Methodiek VO onderbouw 1

Methodiek VO onderbouw
DMZ1 / DMV1

Erik Bogers
e.bogers@koncon.nl
1 / 42
suivant
Slide 1: Diapositive
MuziekHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 42 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Methodiek VO onderbouw
DMZ1 / DMV1

Erik Bogers
e.bogers@koncon.nl

Slide 1 - Diapositive

Verwachtingen:
Wat hoop je deze module te leren?

Slide 2 - Question ouverte

Methodiek/didactiek
Hoe maak je een les?
Hoe geef je een les?

Verschillende vakken komen samen: wat je bij andere vakken leert bouw je in deze lessen om naar lessen voor de onderbouw VO.

Slide 3 - Diapositive

Doelstellingen
• Je hebt kennis van diverse algemene didactische en methodische principes en weet hoe je deze toe moet passen
• Je kent de principes van goed klassenmanagement die nodig zijn om een stabiel en motiverend leerklimaat te creëren
• Je hebt kennis van leerdoelen, curriculum en onderwijsbeleid en kunt hierop reflecteren
• Je kunt op een muzikale en didactisch verantwoorde manier samenzang, samenspel en improvisatie leiden
• Je hebt een breed repertoire aan zang- en speelstukken opgebouwd die je aan de piano kunt begeleiden
• Je kent verschillende typen vraagvormen en kunt deze formuleren in een lesbrief voor een luisterreeks die je zelf ontwerpt
.
• Je kunt een workshop/les met activerende werkvormen ontwerpen en leiden waarbij je geleerde didactische principes toepast
.

Slide 4 - Diapositive

Toetsing & Afsluiting
  • Bundeling van opdrachten: alle opdrachten die je in dit blok doet bundel je in 1 (digitaal) document en lever je in aan het einde van de module via Teams.
  • 80% aanwezigheidsregeling

Slide 5 - Diapositive

Vandaag
1. Teamsomgeving bekijken - opdrachten globaal bekijken
2. Uitwisselen recente ervaringen uit je werk/stage
Wil je iets delen met de groep, advies over een bepaalde situatie.
3. Stage / eigen lespraktijk: zelfevaluatie


Slide 6 - Diapositive

1. Teams bekijken
- Opdrachten
- Stage
- Andere praktische zaken

Slide 7 - Diapositive

2. Uitwisseling

Welk onderwerp/gebeurtenis zou je kort willen delen of advies over vragen.

Slide 8 - Question ouverte

Stage / eigen lespraktijk: zelfevaluatie

Slide 9 - Diapositive

Methodiek VO OB - Les 2
1. zelfevaluatie (op basis van beoordelingsformulier stage VO OB jr. 2)
2. Zingen met Pascal
3. Welke vakdidactische mogelijkheden zijn er om dit zangstuk verder uit te diepen?
4. Cyclisch didactisch handelen: het in elkaar zetten van een effectieve les
5. Doorspreken/inplannen van opdrachten (Teams > bestanden > Planning opdrachten.docx)
(6. Casus uit de les-/stagepraktijk)

Slide 10 - Diapositive

1. Zelfevaluatie
Ik heb de zelfevaluatie gemaakt
ja
nee
iets er tussenin

Slide 11 - Sondage

Duim (waar ben ik goed in)
in steekwoorden

Slide 12 - Carte mentale

Wijsvinger (waar wil ik naartoe)
in steekwoorden

Slide 13 - Carte mentale

Middelvinger (waar nee tegen zeggen)
in steekwoorden

Slide 14 - Carte mentale

Ringvinger (trouw aan)
in steekwoorden

Slide 15 - Carte mentale

Pink (nog in groeien)
in steekwoorden

Slide 16 - Carte mentale

Wijsvinger: waar wil je naartoe?
Zit er iets tussen dat zich leent voor een methodiekopdracht in deze les?

Slide 17 - Question ouverte

2. Zingen met Pascal

Slide 18 - Diapositive

3. Welke vakdidactische mogelijkheden zijn er om dit zangstuk verder uit te diepen?
Doe de opdracht alleen of in groepjes. Tijd: 10 minuten

A - Theorie: welke muziektheorie zit er in dit zangstuk? Doe een brainstorm. Filter vervolgens de onderwerpen die bruikbaar zijn voor de doelgroep Onderbouw VO.
B - Luistervaardigheid: welke mogelijkheden biedt dit zangstuk om de luistervaardigheid van leerlingen te trainen? Toonhoogte, toonduur, klankkleur, vorm, tempo, etc. etc.
C - Context: waar gaat het zangstuk over? Tijd/plaats/functie. Invalshoeken als religie, opdrachtgever, vermaak, politiek, maatschappelijk, filosofie, intercultureel etc. etc.
D - improvisatie: bedenk een improvisatieopdracht voor leerlingen vo onderbouw. Dit kan met stem, bodysounds, instrument, etc. etc.
E - creëren / arrangeren / componeren: bedenk een opdracht waarbij leerlingen zelf iets gaan maken/creëren a.d.h.v. dit zangstuk.

Slide 19 - Diapositive

4. Algemene didactiek: cyclisch didactisch handelen

Slide 20 - Diapositive

Een goede les

Slide 21 - Carte mentale

Lesopbouw: wanneer is een les didactisch goed opgebouwd?

Slide 22 - Question ouverte

DA-model (vrij naar De Corte e.a., 1981)

Slide 23 - Diapositive

Beginsituatie: wat breng je allemaal in kaart? Wat moet je weten van je doelgroep voordat je een les geeft?

Slide 24 - Question ouverte

beginsituatie
voorkennis
abstractievermogen
ervaring met onderwijsconcepten
leesvaardigheid
zelfstandigheid
groepsgerichtheid
waarden en normen
motivatie

Slide 25 - Diapositive

Leerdoelen: stel jij ze voor elke les op?

Slide 26 - Question ouverte

Leerdoelen
Waarom leerdoelen formuleren?
  • Leerlingen leren sneller als ze weten wat ze moeten leren.
  • Leraren gaan beter lesgeven, met name doordat ze gerichter feedback geven aan leerlingen.
Koppeling met curriculum:
Kerndoelen (onderbouw), eindtermen (bovenbouw), leerplan (school/sectie)

Slide 27 - Diapositive

Leerprocessen
Stem je af op de leerdoelen enerzijds
en op je leerlingen anderzijds

Een leerproces richt je in met leerstof (wat), werkvormen (hoe) en leermiddelen (waarmee).

Slide 28 - Diapositive

Reflectie
Hebben leerlingen de leerdoelen behaald?

Cyclisch binnen een les:
Bepaal wat je volgende stap is, wat het volgende leerproces is. 

Slide 29 - Diapositive

Huiswerk
- voor volgende week: Lees H2.1 (blz. 67 t/m 78) uit Handboek voor leraren (Geerts & Van Kralingen).
- voor volgende week: Lees H2.2 t/m H2.6, tenzij dit voor jou al gesneden koek is.

Slide 30 - Diapositive

5. Doorspreken en inplannen lesopdrachten
Zie Teams > Bestanden > planning opdrachten.docx

Slide 31 - Diapositive

4. Vakdidactiek: luisteren
- Inleiding
- Opdracht

Slide 32 - Diapositive

Luisterattitudes
Luisteren neemt eigenlijk altijd wel een belangrijke positie in een muziekles in. Goed kunnen luisteren bepaalt bij het musiceren voor een groot deel de kwaliteit van de uitvoering. 

Attitudes:
- Formalistische attitude (accent op formeel-muzikale aspecten)
- Referentialistische attitude (betekenis achter de klank zoeken, vaak gebaseerd op eerdere ervaringen)
- Evaluerende attitude (oordelend)
- Vitale attitude (lichamelijk reagerend)

Slide 33 - Diapositive

Welke luisterattitude komt in jouw les het vaakst aan de orde?
Formalistische attitude
Referentialistische attiude
Evaluerende attitude
Vitale attitude

Slide 34 - Sondage

Luisteren als kindersurprise
Buitenkant herkenbaarheid, chocola geeft de sensatie, en ten slotte nog wat te knutselen.

herkenbaarheid - smaaksensatie - handeling

Slide 35 - Diapositive

Luisterdidactiek
Wat wil je bereiken?
- Muzikaal voorstellingsvermogen trainen
- kennis toepassen 
- inzicht krijgen

Welke vorm kies je?
Klassikaal gezamenlijk luisteren 
E-learning individueel luisteren

Slide 36 - Diapositive

E-learning individueel of klassikaal gezamenlijk:

In welke situaties/wanneer kies je voor individueel?

Slide 37 - Question ouverte

E-learning individueel of klassikaal gezamenlijk:

In welke situaties/wanneer kies je voor gezamenlijk?

Slide 38 - Question ouverte

Opdracht
Ontwerp een luisterreeks voor een doelgroep in de onderbouw VO.

- Geef duidelijk aan voor welke doelgroep dit bedoeld is (leerjaar 1/2/3, niveau vmbo-b, vmbo-k, vmbo-tl, havo, vwo).
- Kies zelf een lesdoel (fictief of vanuit je lespraktijk/stagepraktijk) wat je wilt bereiken met de luistervragen
- en construeer luistervragen die daartoe leiden, maak daarvan een werkblad (of digitale variant)
- knip de geluidsfragmenten kant en klaar
- probeer verschillende luisterattitudes aan te spreken
- Zorg dat het kant-en-klaar is om te gebruiken in een lessituatie
- Zet het vooraf in de gedeelde map

Slide 39 - Diapositive

Analyse muziekmethodes
- Intro
- Beatsnbits
- Musicbox

Slide 40 - Diapositive

Slide 41 - Question de remorquage

Huiswerk
- voor 15 feb: Lees H2.1 (blz. 67 t/m 78) uit Handboek voor leraren (Geerts & Van Kralingen).
- voor 15 feb: Lees H2.2 t/m H2.6, tenzij dit voor jou al gesneden koek is.
- voor 1 mrt: Ontwerp een luisteronderdeel (Antal, Maartje, Tomas, Lennart)
- Voor 8 mrt: Ontwerp een luisteronderdeel (Evelien, Martijn, Muco)
- 8 mrt: Methodebespreking Intro 
- 15 mrt: Methodebespreking Beatsnbits 
- 22 mrt: Methodebespreking Musicbox 


Slide 42 - Diapositive