Werkplaats ICT 2

Werkplaats ICT les 2
1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
MediawijsheidHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 100 min

Éléments de cette leçon

Werkplaats ICT les 2

Slide 1 - Diapositive

Programma
Terugblik Werkplaats 1
Ontwerpprincipes Mayer
Aandachtsrichter
ICT in de klas
Video's opnemen
Eindopdracht Werkplaats - Directe instructie en didactische begrippen
Aan de slag 

Slide 2 - Diapositive

Terugblik: welke vragen heb je nog naar aanleiding van de vorige les

Slide 3 - Question ouverte

welke presentatietool spreekt jou tot nu toe het meest aan?
Canva
classroomscreen
Google slides
Lesson up
Mentimeter
Nearpod
prezie
prowise presenter
Microsoft Sway
Anders

Slide 4 - Sondage

Ontwerpprincipes van Mayer
Cognitieve multimediatheorie

Slide 5 - Diapositive

Op welke theorie(en) is de cognitieve multimedia theorie van Mayer gebaseerd?
A
Dual code theory
B
Cognitive load theory
C
Principiële theorie
D
Mediale theorie

Slide 6 - Quiz

Bij welk principe zorg je ervoor dat je belangrijke informatie uitlicht?
A
Multimediaprincipe
B
Markeringsprincipe
C
Signaliseringsprincipe
D
Ruimtelijk nabijheidsprincipe

Slide 7 - Quiz

Wat houdt het overtolligheidsprincipe in?
A
Mensen leren beter van woorden én beelden dan van woorden alleen
B
Mensen leren beter als spraak wordt ingesproken door een menselijke stem
C
Mensen leren beter als de begrippen van de concepten al bekend zijn
D
Mensen leren beter van beeld en gesproken tekst, dan van beeld, gesproken én geschreven tekst

Slide 8 - Quiz

Welk principe wordt hier omschreven?
"Mensen leren beter van animatie + spraak tegelijkertijd dan van animatie en on-screen tekst tegelijk"
A
Modaliteitsprincipe
B
Tijdelijk nabijheidsprincipe
C
Beeldprincipe
D
Segmenteringsprincipe

Slide 9 - Quiz

Volgens het personaliseringsprincipe leren mensen beter als woorden in formele taal worden gesproken, dan informele taal.

A
Juist
B
Onjuist

Slide 10 - Quiz

Mensen leren beter als corresponderend beeld en tekst zo dicht mogelijk bij elkaar staan
A
Juist
B
Onjuist

Slide 11 - Quiz

Slide 12 - Diapositive

Leerdoelen 
Bij actieve participatie kan je na deze bijeenkomst (en de voorbereiding):


- benoemen wat belangrijke aandachtspunten zijn bij het omgaan met devices (telefoons, iPads, laptops, computers) in de klas;
- werken met enkele meer geavanceerde presentatietoepassingen;
- de opzet van je les maken.

Slide 13 - Diapositive

(Aandachtsrichter: fase 1) Schermtijd
Ga naar instellingen op je telefoon en bekijk je eigen schermtijd



Slide 14 - Diapositive

Hoeveel schermtijd heb jij per dag?
0-1 uur
1-2 uur
3-5uur
meer dan 5 uur

Slide 15 - Sondage

Ben je geschrokken van je eigen schermtijd?
En welke apps gebruik je het meest?

Slide 16 - Question ouverte



Hoeveel schermtijd denk je dat jouw leerlingen hebben? Meer of minder dan jij en waarom denk je dat?

Slide 17 - Question ouverte

Op welke manier worden devices op jouw stageschool ingezet? Geef een voorbeeld

Slide 18 - Question ouverte

ICT in de klas 
Er is veel te doen rondom ICT in de klas.
Je gaat zo in tweetallen twee artikelen lezen over dit onderwerp, zodat je een mening kunt vormen over ICT gebruik in de klas.
Je schrijft de belangrijkste zaken uit de artikelen op, de samenvatting presenteer je aan de klas 
Je hebt hiervoor 15 minuten de tijd
De docent loopt rond om vragen te beantwoorden
Als je klaar bent ga je aan de eindopdracht werken. 


(Herken je de  instructie op zelfwerkzaamheid: WWHHTUK?)

Slide 19 - Diapositive

Samenvatting per artikel

Slide 21 - Diapositive

Heeft het lezen van de artikelen en het luisteren naar de presentaties je mening over ICT in de klas veranderd? Waarom wel/niet?

Slide 22 - Question ouverte

De eindopdracht

Slide 23 - Diapositive

Eindopdracht lesontwerp (Fase 2: informatie geven)
Stappenplan

1. Start met doelgroep, onderwerp en leerdoelen

2. Kies een presentatietool

3. Deel je les vast in in de lesfasen van het directe instructiemodel

4. Klaar – Werk de inhoud van je les uit. Welke informatie ga je overbrengen in fase 2?

5. Daarna ontwerp je wat je gaat doen in de overige fasen


Slide 24 - Diapositive

Lesfasen directe instructie model (fase 2)

Fase 1: Aandacht richten op lesdoelen en voorkennis activeren.
Fase 2: Informatie of uitleg geven.
Fase 3: Controleren of de belangrijkste begrippen zijn overgekomen.
Fase 4: Instructie geven op de zelfwerkzaamheid.
Fase 5: Onder begeleiding oefenen.
Fase 6: Zelfstandig oefenen.
Fase 7: Afsluiten op kernbegrippen en vooruitblikken op nieuwe leerstof.

Slide 25 - Diapositive

Wat zijn goede manieren om de aandacht te richten/ de voorkennis te activeren? (Fase 3)

Slide 26 - Carte mentale

Overige didactische principes (fase 2)

Slide 27 - Diapositive

Aan de slag

Optie 1
Je hebt nog geen keuze gemaakt voor een presentatietool:
Je gaat verschillende tools uitproberen en maakt een keuze
Klaar? Verder met optie 2 of 3

Optie 2
Je hebt al een presentatietool gekozen. Je gaat deze individueel inrichten in de fasen van directe instructie.
Je bedenkt een onderwerp + doelgroep + lesdoelen voor je les (formuleer de doelen SMART).
Je richt fase 1 in: hoe ga je de aandacht richten & voorkennis activeren?

Gebruik het werkdocument.
Klaar? Verder met inrichten fase 2 van je les
Optie 3
Via de Brightspacepagina, 'het Handboek voor leraren' en het boek 'effectief leren'
Zoek je het directe instructiemodel op en de zes sleutelbegrippen.
Je gebruikt de informatie in de boeken om alvast te starten met het schrijven van de verantwoording in het werkdocument. 
Klaar? Verder met optie 2. 


Voor alle opties geldt:
Werk individueel
Fluisterniveau
Docent en medestudenten kunnen helpen als je vast loopt
Tijd: 20 minuten

Slide 28 - Diapositive

Waar sta je nu?
Ik heb een presentatietool gekozen
ik heb een presentatietool + het onderwerp + de doelgroep + de lesdoelen van mijn les
Ik heb alle voorgaande opties gedaan én ik heb fase 1 van het directe instructiemodel uitgewerkt
Ik heb mij verdiept in de literatuur die ik moet gebruiken voor de verantwoording

Slide 29 - Sondage

Opnemen van videos
Een ICT-vaardigheid die je moet beheersen voor de eindopdracht van Didactiek N1: Leren lesgeven



Canva
Screenpal
PowerPoint

Slide 30 - Diapositive

Volgende keer
Aan de slag met verwerkingstoepassingen
Zie brightspace voor de voorbereiding op deze les

Slide 31 - Diapositive