A5F_les17februari

vrijdag 18 februari
Lesopzet:
lezen uit ‘De man zonder ziekte’ en kort bespreken
antwoorden opdr. 12 t/m 17 blz. 41 bespreken. 
uitleg inleiding-kern-slot
aan de slag met tekst en/of poëziebloemlezing

Lesdoelen: 
Je weet hoe de structuur van een tekst eruit ziet
Je weet hoe je de inleiding, kern en slot in een tekst kunt herkennen


1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 21 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

vrijdag 18 februari
Lesopzet:
lezen uit ‘De man zonder ziekte’ en kort bespreken
antwoorden opdr. 12 t/m 17 blz. 41 bespreken. 
uitleg inleiding-kern-slot
aan de slag met tekst en/of poëziebloemlezing

Lesdoelen: 
Je weet hoe de structuur van een tekst eruit ziet
Je weet hoe je de inleiding, kern en slot in een tekst kunt herkennen


Slide 1 - Diapositive

Noteer 3 situaties waarin veiligheid in het verhaal naar voren komt.

Slide 2 - Question ouverte

Pak je antwoorden van vraag 12 t/m 17 erbij. 
blz. 41

Slide 3 - Diapositive

vraag 12 Wat is codeswitching? Omschrijf het begrip in je eigen woorden

Slide 4 - Question ouverte

Codeswitching is dat je je taalgebruik voortdurend aanpast aan de situatie of omgeving

Slide 5 - Diapositive

Vraag 13a Wat is een reden voor positieve waardering ervan?
A
Je laat ermee zien dat je voor je identiteit staat
B
Je laat ermee zien dat je niet voor je identiteit staat
C
Je hebt niet de juiste identiteit voor codeswitching
D
Je hebt wel de juiste identiteit voor codeswitching

Slide 6 - Quiz

Vraag 13b Wat is een reden voor negatieve waardering ervan?
A
Je laat ermee zien dat je voor je identiteit staat
B
Je laat ermee zien dat je niet voor je identiteit staat
C
Je hebt niet de juiste identiteit voor codeswitching
D
Je hebt wel de juiste identiteit voor codeswitching

Slide 7 - Quiz

Vraag 14 Wat is de kritiek op Iggy Azalea?
A
Ze kan niet rappen
B
Ze rapt in Black English, maar dat kan ze niet
C
Ze rapt in Black English, terwijl ze een 'witte achtergrond' heeft en de zwarte burgerrechtenbeweging niet steunt.
D
Geen van alledrie

Slide 8 - Quiz

Vraag 15 Hoe kan de tekst het best worden omschreven?
A
beschouwing
B
betoog
C
pleidooi
D
uiteenzetting

Slide 9 - Quiz

Vraag 17 Van welke tekstsoort zie je ook elementen terug?
A
beschouwing
B
betoog
C
pleidooi
D
uiteenzetting

Slide 10 - Quiz

Welke vraag/vragen had je goed?
vraag 12
vraag 13
vraag 14
vraag 15
vraag 16
vraag 17

Slide 11 - Sondage

Tot nu toe behandeld
onderwerp en hoofdgedachte
tekstsoorten

Slide 12 - Diapositive

Volgend onderdeel:
Opbouw van een tekst
Inleiding-kern-slot

Slide 13 - Diapositive

Wat zijn ook alweer de belangrijkste functies van een inleiding?
A
het onderwerp introduceren
B
standpunt onderbouwen
C
de aanleiding introduceren
D
aandacht van de lezer trekken

Slide 14 - Quiz

Introduceren onderwerp
- voorbeeld geven/situatieschets
- samenvatting/conclusie geven
- mening geven
- opvallende uitkomst geven
- vraag stellen
- probleemstelling geven
- wijzen op voordelen die verder lezen opleveren 
Manier waarop je aandacht trekt, hangt samen met opbouw en tekstdoel

Slide 15 - Diapositive

Maak vraag 4 uit oefenboek. Wat is je antwoord op vraag 4a?
A
A. Er wordt een voorbeeld gegeven B. Er wordt een opvallende uitkomst gegeven
B
A. Er wordt een vraag gesteld B. Er wordt een opvallende uitkomst gegeven
C
A. Er wordt een vraag gesteld B. Er wordt een probleemstelling gegeven
D
A. Er wordt een anekdote verteld B. Er wordt een probleemstelling gegeven

Slide 16 - Quiz

Kern van een tekst
Doel van kern = onderwerp uitwerken in deelonderwerpen

Hoe hangt af van hoe onderwerp in inleiding is geintroduceerd:
Vraag in inleiding - antwoorden in kern 
Probleemstelling in inleiding - mogelijke oplossingen in kern
Mening in inleiding - argumenten in kern 

Belangrijk in kern zijn: signaalwoorden en kernzinnen

Slide 17 - Diapositive

Hoe wordt het onderwerp van tekst 4a uitgewerkt in de kern, denk je?
A
oplossingen worden gegeven
B
argumenten worden gegeven
C
antwoorden worden gegeven
D
uitleg wordt gegeven

Slide 18 - Quiz

Hoe wordt het onderwerp van tekst 4b uitgewerkt in de kern, denk je?
A
oplossingen worden gegeven
B
argumenten worden gegeven
C
antwoorden worden gegeven
D
uitleg wordt gegeven

Slide 19 - Quiz

En wat staat er meestal in het slot? (meerdere antwoorden)
A
een aanbeveling en een uitsmijter
B
nieuwe informatie
C
een conclusie en een samenvatting
D
de hoofdgedachte

Slide 20 - Quiz

Nu zelf aan de slag
Lezen tekst blz. 44 + maken opdr. 10 tm 14 blz. 45

Slide 21 - Diapositive