Les 4 - Activerende methodieken en begeleidingsstijlen

Activerende methodieken en begeleidingsstijlen
Judela Larmonie en Lichelle Caspers les 4
1 / 18
suivant
Slide 1: Diapositive
Activerende methodieken en begeleidingsstijlenMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 18 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Activerende methodieken en begeleidingsstijlen
Judela Larmonie en Lichelle Caspers les 4

Slide 1 - Diapositive

Vandaag:
  • Korte kennischeck van vorige
  • Lesdoelen
  •  lessen
  • Opdrachten
  • Evaluatie en afsluiting

Slide 2 - Diapositive

Leg uit waarom belonen beter is dan straffen.

Slide 3 - Question ouverte

Lesdoelen vandaag:
  1. Je benoemt de voorwaarden om een structurele gedragsverandering te bereiken.
  2. Je benoemt en herkent de stadia van verandering van Prochaska en DiClemente en noemt bijbehorende handelingsadviezen.
  3. Je reageert adequaat op weerstand en afweer, onder andere door aan te sluiten bij de stadia van verandering.

Slide 4 - Diapositive

Opdracht 1: voorwaarden gedragsverandering 
Discussieer in groepjes de onderstaande vragen: 
1.Wat is er in het algemeen nodig om je gedrag te veranderen en de verandering ook vol te houden? Betrek eigen voorbeelden.
2.Wat hielp je bij jouw verandering?
3.En wat zat juist in de weg? 
Noteer per groepje jullie antwoorden op  een flap.

timer
10:00

Slide 5 - Diapositive

Voorwaarden gedragsverandering
  • attitude
  • sociale steun
  • persoonlijke effectiviteit
  • interne locus of control








Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Vidéo

Het model met veranderingsstadia van Prochaska en DiClemente helpt je te begrijpen hoe verandering
verloopt en wat een persoon die een verandering doormaakt, nodig heeft.

Slide 8 - Diapositive

A. Vul in een tabel de veranderingsstadia van Prochaska en
DiClemente op de juiste volgorde in.



Stadium
noteer omschrijving en mogelijke reactie
1.terugval
2.voorbereiding
3.contemplatie
4.onderhoud
5.pre-contemplatie
6.actie

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Diapositive

Opdracht 2
Weerstand
zie uitleg docent, zie bron:
 verwerkingsopdracht HF 11  De sociaal werker

Slide 11 - Diapositive

Afweermechanismen (Brinkman, 2013)
Een afweermechanisme is een (onbewuste) manier om je als individu of groep te beschermen tegen heftige gevoelens
  • Rationalisatie
  • Verdringing of ontkenning
  • Verschuiving
  • Vermijding
  • Overdekking door het tegendeel
  • Projectie
  • Diskwalificatie


Slide 12 - Diapositive

Uitingsvormen van weerstand (Van Alphen, 2016)
bewust onbewust
  • Argumenteren
  • Onderbreken
  • Ontkennen
  • Negeren

Slide 13 - Diapositive

Opdracht 3: omgaan met weerstand


Ga naar: https://www.youtube.com/watch?v=TS7f7nZENRw
Bekijk het filmfragment en beatwoord de onderstaande vragen.
A. Welke vormen van afweermechanismen zie je bij de zoon en welke bij moeder?
B. Benoem 4 tips hoe om te gaan met de weerstand.



Slide 14 - Diapositive

Heb je vandaag iets nieuws geleerd?
Ja
Nee
Een beetje

Slide 15 - Sondage

Wat neem je mee uit de les van vandaag, bij het ondersteunen van veranderingsprocessen?

Slide 16 - Question ouverte

Zijn de onderstaande doelen bereikt? Geef jezelf een cijfer.
  1. Je benoemt de voorwaarden om een structurele gedragsverandering te bereiken.
  2. Je benoemt en herkent de stadia van verandering van Prochaska en DiClemente en noemt bijbehorende handelingsadviezen.
  3. Je reageert adequaat op weerstand en afweer, onder andere door aan te sluiten bij de stadia van verandering.

Slide 17 - Diapositive

Bedankt en tot volgende week!

Slide 18 - Diapositive