Herhalingsles blok 3

Nederlands
Week 23, les 1

Inloggen met telefoon is op school niet nodig;
 eventuele thuisblijvers volgen de les via Teams, dat begeleidt mevrouw De Boer.
1 / 14
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 14 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 40 min

Éléments de cette leçon

Nederlands
Week 23, les 1

Inloggen met telefoon is op school niet nodig;
 eventuele thuisblijvers volgen de les via Teams, dat begeleidt mevrouw De Boer.

Slide 1 - Diapositive

Wat ik wil zien
Als ik aan het woord ben zijn jullie stil.

Als je wat wilt zeggen of vragen steek je je hand op. 

De telefoon gaat in je tas.




Slide 2 - Diapositive

Lesdoel voor van vandaag
In deze les maak je oefeningen ter voorbereiding op de leestoets + deze bespreken.

Slide 3 - Diapositive

Hoe ziet programma eruit?
Korte herhaling stof

In groepen van drie leerlingen aan het werk

Klassikaal nabespreken

Slide 4 - Diapositive

Inleiding - middenstuk - slot
Dat is de indeling van een tekst.

Slide 5 - Diapositive

Inleiding
doel: lezer nieuwsgierig maken naar de tekst
manieren (veel voorkomend):
-het onderwerp aankondigen
-een kort, grappig of bijzonder verhaaltje vertellen
-een of meer vragen stellen
-noemen van de aanleiding van schrijven van de tekst

Slide 6 - Diapositive

Middenstuk

In een aantal alinea's worden 
de deelonderwerpen beschreven.

alinea 1: deelonderwerp 1
alinea 2: deelonderwerp 2
alinea 3: deelonderwerp 3


Slot

Doel: tekst afsluiten
Manieren:
1. korte samenvatting van de tekst
2. 'n conclusie van de tekst
3. een advies

Slide 7 - Diapositive

Uitleg kernzin
In een alinea staat de hoofdzaak meestal in de eerste of de laatste zin. Dat is de kernzin.

In de andere zinnen staan bijzaken. Ze geven uitleg of voorbeelden bij de kernzin.
 

Slide 8 - Diapositive

Voorbeeld alinea met kernzin
Van zwemmen in natuurwater kunt u ziek worden. U kunt ten eerste onschuldige klachten krijgen, zoals jeuk, hoofdpijn of rode bultjes. U kunt, ten tweede, vervelender klachten krijgen, zoals koorts en misselijkheid. Ten derde zijn er ziektes die u via het water kunt oplopen waaraan u kunt sterven als u er niet voor behandeld zou worden.
-> De eerste zin is de kernzin, de belangrijkste mededeling.
-> De andere zinnen van de alinea zijn voorbeelden. 

Slide 9 - Diapositive

De opdracht op volgende dia
-De klas op school kan via digibord meedoen;

-eventuele thuisblijvers volgen de les via Teams, dat begeleidt mevrouw De Boer. 

Slide 10 - Diapositive

Opdracht klas op school: je krijgt keuze uit twee teksten
  1. Benoem uit de tekst de kern, het middenstuk en het slot, en geef vervolgens uit het middenstuk de alinea's aan en benoem de kernzin van iedere alinea.
  2. Maak de opdracht op papier en werk in groepen van drie. Ik deel je in in groepen.  Per groep maak je de opdracht op één vel papier.
  3. Overleg met elkaar. Komen jullie er niet uit dan loop ik rond voor vragen. 
  4. Jullie krijgen vijfentwintig minuten.
  5. We gaan klassikaal de opdracht nabespreken. Per groep 'n woordvoerder 
  6. Mocht je eerder klaar zijn dan ga je stillezen: p. 192-201 uit je boek.
25 min.

Slide 11 - Diapositive

Opdracht voor thuisblijvers
  1. Ga in Teams 1h2 Nederlands naar 'Bestanden;
  2. ten tweede ga je dan naar map 'Lesmateriaal meneer Meekma';
  3. vervolgens ga je naar map "les 9 juni 2021;
  4. als vierde zie je twee teksten in 'wordbestand', kies hier één van;
  5. tot slot, maak onderstaande opdracht in vijfentwintig minuten:
   Benoem uit de tekst de kern, het middenstuk en het slot, en geef 
   vervolgens uit het middenstuk de alinea's aan en benoem de kernzin van 
   iedere alinea.
Maak je opdracht op papier, dus schrijf met pen. Dan onthoud je stof beter.

Slide 12 - Diapositive

Nabespreken opdracht
-Klassikaal.
-Ik wijs per groepje de woordvoerder aan.
-De woordvoerder vertelt de uitkomsten van zijn of haar groep.
-Iedereen mag reageren, leer van elkaar. 

Tien
minuten

Slide 13 - Diapositive

Volgende week (14 t/m 18 juni)
Maandag tot en met donderdag nog les. 
In de les oefen je met leesteksten
Vrijdag 18 juni begint de toetsweek.
In de toetsweek maak je een leestoets over lezen, blok 1 t/m 5.

Slide 14 - Diapositive