Gesprekken voeren jaar 2 les 1

Gesprekken voeren
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Gesprekken voeren

Slide 1 - Diapositive

Communicatie
Wat weet je nog over communicatie?
1. Schrijf in 1 minuut op wat je over 'communicatie' weet. 
2. Overleg 2 minuten met je buurman/-vrouw. Wat hebben jullie opgeschreven? Maak 1 lange lijst. 
3. We bespreken klassikaal jullie bevindingen. 

Slide 2 - Diapositive

Doelen
- Aan het einde van les kun je vertellen welke fases je moet doorlopen in een gesprek.
- Aan het einde van de les kun je de belangrijkste gesprekstechnieken benoemen en beschrijven. 
- In de les oefen je met het toepassen van de belangrijkste gesprekstechnieken. 

Slide 3 - Diapositive

Waarom zijn gesprekstechnieken belangrijk binnen de opleiding IL?

Slide 4 - Question ouverte

Een gesprek voeren
In je werk zal je veel gesprekken gaan voeren: met collega's, met andere werknemers, met ondernemers en ook met mensen uit andere disciplines zoals brandweerpersoneel, beveiliging, politie enz.

Slide 5 - Diapositive

Fasen van een gesprek
1. Begin van het gesprek-> inleiding
'Mag ik u iets vragen?'

2. Onderhouden van het gesprek-> LSD
'het gesprek aansturen op het doel'

3. Einde van het gesprek-> afronden
aangeven dat je het gesprek wilt stoppen


Slide 6 - Diapositive

Doelgericht gesprek
Actief luisteren
Vragen stellen
Samenvatten

Slide 7 - Diapositive

Actief luisteren
Actief luisteren kan zowel verbaal (met woorden) als non-verbaal (zonder woorden,
dus met houding, gebaren of mimiek).

Denk dus aan je houding als je in gesprek bent met iemand! 

Slide 8 - Diapositive

Vragen stellen
Vragen stellen hoort bij de sturende luistervaardigheden. Door vragen te stellen krijg je concrete informatie en daardoor een goed beeld van de situatie. Pas als je concrete informatie hebt, kan je een situatie juist beoordelen.

We gaan dus niet zelf invullen! Denk aan interpretaties van de vorige les.

Slide 9 - Diapositive

Samenvatten
Samenvatten is een vaardigheid die vaak tijdens of na het vragen stellen gebeurt.
Door het stellen van vragen heb je veel informatie ontvangen. Het is belangrijk dat je
de informatie samenvat om de volgende redenen:
- Je kan bepalen of je het goed begrepen hebt.
- De ander ziet dat je goed geluisterd hebt.
- Zo dwingt je jezelf eerst te luisteren en te begrijpen, voordat je reageert.

Slide 10 - Diapositive

Soorten vragen?

Slide 11 - Carte mentale

Soorten vragen
- Open vragen
- Gesloten vragen
- Suggestieve vragen
- Reflectieve vragen
- Dubbele vragen

Slide 12 - Diapositive

  • Bij het stellen van een open vraag is de ander vrij in het formuleren van een antwoord.
  • Een gesloten vraag biedt aan jou meestal twee of soms drie mogelijkheden. 
       Vaak is een gesloten vraag een die je met ja of nee kunt beantwoorden
  • Suggestieve vragen zijn vragen waarin je eigen mening al verwoord zit.
  • Reflectieve vragen zijn meer gericht op het controleren van een antwoord.
  • Ketting vragen zijn vragen waarbij je achter elkaar meerdere vragen stelt zonder dat de ander een mogelijkheid krijgt om hierop een antwoord te geven.

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Vidéo

Slide 15 - Vidéo

'Heb je hulp nodig?'

Welke soort vraag is dit..
A
Open vraag
B
Gesloten vraag
C
Suggestieve vraag
D
Reflectieve vraag

Slide 16 - Quiz

Waar staat LSD- methode voor?
A
Lezen, schrijven en doorvragen
B
Luisteren, schrijven en doen
C
Luisteren, samenvatten en doorvragen
D
Lezen, samenvatten en doen

Slide 17 - Quiz

'Je begrijpt zeker wel dat je niet in het systeem mag komen?'

Welke soort vraag is dit...
A
Gesloten vraag
B
Suggestieve vraag
C
Open vraag
D
Reflectieve vraag

Slide 18 - Quiz

Slide 19 - Vidéo

Oefenen 
Je gaat oefenen met het toepassen van verschillende gesprekstechnieken. Dit doe je aan de hand van een casus. Je mag zelf kiezen welke casus je gebruikt. 
Maak groepjes van 4. Twee studenten voeren een gespreken de andere twee studenten geven aan het eind van het gesprek feedback. 

Slide 20 - Diapositive

Denk aan verloop van het gesprek.

Fase 1 inleiding
Fase 2 inhoud -> LSD methode
Fase 3 afsluiten
Denk aan soorten vragen.

Open vragen
Gesloten vragen
Reflectieve vragen
Suggestieve vragen
Dubbele vragen

Slide 21 - Diapositive

Slide 22 - Diapositive

Waar sta jij ten opzichte van het doel? Wat gaat goed? Wat wil je verbeteren?

Slide 23 - Question ouverte