NB Hoe gaat het met de Afrikaanse olifant

De Afrikaanse olifant
1 / 44
suivant
Slide 1: Carte mentale
Begrijpend lezenBasisschoolGroep 7,8

Cette leçon contient 44 diapositives, avec quiz interactif et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

De Afrikaanse olifant

Slide 1 - Carte mentale

Lesdoel les 1
Om een tekst goed te begrijpen moet ik de betekenis van de woorden kennen.

Ik leer de betekenis van 10 woorden.

Slide 2 - Diapositive

We gaan lezen
Onderstreep de woorden in de tekst die je niet snapt of kent.

Iedereen moet meerdere woorden onderstreept hebben!

Slide 3 - Diapositive

Welke woorden heb jij onderstreept?
Juf geeft beurten.
Je hoeft geen vinger op te steken of te gillen.

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

het continent
het werelddeel


Wie weet op welk continent wij wonen?

Slide 6 - Diapositive

de populatie
de groep mensen, dieren of planten van een bepaalde soort.


Bij sommige soorten is de populatie afgenomen, zoals bij de Afrikaanse olifant.

Slide 7 - Diapositive

betrouwbaar
te vertrouwen, juist, kloppend


Ik vind het jeugdjournaal betrouwbaar. Ik weet dat zij de juiste informatie geven.

Slide 8 - Diapositive

de indruk
het idee dat je van iemand of iets hebt (zonder er veel van te weten.





Wat is jouw eerste indruk als jij deze juf ziet.

Slide 9 - Diapositive

aanleggen
maken, bouwen


Werkwoord

Ik leg aan
Ik legde aan
Ik heb aangelegd
In Nederland zijn er speciale wild viaducten aangelegd, zodat wilde dieren veilig van het ene natuurgebied naar het andere kunnen lopen.

Slide 10 - Diapositive

het belang
het voordeel, dat wat belangrijk is.


Als je ver weg wil, kun je met een vleigtuin. Maar mensen die daar vlakbij wonen vinden dat niet fijn. Zij hebben een ander belang.

Slide 11 - Diapositive

vooropstaan
het belangrijks zijn


Volgens juf Marijke zijn alle kinderen van groep acht heel slim.
Werkwoord

Ik sta voorop
Ik stond voorop
Ik heb vooropgetsaan
Wat staat voorop?
Het leven van de olifanten of de belangen van de mensen.

Slide 12 - Diapositive

de bron van inkomsten
iets waardoor je geld verdient.


Toeristen zorgen voor een grote bron van inkomsten. Daardoor verdient een land geld.

Slide 13 - Diapositive

lokaal
plaatselijk


RTV-Noord is een lokale omroep. Die kun je alleen maar in de provincie Groningen ontvangen.

Slide 14 - Diapositive

vermijden
ervoor zorgen dat iets niet gebeurt


Werkwoord

Ik vermijd
Ik vermeed
Ik heb vermeden
Ik probeer altijd om ruzie te vermijden.
Maar ruzie is niet altijd te vermijden.

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

aan het werk
Maak de 26 vragen!

Lees de vragen goed!

Probeer het eerst zelf, daarna mag je  pas op je woordenlijst kijken.
timer
30:00

Slide 26 - Diapositive

Weet je nog: woorden
  • het continent
  • betrouwbaar
  • de bron van inkomsten
  • lokaal

Slide 27 - Diapositive

Slide 28 - Lien

Lesdoel les 2
Ik weet wat het probleem is, waardoor het probleem komt en wat de oplossingen zijn.

Slide 29 - Diapositive

We gaan lezen.
Lees met een pen in de hand.


Lees jij wat het probleem is, onderstreep dat.

Lees jij wat de twee oplossingen zijn, onderstreep deze.

Wat zijn de resultaten?


Slide 30 - Diapositive

OPDRACHT
MAAK EEN MINDMAP VAN DE TEKST
Het hoofdonderwerp is de titel: de deelonderwerpen zijn de tussentitels.
Doordat ik een mindmap maak kan in straks de sleutelvragen makkelijker beantwoorden.




Slide 31 - Diapositive

lesdoel 3
Ik snap de tekst nu goed en daardoor kan ik vragen beantwoorden over de tekst waarbij ik dieper na moet denken. Ik kan mijn antwoord in mooie zinnen en in mijn eigen
woorden opschrijven.

Slide 32 - Diapositive

Inleiding
r. 3-5 signaalwoord namelijk
1
Wat gebeurde er voor 2016 met het aantal olifanten.
2

Slide 33 - Diapositive

Slide 34 - Diapositive

Kijk in regel 11-12.
Hoe telden de landen de olifanten eerst.
1
Waarom waren de reultaten eerst niet betrouwbaar?
2
Hoe hebben de landen nu geteld?
3

Slide 35 - Diapositive

Slide 36 - Diapositive

Wanneer telden ze de olifanten?
Waarom is dat handig?
1
Hoe konden ze alle olifanten in zo'n groot gebied zien?
2

Slide 37 - Diapositive

Slide 38 - Diapositive

Kijk in regel 24-29. Hier worden de oorzaken genoemd en uitgelegd!
1
Waardoor blijven er meer olifanten in leven?
2

Slide 39 - Diapositive

Slide 40 - Diapositive

Lees regel 35 -35 nog eens.
Waarin zijn de olifanten van waarde voor een land en bevolking?

1
Lees regel 35-38 nog eens.
Wanneer heeft de bevolking last van olifanten.
2

Slide 41 - Diapositive

Slide 42 - Diapositive

Slide 43 - Diapositive

Aan het werk
timer
30:00

Slide 44 - Diapositive