3. tekstopbouw, hoofdgedachte

Welkom 1h

Ga zitten, leg je spullen op tafel en begin met lezen.
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 1

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 15 min

Éléments de cette leçon

Welkom 1h

Ga zitten, leg je spullen op tafel en begin met lezen.

Slide 1 - Diapositive

Lezen  
timer
10:00

Slide 2 - Diapositive

Terugblik week 46
Leerdoelen:
Ik kan de bedoeling van reclamefragmenten uitleggen en beoordelen.
Ik kan uitleggen waarom tekst en beeld bij elkaar horen. 

Slide 3 - Diapositive

Wat weet je nog?

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Huiswerk bespreken

Slide 6 - Diapositive

Leerdoelen week 47 les 1
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om  er een mening  over te geven. 

Slide 7 - Diapositive

Her-
ha-
ling

Slide 8 - Diapositive

Wat weten jullie over de opbouw van een tekst?

Slide 9 - Diapositive

  • Inleiding vertelt iets over onderwerp van de tekst, blikt vooruit of geeft een grappig verhaal (anekdote). Trekt aandacht.
  • Middenstuk vertelt verhaal.
  • Slot vat samen, geeft conclusie of kijkt naar toekomst.
  • In nieuwsberichten vaak geen slot. In inleiding vaak 5 w's (wie, wat, waar, wanneer, waarom en hoe).
Driedeling van een tekst

Slide 10 - Diapositive

Wat is een tekstverband?
Wat wordt bedoeld met de hoofdgedachte van een tekst?

Slide 11 - Question ouverte

Biologische klok en schooltijden​​
Kinderen zijn tot hun twaalfde jaar meestal ochtendmensen. Daarna volgt een omschakeling. Bij veel tieners merk je een overgang van ochtend- naar avondmens. Beginnen scholen voor hen dan niet te vroeg?​​ 
Om te beginnen is vermoeidheid bij jongeren een normaal verschijnsel. De helft van de tieners
tussen 14 en 20 jaar heeft een slaaptekort. Dit komt voor een 
groot deel doordat de biologische klok van jongeren verandert. Leerlingen
krijgen daardoor een slaaptekort en dat is schadelijk voor de gezondheid. Bovendien kunnen  
door het slaaptekort verbindingen in de hersenen worden afgebroken en dat beïnvloedt het functioneren van het brein.​​
Scholen kunnen dus het beste tussen 8 en 10 uur beginnen.​​
​​
Lees de tekst. Vat in 1 of 2 zinnen de tekst samen.

Slide 12 - Diapositive

Lees onderstaande tekst​​
Biologische klok en schooltijden​​
Door onze redacteur​​
Kinderen zijn tot hun twaalfde jaar meestal ochtendmensen. Daarna volgt een omschakeling. Bij veel tieners merk je een overgang van ochtend- naar avondmens. Beginnen scholen voor hen dan niet te vroeg?​​
Om te beginnen is vermoeidheid bij jongeren een normaal verschijnsel. De helft van de tieners tussen 14 en 20 jaar heeft een slaaptekort. Dit komt voor een groot deel doordat de biologische klok van jongeren verandert. Leerlingen krijgen daarvoor een slaaptekort en dat is schadelijk voor de gezondheid. Bovendien kunnen door het slaaptekort verbindingen in de hersenen worden afgebroken en dat beïnvloedt het functioneren van het brein.​​
Scholen kunnen dus het beste tussen 8 en 10 uur beginnen.​​
​​
Heeft deze tekst een twee- of een driedeling? Hoe weet je dat? ​​
Wat is de hoofdgedachte van een tekst?

Slide 13 - Diapositive


WatWaWa
Wat doe je als je verkennend leest?
A
Je leest de hele tekst
B
Je leest de tekst om hem te onthouden
C
Je bekijkt titel, plaatjes, deeltitels etc.
D
Je leest de tekst om iets op te zoeken

Slide 14 - Quiz


Wat moet je doen als je moeilijk woord tegenkomt en je hebt geen woordenboek?
A
Het woord overslaan
B
Woord in stukken hakken
C
Zinnen eromheen lezen
D
A,B en C zijn goed

Slide 15 - Quiz


Een ander woord voor 'deeltitel' is....
A
Tussenkopje
B
alinea
C
tekstgedeelte

Slide 16 - Quiz

Leerdoelen week 47 les 1
* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om  er een mening  over te geven. 

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 19 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 20 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 21 - Diapositive

Wat is het doel van deze tekst?

Slide 22 - Diapositive

En dan nu...
zelf aan de slag om je leerdoelen te behalen.

Je kunt gebruikmaken van de theorie van de les, de teksten en opdrachten op pagina 116 t/m 119.
Cursus 1 §3 leren en maken.

Extra uitleg en oefenen kun je zelf online opzoeken. ( zoek op:Tekstdoel)

* Ik kan de bedoeling van teksten of tekstgedeeltes herkennen;

* Ik kan uitleggen wat in de tekst bedoeld wordt en daarvoor gebruik ik wat ik al weet om er een mening over te geven. 
timer
25:00

Slide 23 - Diapositive