Cette leçon contient 28 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 50 min
Éléments de cette leçon
EEN RECENSIE SCHRIJVEN -
Hoe doe je dat? (1)
Slide 1 - Diapositive
Leerdoelen
Les 1: Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen.
Les 2: Je leert jouw argumenten goed onderbouwen.
Daarna: Je schrijft zelf een recensie over jouw gelezen boek.
Slide 2 - Diapositive
Recensie: Wat is dat?
Slide 3 - Carte mentale
Wat is een recensie?
- Je schrijft een recensie als je anderen wilt laten weten wat je van iets vindt
- Over: een boek, een film, een game, een aankoop, een restaurant, etc.
- Doel: De lezer kan door het lezen van deze recensie een betere keuze maken.
- Wij gaan schrijven over het boek dat je hebt gelezen.
- Als je voorbeelden zoekt, kun je bijvoorbeeld kijken op:
https://jaapleest.nl/recensies/
Slide 4 - Diapositive
jaapleest.nl
Slide 5 - Lien
Soms gaat het schrijven van een recensie ook mis.....
Slide 6 - Diapositive
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 7 - Diapositive
Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:
Een inleiding: - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver? - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet? - Lezer nieuwsgierig maken.
Een middenstuk: - Je werkt je mening verder uit. - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.) - Je onderbouwt je mening met argumenten.
Een slot: - Samenvatting / conclusie
Slide 8 - Diapositive
Hoe maak je de lezer nieuwsgierig?
Slide 9 - Carte mentale
Inleiding: lezer nieuwsgierig maken
Stel een prikkelende vraag. bijvoorbeeld: Heb jij altijd al eens in de huid willen kruipen van een ridder? Dan is het boek ... echt wat voor jou!
Geef een citaat uit het boek / van het verhaal
Vertel een persoonlijke ervaring = iets wat er met jou gebeurde tijdens het lezen van het boek
Verwijs naar de actualiteit - bijv. Wij in Nederland leven al lang niet meer in tijden van oorlog. Toch zijn er nu nog steeds veel oorlogen op de wereld. Dit boek beschrijft precies hoe het is om in een oorlog te leven.
Slide 10 - Diapositive
Zelf oefenen
Jij gaat een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.
Wat schrijf je in de inleiding?
Slide 11 - Diapositive
Wat schrijf je in de inleiding? (noem steekwoorden)
Slide 12 - Question ouverte
Aan de slag
Schrijf nu de inleiding van jouw recensie (over jouw mobiele telefoon).
Let op: Trek ook de aandacht van je publiek!
Na 8 min. lees je in drie- of viertallen elkaars recensie.
timer
8:00
Slide 13 - Diapositive
Nederlands
Een recensie schrijven
Slide 14 - Diapositive
Wat gaan we vandaag doen?
Lezen in je leesboek
Terugblik vorige les (Wat moet er in de inleiding van een recensie?)
Inleiding recensie met elkaar vergelijken
Uitleg opdracht 1
Werken aan opdracht 1
Uitleg bouwplan?
Slide 15 - Diapositive
Slide 16 - Diapositive
10 minuten in stilte lezen
Mocht je je leesboek al uit hebben, lees dan de opdracht voor de recensie alvast door.
timer
10:00
Slide 17 - Diapositive
Zelf oefenen
Jij gaat een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.
Wat schrijf je in de inleiding?
Slide 18 - Diapositive
In drie- of viertallen:
Lees elkaars inleidingen bij de recensie.
Vergelijk jullie geschreven inleidingen met elkaar.
Welke inleiding vinden jullie het beste? Waarom?'.
Eéntje van de groep typt 'de beste recensie' over en levert deze in.
Slide 19 - Diapositive
Typ hier de inleiding die jullie als groep het beste vonden.