Les 13 : tekstindeling

Les 1
1 / 21
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 4

Cette leçon contient 21 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 20 min

Éléments de cette leçon

Les 1

Slide 1 - Diapositive

Les 2

Slide 2 - Diapositive

Leesvaardigheid
Les 13: Hoe helpt de indeling van een tekst je bij het begrijpen ervan?

Slide 3 - Diapositive

Een zakelijke tekst bestaat altijd uit drie onderdelen.

Welke drie onderdelen zijn dat?

Slide 4 - Question ouverte

In zowel de inleiding, de kern en het slot komen altijd vaste onderdelen terug!!!!

Slide 5 - Diapositive

Waarom is dit belangrijk?

Slide 6 - Diapositive

Omdat

1. Je gericht kunt zoeken binnen een tekst naar het antwoord!

2. Je teksten beter zult begrijpen!

3. In het examen Nederlands veel vragen zult krijgen over zowel de inleiding, de kern en het slot

Slide 7 - Diapositive

Leerdoelen Les 13
1. Je weet welke functies een inleiding, kern en slot in een tekst kunnen hebben.
2. Je kan de functie van inleiding, kern en slot herkennen in een tekst.
3. Je kan uitleggen welke bedoeling de schrijver heeft met een tekst. (amuseren, informeren, overtuigen, aansporen tot)
4. Je kan uitleggen hoe de indeling van de tekst samenhangt

Slide 8 - Diapositive

In welke zin staat de belangrijkste informatie van deze tekst?
A. Honderden leerlingen in het Duitse Espenau, kunnen door een grote kakkerlakkenplaag voorlopig niet naar school.
B. In de school hebben zich enorme aantallen kakkerlakken genesteld.
C. Experts moeten nu het gebouw weer kakkerlakvrij maken.
D. De verwachting is dat de leerlingen volgende week terug naar school kunnen.
Antwoord
A

Slide 9 - Diapositive

Hoe herken je aan de opmaak wat de inleiding is van de tekst?
Antwoord
De inleiding is vetgedrukt.

Slide 10 - Diapositive

MIDDENSTUK
INLEIDING
SLOT
Aanleiding v/d tekst
Voorbeeld bij het onderwerp
Leuk, kort verhaaltje bij het onderwerp
Belangrijke vraag
Mening
Opbouw v/d tekst
Deelonderwerpen uitgebreid besproken
Hoofdgedachte v/d tekst
Advies
Conclusie
Samenvatting
Toekomstverwachting
Antwoord op vraag

Slide 11 - Question de remorquage

Inleiding:
  1. Het onderwerp wordt genoemd
  2. Waarom de tekst geschreven is
  3. Voorbeeld bij het onderwerp
  4. Leuk, kort verhaaltje/opbouw tekst
  5. Belangrijke vraag  
  6. Mening schrijver


Slide 12 - Diapositive

Middenstuk/Kern
De deelonderwerpen die met het onderwerp te maken hebben, worden in het middenstuk behandeld.

Slide 13 - Diapositive

Slot

1. hoofdgedachte

2. advies gegeven/vraag beantwoord uit inleiding

3. conclusie/samenvatting gegeven

4. toekomstverwachting





Slide 14 - Diapositive

Nieuwsbericht
Let op: een nieuwsbericht bestaat uit een inleiding en kern. Geen slot!

Het belangrijkste staat in de inleiding, verdere informatie in de kern.

Slide 15 - Diapositive

Vragen over tekstverbanden
  • Wat is het verband tussen alinea 4 en 5?
  • Wat is de functie van alinea 5 ten opzichte van alinea 5?

Het is belangrijk om de signaalwoorden en tekstverbanden van de vorige dia uit je hoofd te leren.

Slide 16 - Diapositive

Tekstverbanden

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Leerdoelen les 14
1. Je weet hoe een goede alinea is opgebouwd
2. Je kan de opbouw van een alinea herkennen
3. Je kan zelf een alinea goed opbouwen

Slide 20 - Diapositive

Lees de tekst
Wat is de bedoeling van de vetgedrukte alinea?
A. aanleiding geven voor het schrijven van de tekst
B. Grappige beschrijving van het onderwerp van de tekst
C. Mening van deskundige

Slide 21 - Diapositive