Les 8. Biologisch onderzoek

Thema 1 Organen en Cellen
Les 8. Biologisch onderzoek
In dit hoofdstuk leer je hoe je zelf een biologisch onderzoek kunt voorbereiden en beoordelen.
1 / 13
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 3

Cette leçon contient 13 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Thema 1 Organen en Cellen
Les 8. Biologisch onderzoek
In dit hoofdstuk leer je hoe je zelf een biologisch onderzoek kunt voorbereiden en beoordelen.

Slide 1 - Diapositive

Leerdoelen
Na dit hoofdstuk:
• Weet je hoe men onderzoeken uitvoert.
• Ken je de stappen van "onderzoek doen".
• Begrijp je hoe een onderzoeksvraag en conclusie worden
gemaakt.
• Kun je op de juiste manier waarnemen.
• Kun je een eenvoudig onderzoek zelf uitvoeren.'

Slide 2 - Diapositive

Onderzoeksverslag
- Inleiding (uitleg)
- Onderzoeksvraag
- Materiaal
- Methode
- Resultaten
- Conclusie
- Discussie (opmerkingen)

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Onderzoeksvraag vs hypothese
Onderzoeksvraag: scherp geformuleerd, enkelvoudig, geen foute veronderstellinegn

De hypothese:
Een hypothese is een veronderstelling die nog niet bewezen is. De hypothese maakt vaak deel uit van een onderzoek, waarbij de hypothese het verwachte antwoord is op de onderzoeksvraag.

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Lien

Opdracht
  1. maak een tweetal
  2. zoek een (wetenschappelijk) nieuwsbericht op (nos.nl of nu.nl)
  3. bedenk wat de onderzoeksvraag van het onderzoek was
  4. (wat de hypothese was)
  5. hoe het experiment is uitgevoerd (wat was nodig, tijd en geld)
  6. wat de  resultaten waren
  7. en welke  conclusie  is getrokken
  8. presenteer aan de klas

timer
15:00

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Lien

Smaak
In alle boeken zijn de smaakzones op de tong fout weergegeven!
De plaatsen waar je zoet, zuur, zout en bitter proeft liggen bij iedereen anders. De smaak en gevoeligheid van deze smaakzintuigjes is bovendien afhankelijk van de concentratie.

Ontwerp een experiment om de bewering aan te tonen Voer het experiment uit.
Maak een biologisch onderzoeksverslag van dit experiment.

Slide 9 - Diapositive

OPdracht
rond alle opdrachten af van je werkboek en controleer

dit was de laatste les over thema 1 Organen en Cellen

Slide 10 - Diapositive

Sabrina doet een onderzoek over de invloed van de zuurgraad van de bodem op het ontkiemen van tuinkerszaden.

Dit onderzoek kan men in vijf stappen delen. In willekeurige volgorde zijn deze stappen:

1) Sabrina verwacht dat zaden van tuinkers bij een lagere en hogere Ph slechter zullen ontkiemen dan bij een neutrale pH.
2) Sabrina laat 20 zaadjes van tuinkers ontkiemen bij pH 6 en 25 zaadjes bij pH 7 en 25 zaadjes bij pH 8.
3) Sabrina stelt vast dat bij pH 8 maar 4 zaadjes van tuinkers ontkiemen, bij pH 6 maar 8 en bij pH 7 zijn dat er 22.
4) Sabrina leest in een boek dat voor het ontkiemen van zaden de pH neutraal moet zijn.
5) Sabrina vraagt zich af of bij een lagere en hogere zuurgraad minder zaadjes van tuinkers ontkiemen dan bij een neutrale pH.
6) Sabrina concludeert dat pH 7 inderdaad de ideale zuurgraad is voor de ontkieming van tuinkers.

Welke stap is de hypothese?
A
3
B
1
C
2
D
4

Slide 11 - Quiz

Waar staan de onderdelen van een onderzoek in de juiste volgorde?
A
onderzoeksvraag - veronderstelling - werkplan - waarnemingen - resultaten - conclusie
B
veronderstelling - onderzoeksvraag - werkplan - resultaten - waarnemingen - conclusie
C
onderzoeksvraag - veronderstelling - werkplan - resultaten - waarnemingen - conclusie
D
onderzoeksvraag - veronderstelling - werkplan - waarnemingen - conclusie - resultaten

Slide 12 - Quiz

Voor het tentamen
  • examensite.nl
  • biologiepagina.nl
  • classroom

Slide 13 - Diapositive