Brug thema 4 BS 4.3

Thema 4 Stevigheid en beweging
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 1 vidéo.

Éléments de cette leçon

Thema 4 Stevigheid en beweging

Slide 1 - Diapositive

vragen over hw 4.2?
En vragen over hw 4.1?

Wanneer mogen jullie uit quarantaine?
Opnieuw inplannen pw thema 2 en PO waterpest

Slide 2 - Diapositive

bij ouder worden:
SkeletL steeds nieuw bot aangemaakt en oud bot afgebroken. Tot 30 :meer bot aangemaakt dan afgebroken. 
Na 45: meer bot afgebroken dan aanmaakt -> 
botten brozer door verlies van kalkzouten

Slide 3 - Diapositive

Doel van de les
Je kunt de beenverbinden beschrijven.
Je kunt de bouw van een gewricht beschrijven.
Je kunt de werking van een kogelgewricht, scharniergewricht en een rolgewricht beschrijven.

Slide 4 - Diapositive

doel van de les 4.3 beenverbindingen
je kunt de beenverbindingen beschrijven
je kunt de bouw van een gewricht beschrijven
je kunt de werking van een kogelgewricht, scharniergewricht en een rolgewricht beschrijven

Slide 5 - Diapositive

 begrippen 4.3
vergroeid/naad
gewricht/gewrichtskogel/gewrichtskom/gewrichtskapsel
kapselbanden/gewrichtssmeer
kogelgewricht/rolgewricht/scharniergewricht

Slide 6 - Diapositive

beenverbindeningen
botten zitten of: 
*vast aan elkaar bij geboorte=vergroeid (heiligbeen)
*of groeien aan elkaar na geboorte: naadverbinding (schedel)
= geen beweging
*of zijn met kraakbeen verbonden (ribben-borstbeen, wervels)
*of er is een gewricht waardoor twee botten met elkaar verbonden zijn (met kogel en kom: bijv. knie)         = beweging

Slide 7 - Diapositive

Beenverbinding
De verbinding tussen twee botten heet een beenverbinding. Botten van het skelet kunnen op 4 manieren met elkaar verbonden zijn

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Vidéo

filmpje beenverbindingen
https://schooltv.nl/video/gewrichten-hoe-zitten-botten-aan-elkaar-vast/
kijk deze tot 1 minuut 34

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Sleep naar de botten die je ziet op de röntgenfoto
Spaakbeen
Opperarmbeen
Ellepijp

Slide 20 - Question de remorquage

begrippen 
vergroeid/naad
gewricht/gewrichtskogel/gewrichtskom/gewrichtskapsel
kapselbanden/gewrichtssmeer
kogelgewricht/rolgewricht/scharniergewricht

Slide 21 - Diapositive

otten breken
Als je kip kluift, dan hou je botjes over. Die botjes zijn stevig en breken niet zomaar. Wat zorgt ervoor dat bot niet breekt?
nodig
2 kippenbotjes
azijn
lege jampot met deksel
15 minuten op de eerste dag
5 minuten na een week
introductie proefje botten breken
stappen
eerste dag
1.
doe één botje in de jampot
2.
vul de jampot tot aan de rand met azijn
3.
doe de deksel op de jampot
vraag 1: Wat denk je dat er met de botjes gebeurt als je een week wacht?
4.
bewaar het losse botje en de gevulde jampot
5.
wacht een week
na een week
6.
probeer het losse botje te buigen
7.
haal het andere botje uit de jampot met azijn
8.
probeer nu dit botje te buigen
vraag 2: Wat is het verschil?
vraag 3: Hoe denk je dat dit komt?

Botten breken
Als je kip kluift, dan hou je botjes over. Die botjes zijn stevig en breken niet zomaar. Wat zorgt ervoor dat bot niet breekt?

Nodig: 2 kippenbotjes, azijn, lege jampot met deksel, 15 minuten op de eerste dag
5 minuten na een week

Stappen: 
Eerste dag: doe één botje in de jampot, vul de jampot tot aan de rand met azijn, doe de deksel op de jampot 
vraag 1: Wat denk je dat er met de botjes gebeurt als je een week wacht?
Bewaar het (tweede) losse botje en de gevulde jampot. Wacht een week. Na een week: probeer het losse botje te buigen. Hal het andere botje uit de jampot met azijn. Probeer nu dit botje te buigen. 
vraag 2: Wat is het verschil?
vraag 3: Hoe denk je dat dit komt?

Slide 22 - Diapositive

hw
oefen weer de onderdelen van het skelet
M een sv van 4.3
m opdr 1 t/m 3 en 5 t/m 8

Slide 23 - Diapositive