Les 21 - Klas 4

Wat gaan we doen?
1. Herhalen
2. Uitleg - Context steden
3. Huiswerk
(4. Video)
1 / 11
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

Cette leçon contient 11 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

Wat gaan we doen?
1. Herhalen
2. Uitleg - Context steden
3. Huiswerk
(4. Video)

Slide 1 - Diapositive

Lesdoelen
1. De leerling maakt kennis met de nieuwe context en de kenmerkende aspecten die daar bij horen. 

2. De leerling weet welke leidende vragen er bij deze context horen. 

3. De leerling kan de opkomst van de vergrootte voedselproductie in de 11e eeuw linken aan de opkomst van de steden in Vlaanderen. 

Slide 2 - Diapositive

Sleep de woorden naar de goede plek!
De opkomst van handel en                                   die de basis legde voor het herleven van een                                             samenleving

De opkomst van de stedelijke                                  en de toenemende                                    van steden

Het conflict in de                       wereld over de vraag of de wereldlijke dan wel de geestelijke macht het                        behoort te hebben

De expansie van de                             wereld naar buiten toe, onder andere in de vorm van 

Het begin van staatsvorming en 

Ambacht
agrarisch-urbane
burgerij
zelfstandigheid
christelijke
primaat
christelijke
kruistochten
centralisatie

Slide 3 - Question de remorquage

Context: Steden en Burgers in de Lage Landen 1050- 1700

Leidende vragen:
1. Wat maakte de opkomst van de stedelijke burgerij in de Nederlandse gewesten mogelijk (1050 - 1302)?
2. Welke invloed hadden sociaaleconomische en politieke ontwikkelingen op de positie van de stedelijke burgerij in de Nederlandse gewesten (1302 - 1602)?
3. In hoeverre bepaalde de burgerij de ontwikkelingen in de Republiek in de Gouden Eeuw (1602 - 1700)?

Slide 4 - Diapositive

Open blz. 232
Inleiding context steden en burgers

Amsterdam van vissersdorp naar grootste handelsstad van Europa

Atrecht van een internationaal middeleeuws handelscentrum naar een stad van regionale betekenis. 

Slide 5 - Diapositive

1.1 Opbloei van handel en nijverheid in Vlaanderen 
K.A. 13 
K.A. 14 

Wat maakte de opkomst van de stedelijke burgerij in de Nederlandse gewesten mogelijk (1050 - 1302?) 

Slide 7 - Diapositive

Van agrarische samenleving (Vroege Middeleeuwen) naar agrarisch-urbane samenleving (Late Middeleeuwen)

Slide 8 - Carte mentale

Aantekening
Door:
1. ontginningen 
2. drieslagstelsel
3. betere bemesting
4. IJzeren ploegen met paarden

> grotere voedselproductie > meer inwoners > meer ontginningen nodig > veel gebied in Vlaanderen wordt gecultiveerd

Slide 9 - Diapositive

Lesdoelen
1. De leerling maakt kennis met de nieuwe context en de kenmerkende aspecten die daar bij horen. 

2. De leerling weet welke leidende vragen er bij deze context horen. 

3. De leerling kan de opkomst van de vergrootte voedselproductie in de 11e eeuw linken aan de opkomst van de steden in Vlaanderen. 

Slide 10 - Diapositive

Huiswerk
Maak opdracht 1 (blz. 234) en opdracht 1 en 2 (blz. 241)

Slide 11 - Diapositive