1Hi Plot26 Begrijpend Lezen les 7 en 8

Welkom 1Hi
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...



tot over 10 min ;-)
timer
10:00
1 / 34
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 34 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Welkom 1Hi
Ga lekker zitten, pak je leesboek en duik in de wereld van jouw verhaal...



tot over 10 min ;-)
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

interpunctie
Wat staat er hiernaast?
Wat denk je dat er bedoeld wordt?

Slide 4 - Diapositive

slaap lekker, Nijntje
programma
  • terugblik
  • intro woordpost
  • wat weten jullie eigenlijk al?
  • aan de slag; maken opdrachten lesmethode 
  • exit poll

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoel
  • je onderzoekt, oefent en maakt zelf een tekstgeraamte
  • tekstendossier = leesdossier
  • je hebt een plan hoe een betere lezer te worden

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

terugblik

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

uitdelen uitdraaien

Wat zit er in jouw leesdossier?
zie classroom
1. leesautobiografie (er ontbreken nog 3 lln)
2. verwerkingsopdracht 1: recensie
(nog 18 lln)

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beker 2
in de werkwoordspellingsapp.. is die af?
planning: deze week

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Woordpost
Wat ? Jij neemt een onbekend woord mee naar de les.
Hoe dan? Je geeft het woord,
je geeft de betekenis uit het woordenboek (of andere goede bron)
en je maakt een zin waarin de betekenis duidelijk wordt.


Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Woordpost
Wanneer? Na de herfstvakantie, iedere dinsdag.
Waarom? Werken samen aan onze woordenschat. 

Eindresultaat: woordenschatquiz van 1Hh

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld
attent = 
1. als je goed oplet
2. met zorg en aandacht voor anderen
zinnen:
1. Hij maakte ons attent op het mooie uitzicht.
2. Een attente lezer wees mij op mijn stijlfout.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

mag ik jullie woordpost
hier ontvangen?
(alleen de woorden)

Slide 14 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

werk samen
overleg in tweetallen, noteer individueel (begin van een samenvatting Lezen)

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
1:00
Welke leesmanieren ken je?

Slide 17 - Carte mentale

we kennen er zeker vijf:
1. scannend lezen
2. zoekend lezen
3. kritisch lezen
4. ontspannend lezen
5. grondig lezen
Je wit snel weten waar een tekst over gaat en of hij interessant is om te lezen.
A
deze leesmanier heet: kritisch lezen
B
deze leesmanier heet: scannend lezen
C
deze leesmanier heet: ontspannend lezen
D
deze leesmanier heet: grondig lezen

Slide 18 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
1:00
Welke onderdelen
van
een tekst(geraamte) ken je?

Slide 19 - Carte mentale

de methode heeft het over:
1. titel
2. illustratie (afbeeldingen, foto's of tekeningen)
3. (begin en eind van een) alinea
4. inleiding
5. bron (waar komt de tekst vandaan)
6. tussenkopjes
7. tabellen
Inleiding, middenstuk- en slotalinea's zijn onderdelen van een tekstgeraamte. Maar ook titel, illustraties, tabellen, tussenkopjes en de bron zijn onderdelen.
A
waar
B
niet waar

Slide 20 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
1:00
Welke woordraadstrategieën
ken je?

Slide 21 - Carte mentale

raden van een woord kan door:
stukje teruglezen
stukje vooruit lezen
deel van het woord weet je misschien wel
zoeken in de tekst naar synoniem (of antoniem)
kom je er zelf niet uit, grijp dan hulpbronnen aan:
vraag het iemand
pak een woordenboek
Enkele woordraadstrategieën zijn:
1. stukje terug lezen
2. stukje vooruit lezen
3. synoniem/antoniem zoeken
4. aan iemand vragen
A
waar
B
niet waar

Slide 22 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
1:00
Noem zoveel mogelijk
tekstdoelen

Slide 23 - Carte mentale

informeren
uiteenzetten
beschouwen
overtuigen
activeren
amuseren


Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
  • H1.2 Lezen, blz. 16, maken opdr. 1
  • lezen theorie 'Leesstrategieën', maken opdr. 2
  • lezen theorie 'Tekstverband 1', maken opdr. 3


Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag met plot 26
Lezen 1 les 7 
  • maken opdr. 1 t/m 4
Klaar? Kleine pauze
Daarna?
Ga lekker verder met Les 8, opdracht 1 t/m 3. 
Werk in groepjes van vier.



Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

wat neem je mee van deze les?

Slide 27 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Bedankt en tot de volgende les

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdelen en hun functies
Inleiding: de aandacht van de lezer trekken, het onderwerp introduceren
Middenstuk: meer informatie over het onderwerp geven (deelonderwerpen uitwerken: uitleg en/of voorbeelden geven, vragen beantwoorden enz.)
Slot: een samenvatting of een conclusie schrijven. Niets nieuws!

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoelen I
Informeren: je krijgt informatie over een onderwerp (waarover je nog niets/niet veel wist -> iets is nieuw)
Uitleg geven: je krijgt uitleg over hoe iets werkt, in elkaar zit of gebruikt moet/kan worden
Overtuigen: een schrijver wil zijn mening overbrengen op jou als lezer en dat je die zelfde mening hebt

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekstdoelen II
Opiniëren: een schrijver wil je na laten denken over een onderwerp en je zelf een mening laten vormen
Overhalen (activeren): een schrijver wil dat je iets gaat doen, bijvoorbeeld kopen
Amuseren: een schrijver wil je vermaken

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een recept voor een appeltaart
timer
0:15
A
informeren
B
uitleg geven
C
overhalen
D
amuseren

Slide 32 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Een recensie (over een boek of een film)
timer
0:15
A
informeren
B
overhalen
C
overtuigen
D
amuseren

Slide 33 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Een schoolboektekst
timer
0:15
A
overtuigen
B
informeren
C
overhalen
D
amuseren

Slide 34 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions