Les 13 - Essay

1 / 19
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 19 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Doelen
  • Je kunt de historische context van de jaren 50 en 60 in grote lijnen beschrijven.
  • Je kunt de literaire ontwikkelingen in de jaren 50 en 60 beschrijven. 
  • Én je kunt deze verbinden aan het boek Bezonken rood
  • Je kunt de criteria van een goed essay benoemen.
  • Je kunt de inhoud van je essay genereren en structureren.

Slide 2 - Diapositive

Wat gaan we doen?
  • Vormeisen verslag
  • Apa-bronvermelding
  • Verder werken aan Essay

Slide 3 - Diapositive

Module 7
13 november

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Bronvermelding
  • Bij recensies en achtergrondinformatie.
  • Bij citaten uit het boek.
  • Bij overige bronnen.
  • Gebruik de richtlijnen uit de handreiking.

-> Bronnenlijst aan het eind van het dossier

Slide 6 - Diapositive

Voorkant
  • Titel + schrijver
  • Afbeelding boek
  • Uitgeverij, plaats, jaartal
  • Druk, jaartal
  • Soort boek, aantal blz.
  • Eigen voor- en achternaam
  • Klas
  • Docent
  • Inleverdatum

Slide 7 - Diapositive

Het schrijfproces

Slide 8 - Diapositive

Essay bij Bezonken rood
Je schrijft een essay waarin duidelijk te lezen valt hoe je het werk ervaren/beleefd hebt. In minimaal anderhalf en maximaal twee kantjes schrijf jij je essay waarin de lezer een impressie krijgt van het werk, de tijd waarin het geschreven is en bovenal jouw persoonlijke leeservaring.
(...)
In je essay kun de volgende items bespreken: de liefde/haat die de hoofdpersoon voor zijn moeder voelt, de schuld/onschuld van de hoofdpersoon, het omgaan met jezelf als je verscheurd bent door haat, zelfhaat en wroeging, de verwerking van het trauma van de hoofdpersoon, de autobiografische elementen (en de relatie tussen fictie en werkelijkheid) in het werk.

Slide 9 - Diapositive

Fase 1 - genereren en stuctureren
  •  Het fundament van je tekst wordt gelegd.
  • Je bedenkt wát je gaat schrijven: de inhoud.
  • De beste resultaten worden geboekt door schrijvers die ook nadenken over de volgorde waarin ze de informatie gaan presenteren!!

Slide 10 - Diapositive

Fase 2 - produceren
  • De tekst wordt geschreven. 
  • Het lijkt verstandig om in deze fase nog niet te veel te verbeteren. Iets verbeteren aan de laatste, zojuist geschreven alinea kan wel, maar verander eerder geschreven delen pas in fase 3.
  • Begin met het middenstuk.

Slide 11 - Diapositive

Middenstuk
  • Werk de deelonderwerpen uit.
  • Elke alinea heeft een kernzin: meestal de eerste, minder vaak de tweede en soms de derde zin. De kernzin bevat de hoofdgedachte van de alinea. De andere zinnen zijn uitleg, voorbeelden of onderbouwing van de kernzin.
  • Maak de structuur van de tekst duidelijk door het gebruik van structurerende zinnen of tussenkopjes en geef tekstverbanden aan met signaalwoorden.

Slide 12 - Diapositive

Inleiding
  • Bestaat uit twee alinea's: in de eerste trek je de aandacht van de lezer, in de tweede introduceer je het onderwerp.
  • Een inleiding wordt aantrekkelijk door een sterke eerste zin.

Slide 13 - Diapositive

Aandacht trekken
  • Verwijs naar een actuele gebeurtenis;
  • Beschrijf kort de voorgeschiedenis;
  • Begin met een anekdote;
  • Wijs de lezer op het belang van jouw tekst.

Slide 14 - Diapositive

Sterke eerste zin
  • Gebruik een citaat uit het boek;
  • Stel een intrigerende vraag;
  • Geef een raadselachtige opsomming;
  • Begin met een paradox (schijnbare tegenstelling). 

Slide 15 - Diapositive

Onderwerp introduceren
  • Stel een vraag;
  • Schets een probleem.

-> Geef aan waar jij je over verwonderd of verbaasd hebt, welke vraag je hebt        naar aanleiding van het boek, ... 

Slide 16 - Diapositive

Slot
  • Bevat meestal de hoofdgedachte van de tekst (in één zin geformuleerd).
  • Bevat GEEN nieuwe informatie.
  • Bij essay ook: een afweging, een antwoord, een verwachting, ...

Tips:
  • Sluit aan bij de inleiding (cirkel rond).
  • Eindig met een mooie slotzin (uitsmijter).

Slide 17 - Diapositive

Nu: inleiding + slot 







Vrijdag 8 november: eerste versie af!

Slide 18 - Diapositive

Doelen
  • Je kunt de historische context van de jaren 50 en 60 in grote lijnen beschrijven.
  • Je kunt de literaire ontwikkelingen in de jaren 50 en 60 beschrijven. 
  • Én je kunt deze verbinden aan het boek Bezonken rood
  • Je kunt de criteria van een goed essay benoemen.
  • Je kunt de inhoud van je essay genereren en structureren.

Slide 19 - Diapositive