ondersteuning bij eten en drinken  Thema 3 (onderdeel van toets ADL 2)
Test je kennis over hulp bieden bij eten en drinken (onderdeel van toets ADL 2)

Uitscheidingstelsel Thema 4 (onderdeel toets ADL 2)
Urine (onderdeel toets ADL 2)
Feces (onderdeel toets ADL 2)
Transpiratie, sputum, braken en menstruatie (onderdeel toets ADL 2)
Test je kennis over ondersteuning bij uitscheiding (onderdeel toets ADL 2)

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Over welke onderwerpen had je meer willen weten?

Slide 27 - Mind map

This item has no instructions

Geef een tip en een top

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

Wat vonden jullie van de les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 29 - Poll

This item has no instructions