introductie recensie schrijven (1)

EEN RECENSIE SCHRIJVEN -
Hoe doe je dat? (1)
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 16 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

EEN RECENSIE SCHRIJVEN -
Hoe doe je dat? (1)

Slide 1 - Diapositive

Leerdoelen
Les 1:  Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen.

Les 2:  Je leert jouw argumenten goed onderbouwen. 

Daarna:  Je leert om zelf een recensie te schrijven over jouw gelezen boek. 

Slide 2 - Diapositive

Recensie: Wat is dat?

Slide 3 - Carte mentale

Wat is een recensie?
- Je schrijft een recensie als je anderen wilt laten weten wat je van iets vindt 
- Over: een boek, een film, een game, een aankoop, een restaurant, etc. 

- Doel: De lezer kan door het lezen van deze recensie een betere keuze maken.

- Wij gaan schrijven over de historische roman die je hebt gelezen. 

- Als je voorbeelden zoekt, kun je bijvoorbeeld kijken op: 
https://jaapleest.nl/recensies/

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Lien

Soms gaat het schrijven van een recensie ook mis.....

Slide 6 - Diapositive

Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:

  • Een inleiding:
    - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver?
    - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet?
    - Lezer nieuwsgierig maken.

  • Een middenstuk: 
    - Je werkt je mening verder uit.
    - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.)
     - Je onderbouwt je mening met argumenten. 

  • Een slot: 
    - Samenvatting / conclusie   

Slide 7 - Diapositive

Een goede recensie heeft altijd drie onderdelen:

  • Een inleiding:
    - Over welk boek gaat het? Wie is de schrijver?
    - Wat is je beoordeling? Aanrader of niet?
    - Lezer nieuwsgierig maken.

  • Een middenstuk: 
    - Je werkt je mening verder uit.
    - Je gebruikt fictiebegrippen om je mening te geven (bijv. personage, perspectief, thema, spanning etc.)
     - Je onderbouwt je mening met argumenten. 

  • Een slot: 
    - Samenvatting / conclusie   

Slide 8 - Diapositive

Hoe maak je de lezer nieuwsgierig?

Slide 9 - Carte mentale

Inleiding: lezer nieuwsgierig maken
  • Stel een prikkelende vraag.       bijvoorbeeld: Heb jij altijd al eens in de huid willen kruipen van een ridder? Dan is het boek ... echt wat voor jou! 

  • Geef een citaat uit het boek / van het verhaal  

  • Vertel een persoonlijke ervaring = iets wat er met jou gebeurde tijdens het lezen van het boek

  • Verwijs naar de actualiteit 
    - bijv. Wij in Nederland leven al lang niet meer in tijden van oorlog. Toch zijn er nu nog steeds veel oorlogen op de wereld. Dit boek beschrijft precies hoe het is om in een oorlog te leven. 

Slide 10 - Diapositive

Zelf oefenen
  • Jij schrijft een recensie schrijven over jouw mobiele telefoon.  

  • Wat schrijf je in de inleiding?

Slide 11 - Diapositive

Wat schrijf je in de inleiding?
(noem steekwoorden)

Slide 12 - Question ouverte

Aan de slag
  • Pak je schrift
  • Schrijf nu de inleiding van jouw recensie (over jouw mobiele telefoon).
  • Let op: Trek ook de aandacht van je publiek! 

  • Na 8 min. lees je in drie- of viertallen
    elkaars recensie
 
timer
8:00

Slide 13 - Diapositive

In drie- of viertallen:
  • Lees elkaars inleidingen bij de recensie. 
  • Vergelijk jullie geschreven inleidingen met elkaar
  •  Welke inleiding vinden jullie het beste? Waarom?'
  • Eéntje van de groep typt 'de beste recensie' over en levert deze in.

Slide 14 - Diapositive

Typ hier de inleiding die jullie als
groep het beste vonden.
timer
5:00

Slide 15 - Question ouverte

Afsluiting
Leerdoel:  Je leert wat een recensie precies is en waar een goede inleiding van een recensie aan moet voldoen


Volgende les:  
  • Herhaling fictiebegrippen
  • Hoe onderbouw ik een argument op een goede manier?


Slide 16 - Diapositive