Didactiek C20 P7W2 : "Interactief taalonderwijs"

Didactiek P7 : "Taal en didactiek "

P7W2 : "Interactief taalonderwijs"
1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
DidactiekMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 22 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Didactiek P7 : "Taal en didactiek "

P7W2 : "Interactief taalonderwijs"

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoelen

De student kent de 3 pijlers van interactief taal onderonderwijs: 
De student weet wat de 3 aspecten van interactieve gesprekken inhouden: 
De student kent  interactievaardigheden en kan hier voorbeelden bij noemen.
De student kent de vragen die gebruikt kunnen worden bij interactief taalaanbod

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblik les 1 - wissel uit
Kennen jullie deze nog ? 

  • Vocaliseren
  • Overgeneralisatie
  • Actieve woordenschat
  • Passieve woordenschat
  • Fasen van taalverwervingsproces

timer
4:00

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

0 - 1 jaar
1 - 2,5 jaar 
2,5 - 5 jaar
5 - 9 jaar
de voltooiingsfase
de voortalige (prelinguale) fase
de vroegtalige (vroeglinguale) fase
de differentiatiefase

Slide 4 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lessenserie Didactiek
1. Algemene taalontwikkeling
2. Interactief taalonderwijs
3. Meertaligheid & NT2
4. Woordenschat
5. VVE algemeen
6. Verteltas 
7. Verteltas

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar denk jij aan bij interactief taalonderwijs?

Slide 7 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductie

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke interacties zag je ?

Slide 10 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat werd er geleerd?

Slide 11 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zijn de drie pijlers van interactief taalonderwijs? Blz. 101-102

Slide 12 - Question ouverte

Betekenisvol, sociaal & strategisch
Interactief taalonderwijs 43-2.36

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Interactief taalonderwijs
  • Betekenisvol - rijke en realistische situaties
  • Strategisch - modelen van strategieën 
  • Sociaal - in interactie

Slide 14 - Diapositive

In interactief taalonderwijs wordt taalleren bevorderd door de sociale, betekenisvolle en strategische aspecten in het onderwijs met elkaar te verbinden.

  • Stelonderwijs is betekenisvol als leerlingen leren schrijven in een rijke en realistische communicatieve situatie. Dit sluit nauw aan bij communicatief taalonderwijs. 
  • Stelonderwijs is strategisch als leerlingen leren hoe ze het schrijfproces moeten aanpakken; dit sluit nauw aan bij strategisch taalonderwijs.
  • Stelonderwijs is sociaal als er bijzondere aandacht is voor de interactie tussen de leraar en de leerling over zowel de tekst (product) als de wijze waarop de tekst tot stand komt (proces). Die interactie vindt zowel tijdens als na het schrijven plaats in de zogenoemde tekstbespreking. Naast leraar-leerlinginteractie over de tekst is er binnen interactief taalonderwijs ook ruimte voor interactie tussen leerlingen onderling over de geschreven teksten; leerlingen reageren op de tekst van een medeleerling (peer respons).
Opdracht 2.
noem 2 voorbeelden wanneer je interactief taalonderwijs aan kan bieden.

Slide 15 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Aspecten voor interactie






Bron: Taalontwikkeling op school - Verhallen & Walst (2011)

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Taalaanbod

  • Betrokkenheid
  • Begrijpelijkheid
  • Boven niveau


Bron: Taalontwikkeling op school - Verhallen & Walst (2011)

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Taalruimte
  • Beurtruimte
  • Onderwerpsruimte




Bron: Taalontwikkeling op school - Verhallen & Walst (2011)

Slide 18 - Diapositive

Vraag: wat zou de beurtruimte kunnen bevorderen? 

Als ze dat niet noemen: 
  • In tweetallen laten uitwisselen. 
  • Beurt teruggeven bij een beurtdiefje/praatgraag kind.
  • 'Stille' kinderen eens uitnodigen. 
  • Binnenkring- en buitenkring. Bij wie in de klas doen ze dat wel eens?

Feedback

  • Verbeteren
  • Helpen verhelderen
  • 'Hertalen'
  • Bevestigen


Bron: Taalontwikkeling op school - Verhallen & Walst (2011)

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eindopdracht  
 Interactief taalonderwijs
Je bereidt een interactieve taalactiviteit voor. 
Bedenk 15 vragen die je kan stellen tijdens jou activiteit.(Zie ook volgende dia), 3 voor de intro 7 voor de kern en 5 voor de afsluiting
Beschrijf ook de onderstaande vragen over jouw activiteit:
  • Wat maakt jou activiteit  betekenisvol?
  • Op welke manier betrek je de leerlingen bij jou activiteit?
  • Waarom leren ze iets van jou activiteit en wat?




Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

soorten interactievragen 
Aanwijsvragen
Ja/nee vragen
Wie, wat, waarom en hoe vragen
Tegendeelvragen
Prikkelende beweringen
Vragen naar eigen ervaring

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen. De student weet de:
-3 pijlers van interactief taalonderwijs: betekenisvol, sociaal en strategisch leren.

-3 aspecten van interactieve gesprekken inhouden: taalaanbod, taalproductie en feedback.. 

-Interactievaardigheden en kan hier voorbeelden bij geven..

-De student kent de vragen die gebruikt kunnen worden bij interactief taalaanbod.
Afronding
Wat neem je mee? (waarom moet je dit weten?)
Doelen behaald? (kan je nevenstaande doelen beantwoorden voor je zelf)


Huiswerk
  • Lezen 3.3 : " Meertalige kinderen en NT2"
  • eventueel nog uitwerken eindopdracht 
Volgende week
- Meertaligheid en NT2

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions