Week 5A - De pluriforme samenleving

5A De multiculturele samenleving
1 / 26
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 26 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

Éléments de cette leçon

5A De multiculturele samenleving

Slide 1 - Diapositive

Programma
Samen (15 min)
  • Programma
  • Wat weet je nog?
  • Bespreken nieuwe leerstof.

Zelfstandig (35)
  • Aan de slag met de opdracht 
  • Afsluiten les 
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 2 - Diapositive

Tijdvak 10: Tijd van Televisie en Computer (1945 - 2023)
  1. Introductie
  2. Dekolonisatie (10.1)
  3. De Koude Oorlog 1 (10.2)
  4. De Koude Oorlog 2 (10.2)
  5. Welvaart en Cultuur (10.3)
  6. De eenwording van Europa. (10.4)
  7. Multiculturele samenleving (10.5)
  8. De Wereld van nu (10.6)
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 3 - Diapositive

Huiswerk

Maken:                            Keuzeopdracht 10.5
Leren:                              Paragraaf 10.5
Wanneer af:                  Voor de volgende les


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 4 - Diapositive

Leerdoelen
  • Je kan aangeven waarom en met welke 3 migratiestromen West- Europa te maken kreeg.
  • Je kan uitleggen hoe er een  multiculturele sameleving ontstond.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 5 - Diapositive

herhaling leerdoelen / test
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 6 - Diapositive

de EGKS staat voor...?
A
Europese Groep voor Klimaat en Straling
B
Europa groep Kolen en staatsaangelegenheden
C
Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal
D
Europese Gemeenschap voor Klimaat en Straling

Slide 7 - Quiz

De EU bestaat sinds...
A
1951
B
2002
C
1992
D
1989

Slide 8 - Quiz

In het verdrag van Schengen staat dat:
A
Asielzoekers worden vehoord door de IND
B
Alle Europeanen overal mogen wonen/werken w
C
Europa vluchtelingen moet opnemen

Slide 9 - Quiz

Leerdoel 1
Je kan aangeven waarom West- Europa te maken kreeg met grote migratiestromen.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Vidéo

Emigratie en immigratie
  • De welvaart in Europa was erg laag na de oorlog (wederopbouw)

  • Tot 1960 gingen vertrokken veel Europeanen naar Amerika, Canada, Australie en Nieuw-Zeeland. (meer werk / land / loon)

  • Toen de welvaart in Europa toenam, nam de emigratie af en de immigratie toe.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 12 - Diapositive

Groep 1: migranten uit de voormalige kolonien
Door de dekolonisatie kwamen er 100.000-den mensen naar Europese landen.

BV Indonesiers in Nederland, Pakistanen in GB, Algarijen in Frankrijk.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 13 - Diapositive

Groep 2: 
Asielzoekers


  • Tijdens de Koude oorlog, mensen uit Oost-Europa en Vietnam

  • Na de Koude oorlog uit onveilige en crisisgebieden.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 14 - Diapositive

Groep 3: gastarbeiders
  • Vanaf de jaren '50
  • Doel: ongeschoolde banen opvullen
  • Herkomst: Spanje, Turkije, Marokko
  • vanaf '73 veel werkloosheid en gezinshereniging.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 15 - Diapositive

Groep 3: gastarbeiders
  • Vanaf de jaren '50
  • Doel: ongeschoolde banen opvullen
  • Herkomst: Spanje, Turkije, Marokko
  • vanaf '73 veel werkloosheid en gezinshereniging.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 16 - Diapositive

Europese Unie
  • Na 2004 veel arbeidsmigratie van mensen uit Oost-Europa.

  • Reden: goedkope arbeid
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 17 - Diapositive

Uitwisselen
Stap 1: Zoek iemand in de groep met een andere culturele achtergrond dan jij.
Stap 2: Beantwoord de volgende vragen bij elkaar:
  1. Waar komen je ouders en grootouders vandaan
  2. Waarom zijn zij naar Nederland gekomen (indien van toepassing)
  3. Welke beroepen hebben je ouders en grootouders (gehad)
Stap 3: Zoek 2 overeenkomsten en 2 verschillen over de volgende onderwerpen:
  1. Muziek
  2. Religie
  3. Eet/drink gewoonten
  4. Feesten
Stap 4: schrijf dit op en we bespreken het in de klas 
timer
5:00
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 18 - Diapositive

Aan de slag
Kies uit:
  • Samenvatten
  • Methodeopdrachten
  • Mindmap
  • Zelf toetsvragen bedenken

Slide 19 - Diapositive

Test

Slide 20 - Diapositive

Met welke 3 migratiestromen kreeg West- Europa te maken na de WO2?

Slide 21 - Question ouverte

Huiswerk

Maken:                            Keuzeopdracht 10.5
Leren:                              Paragraaf 10.5
Wanneer af:                  Voor de volgende les


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 22 - Diapositive

Leerdoelen
  • Je kan aangeven waarom en met welke 3 migratiestromen West- Europa te maken kreeg.
  • Je kan uitleggen hoe er een  multiculturele sameleving ontstond.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 23 - Diapositive

10.5: pluriforme en multiculturele samenlevingen
- de ontwikkeling van pluriforme en multiculturele samenlevingen. 

Slide 24 - Diapositive

Een bewering: de ontwikkeling van de multiculturele samenleving in Europa na 1945 kan in verband worden gebracht met:
- het proces van dekolonisatie
- de toenemende welvaart
Leg beide delen van de bewering telkens met een voorbeeld uit.

Slide 25 - Question ouverte

Antwoord:
- een verband tussen de ontwikkeling van de multiculturele samenleving en het proces van dekolonisatie is dat na de onafhankelijkheid van de koloniën veel mensen naar het moederland kwamen en daarbij hun gewoonten meenamen, zoals bijvoorbeeld de Surinamers in Nederland.
 
- Een verband tussen de ontwikkeling van de multiculturele samenleving en de toenemende welvaart is dat door de toenemende welvaart in Europa veel behoefte ontstond aan arbeidskrachten, bijv. uit Marokko, die als gastarbeiders naar Nederland kwamen en later (na gezinshereniging) een permanente plaats in de Nederlandse samenleving innamen.

Slide 26 - Diapositive