3. tekstopbouw, hoofdgedachte

Welkom 1h

Ga zitten, leg je spullen op tafel en begin met lezen.
1 / 35
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 35 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 15 min

Éléments de cette leçon

Welkom 1h

Ga zitten, leg je spullen op tafel en begin met lezen.

Slide 1 - Diapositive

Lezen  
timer
10:00

Slide 2 - Diapositive

Terugblik week 46
Leerdoelen:
Ik kan de bedoeling van reclamefragmenten uitleggen en beoordelen.
Ik kan uitleggen waarom tekst en beeld bij elkaar horen. 

Slide 3 - Diapositive

Wat weet je nog?

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Diapositive

Leerdoelen week 47 les 1
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om  er een mening  over te geven. 

Slide 7 - Diapositive

Je weet:

1. Wat wordt bedoeld met de hoofdgedachte van een tekst.
2. Welke leesstrategieën je toe kunt passen.
3. Hoe je het onderwerp van een tekst snel kunt vinden.
4. Hoe je de betekenis van lastige woorden kunt vinden.

Slide 8 - Diapositive

Her-
ha-
ling

Slide 9 - Diapositive

Wat weten jullie over de opbouw van een tekst?

Slide 10 - Diapositive

  • Inleiding vertelt iets over onderwerp van de tekst, blikt vooruit of geeft een grappig verhaal (anekdote). Trekt aandacht.
  • Middenstuk vertelt verhaal.
  • Slot vat samen, geeft conclusie of kijkt naar toekomst.
  • In nieuwsberichten vaak geen slot. In inleiding vaak 5 w's (wie, wat, waar, wanneer, waarom en hoe).
Driedeling van een tekst

Slide 11 - Diapositive

Wat is een tekstverband?
Wat wordt bedoeld met de hoofdgedachte van een tekst?

Slide 12 - Question ouverte

Biologische klok en schooltijden​​
Kinderen zijn tot hun twaalfde jaar meestal ochtendmensen. Daarna volgt een omschakeling. Bij veel tieners merk je een overgang van ochtend- naar avondmens. Beginnen scholen voor hen dan niet te vroeg?​​ 
Om te beginnen is vermoeidheid bij jongeren een normaal verschijnsel. De helft van de tieners
tussen 14 en 20 jaar heeft een slaaptekort. Dit komt voor een 
groot deel doordat de biologische klok van jongeren verandert. Leerlingen
krijgen daardoor een slaaptekort en dat is schadelijk voor de gezondheid. Bovendien kunnen  
door het slaaptekort verbindingen in de hersenen worden afgebroken en dat beïnvloedt het functioneren van het brein.​​
Scholen kunnen dus het beste tussen 8 en 10 uur beginnen.​​
​​
Lees de tekst. Vat in 1 of 2 zinnen de tekst samen.

Slide 13 - Diapositive

Lees onderstaande tekst​​
Biologische klok en schooltijden​​
Door onze redacteur​​
Kinderen zijn tot hun twaalfde jaar meestal ochtendmensen. Daarna volgt een omschakeling. Bij veel tieners merk je een overgang van ochtend- naar avondmens. Beginnen scholen voor hen dan niet te vroeg?​​
Om te beginnen is vermoeidheid bij jongeren een normaal verschijnsel. De helft van de tieners tussen 14 en 20 jaar heeft een slaaptekort. Dit komt voor een groot deel doordat de biologische klok van jongeren verandert. Leerlingen krijgen daarvoor een slaaptekort en dat is schadelijk voor de gezondheid. Bovendien kunnen door het slaaptekort verbindingen in de hersenen worden afgebroken en dat beïnvloedt het functioneren van het brein.​​
Scholen kunnen dus het beste tussen 8 en 10 uur beginnen.​​
​​
Heeft deze tekst een twee- of een driedeling? Hoe weet je dat? ​​
Wat is de hoofdgedachte van een tekst?

Slide 14 - Diapositive

timer
1:00
Schrijf nu in 1 minuut op wat volgens jou een hoofdgedachte van een tekst is.

Slide 15 - Diapositive


WatWaWa
Wat doe je als je verkennend leest?
A
Je leest de hele tekst
B
Je leest de tekst om hem te onthouden
C
Je bekijkt titel, plaatjes, deeltitels etc.
D
Je leest de tekst om iets op te zoeken

Slide 16 - Quiz


Wat moet je doen als je moeilijk woord tegenkomt en je hebt geen woordenboek?
A
Het woord overslaan
B
Woord in stukken hakken
C
Zinnen eromheen lezen
D
A,B en C zijn goed

Slide 17 - Quiz


Een ander woord voor 'deeltitel' is....
A
Tussenkopje
B
alinea
C
tekstgedeelte

Slide 18 - Quiz

Leerdoelen week 47 les 1
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om  er een mening  over te geven. 

Slide 19 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 20 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 21 - Diapositive

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

En dan nu...
zelf aan de slag om je leerdoelen te behalen.

Je kunt gebruikmaken van de theorie van de les, de teksten en opdrachten op pagina 116 t/m 119.
Cursus 1 §3 leren en maken.

Extra uitleg en oefenen kun je zelf online opzoeken. ( zoek op:Tekstdoel)

* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om er een mening over te geven. 

Slide 26 - Diapositive

Week 47 les 2
Leg je spullen op tafel en begin met lezen. 
timer
10:00

Slide 27 - Diapositive

Slide 28 - Diapositive

Slide 29 - Diapositive

Leerdoelen 
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;
* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daar een mening over te geven. 
* Ik gebruik wat ik al weet om mijn mening over een tekst te geven.
* Ik kan me houden aan het schrijfdoel (activeren). (2F) 


Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Lien

Klassikaal 
Doornemen wat je kunt doen om de leerdoelen te behalen.

Pak je boek voor je op bladzijde 120.

Slide 32 - Diapositive

Zelfstandig
Ga aan de slag met de aangeboden opdrachten en theorie om je leerdoelen te behalen.


* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;
* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daar een mening over te geven. 
* Ik gebruik wat ik al weet om mijn mening over een tekst te geven.
* Ik kan me houden aan het schrijfdoel (activeren). 

Slide 33 - Diapositive

Hoe kun je de leerdoelen behalen?
Activerend schrijven:
Je kunt gebruikmaken van de theorie uit de les en op pagina 120 en de opdrachten op pagina 120 t/m 121.
Extra voorbeelden https://petities.nl/ 
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;
* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daar een mening over te geven. 
* Ik gebruik wat ik al weet om mijn mening over een tekst te geven.
* Ik kan me houden aan het schrijfdoel (activeren). 

Slide 34 - Diapositive

Hoe kun je de leerdoelen behalen?
Tekstdoelen:
Je kunt gebruikmaken van de theorie van de les, de teksten en opdrachten op pagina 116 t/m 119.

Extra uitleg en oefenen: https://www.nederlandsindeonderbouw.nl/lezen.html

Slide 35 - Diapositive